Jump to content

achizitie BMW seria 5 2011-2012


Wakko

Recommended Posts

Buna ziua si bine v-am gasit. Sunt nou pe acest forum si complet nou in ce priveste BMW .

As dori sa achizitinez un BMW seria 5 anii 2011-2012 (in sensul ca nu imi permit peste 16500 eur). Oscilez intre seria 5 limuzina si Audi A6 Avant 2012. Sincer o doresc pentru familie dar si pentru mine :) (in sensul ca nu tin neaparat sa am super mult spatiu) doar ca parca imi place designul interior mai mult la seria 5 decat la A6 .

La Bmw stiu ca sunt "cam" doua motorizari la care m-am gandit , 520d si 530d . Puteti va rog sa imi dati o idee, diferente intre modele, costuri ulterioare? diferente xdrive sau doar tractiune pe spate, tinand cont ca probabil o sa fac o vizita la munte iarna, un concediu vara si mai mult prin oras.

 

 

Multumesc mult de tot

Link to comment
Share on other sites

Salut , seria 5 este alegerea perfecta, este net peste A6. Sincer, nu recomand 530(impozit imens,revizii mai scumpe) impozitul anual este de 2150 de lei(o suma nejustificata, zic eu). Daca te gandesti la putere, 525 cred ca este alegerea perfecta(consum redus,180 de lei impozit anual, relativ asemanator cu 530). Daca nu ai de gand sa faci 'raliuri', 520 este o alegere foarte buna de asemenea(de obicei are pretul cel mai mic de cumparare,asadar ai putea obtine ceva mai multe optiuni). Edited by AlbertoM
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in aceeasi barcam cu tine :)

Din ce am vazut eu pana acuma ... F10 520 are niste probleme serioase la motor ( vezi problema cu distributia )

Cand ai sa cauti aceea masina sa fii foarte atent daca se aude un zgomot de metal la motor. 525 are 2 turbine si am vazut f des ca turbina mica o ia razna :)

Dupa parerea mea 530 este o alegere mai buna ( si aici producatorul recomanda sa verifici distributia ) deoarece nu sunt intalnite acele probleme ca si la 520.

Daca ar fii sa compari A6 C7 vs F10 530 ai sa gasesti chestii pro si contra cum ar fii :

Motor superior la audi ( aproape toata lumea zice ca audi face motoare mai " nervoase " putin ) cutie mult mai proasta la Audi decat la BMW, BMW scoate consumuri mai mici ( nu f mici in comparatie cu Audi ), Xdrive vs quattro = quattro superior.

La Audi nu gasesti motorizare de 3.0 fara 4x4 la BMW Xdrive este optiune.

Interioarele sunt la gustul fiecarui persoana. Mie personal imi place mult mai tare interiorul la BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Motor superior la audi ( aproape toata lumea zice ca audi face motoare mai " nervoase " putin )

Bullshit. Care lume? Aia de pe Audiclub, poate.

Ieri am trecut pe la service-ul unui prieten, se chinuia cu celebrul termostat gandit de VAG pe un A6 2.0tdi 2012, care costa 450 lei in varianta aftermarket si se schimba la 3-4 ani pentru ca crapa si pierde antigelul.

 

437231.jpg

 

Nu mai spun ca au ridicat polita aia de sub luneta, de nu mai vezi nimic in spate. Oglinzile desi sunt mari, iti dau senzatia ca nu te ajuta mai deloc. Prost gandita masina...

 

Distributia "problematica" la motorul 2.0 al bmw exista incepand cu 2007. Chiar si asa, e cel mai vanat motor al BMW-ului incepand cu acel an.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream strict la 3.0 Audi vs 3.0 BMW

Audi la motor nu are "cunoscute" hibe ... acuma nimeni nu spune ca nu se poate strica ceva dar la BMW este foarte cunoscuta aceasta problema.

Comparate BMW vs Audi 3.0 245 hp de la 0-100 audi scoate timp mai bun comparate BMW vs Audi 3.0 313 hp Audi scote 0-100 in 5.1 secunde BMW scoate 5.6 secunde.

Eu am avut audi timp de 3 ani un a6 de 3.0 si vreau sa imi achizitionez un f10 535 acum deci nu sunt contra BMW.

Dar asta este realitatea de ce sa ne ascundem ?

Am si spus S-tronicul de la Audi e un bulshit in schimb motorul dupa parerea mea ( strict personala ) este mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost sa vad saptamana trecute 2 535 F10 si am filmat 0-180 cu ambele daac vrei iti dau filmarile sa iti faci si tu o idee :)

Am ramas dezamagid deoarece credeam ca masinile au ceva ( nu simti feelingul acela de cuplu ) in schimb urca acul rau de tot la deal.

Si pe hartie si in real life am condus ambele masini si din nou ma repet strict parere personala 3.0 de la VAG e putin mai puternic.

Bineinteles ca e o diferenta infirma si chiar nu are importanta ca motorul de Audi e mai puternic deoarece F10 cu M-Pachet depaseste cu mult A6 C7 cu S-line ( si interior si exterior )

Pe langa interior BMW`ul are optiuni mult mai multe la aceeasi bani vs Audi.

Nu sunt hater sunt un BMW`ist in devenire ( sper )

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam de pompa de ulei care se strica, span la pompa de inalta presiune la Audi, de motorul balbait.

 

La C7 nu mai sunt problemele astea.

 

Am avut A6 pânĂŁ de curând. Comparând BMW cu Audi - garantez cĂŁ nu vei avea un câștigĂŁtor clar. Au fiecare și bune și rele.

Fiabilitate? Toate sunt fĂŁcute cu piese de prin aceleași locuri. SĂŁ nu credeți cĂŁ Audi e lipsit de probleme, la fel cum nu poți visa cĂŁ BMW este fĂŁrĂŁ de cusur :)

 

Ce n-aș vrea sĂŁ mai fac niciodatĂŁ ĂŽnsĂŁ acum, este sĂŁ mĂŁ ĂŽntorc la mastodont gen A6 doar cu tracțiune fațĂŁ. Bine, la 3.0 nu e cazul, dar ĂŽn niciun caz A6 2.0 fie el și noul motor de 190CP (care este foarte bun dealtfel deocamdatĂŁ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde de fiecare. Mie unul acum îmi place enorm doar cu tracțiune spate. Stai liniștit că nu te învârți cu ea dacă nu o forțezi ca nebunul (și chiar și atunci sistemele de siguranță te ajută). Dacă era pericol public cum auzi pe ici pe colo nu mai făceau mașini cu propulsie nici BMW nici multe alte firme. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

hmm, speram sa nu fie probleme :)

 

Si intre motorizare 2.0 si 3.0 chiar e diferenta mare? In sensul ca eu aveam inainte un A4 136 cai, chiar am nevoie de motor de 3.0 si 204 cai? sau merge si cel de 2.0? ca nu sunt vitezoman, eventual fiabilitatea motorizarilor cum e?

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la Audi aici vezi ca cele de generatie noua de 2.0 nu sunt cele mai reusite cum de altfel nici cele de la BMW nu sunt.

La Audi din ce stiu se plang foarte multi la C7 ca se incalzeste f f greu iarna ... cele de BMW au probleme la distributie.

Acum tu stii cum te impaci cu impozitul de 22 milioane pe an dar cred ca oricine de pe orice forum iti recomanda 3.0

Si BMW si Audi au facut niste motoare foarte reusite ( cele de 3.0 ) consumul de carburant ( aici ma refer la Audi deoarece ala l-am avut ) este cam cu 1L mai mare decat la 2.0 daca mergi frumos cu el ... sa nu zic ca F10 535 scoate niste consumuri nesimtit de mici.

Parere strict personala orice model ai luat cauta 3.0 si o sa fii mai mult decat multumit.

 

L.E: cutiile de la BMW cele in 8 rapoarte sunt :heart:

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Normal cĂŁ nu mai reușește nimeni motoare de 2000 bune ĂŽn ziua de azi. Le gâtui pe toate pĂŁrțile cu catalizatoare, EGR, DPF, ETC și ĂŽn același timp ĂŽncerci sĂŁ tragi de ele sĂŁ le faci din ce ĂŽn ce mai puternice.

Ăn plus, economie bazatĂŁ pe consum. Care e interesul masiv al BMW/AUDI/etc de a face un motor fiabil mai mult de 5-6 ani de zile? Din punctul lor de vedere LifeTime e 3-4 ani maxim oricum.

Mai mult ca sigur dacĂŁ iei un 2.0 nou nu vei avea cine știe ce probleme ĂŽn primii ani de viațĂŁ. Motoarele sunt fiabile - la primul proprietar!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in aceeasi barcam cu tine :)

Din ce am vazut eu pana acuma ... F10 520 are niste probleme serioase la motor ( vezi problema cu distributia )

Cand ai sa cauti aceea masina sa fii foarte atent daca se aude un zgomot de metal la motor. 525 are 2 turbine si am vazut f des ca turbina mica o ia razna :)

Dupa parerea mea 530 este o alegere mai buna ( si aici producatorul recomanda sa verifici distributia ) deoarece nu sunt intalnite acele probleme ca si la 520.

Daca ar fii sa compari A6 C7 vs F10 530 ai sa gasesti chestii pro si contra cum ar fii :

Motor superior la audi ( aproape toata lumea zice ca audi face motoare mai " nervoase " putin ) cutie mult mai proasta la Audi decat la BMW, BMW scoate consumuri mai mici ( nu f mici in comparatie cu Audi ), Xdrive vs quattro = quattro superior.

La Audi nu gasesti motorizare de 3.0 fara 4x4 la BMW Xdrive este optiune.

Interioarele sunt la gustul fiecarui persoana. Mie personal imi place mult mai tare interiorul la BMW.

 

Domnule fan Audi , nimeni pe planeta asta nu face motoare diesel mai 'nervoase'(cum zici tu) ca BMW.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

puteti sa ma lamuriti ce sa inteleg eu din verificarea asta? Intre 2014 si 2017 nu apare nimik, iar in 2017 nu inteleg ce e aia 49000km ?

 

 

ODOMETER CHECK

Status Event Date Event Location Odometer Reading Event Detail

 

2017-03-07 Pegnitz 49,000 km Inspection

2014-07-30 Inspection Station 121,000 km Inspection

2014-07-09 Inspection Station 120,000 km Inspection

2014-04-08 Inspection Station 114,000 km Inspection

2013-05-15 Inspection Station 93,000 km Inspection

2012-06-26 Inspection Station 63,000 km Inspection

2012-05-09 Inspection Station 54,000 km Inspection

2012-04-04 Inspection Station 49,000 km Inspection

2011-10-26 Inspection Station 33,000 km Inspection

2011-07-05 Inspection Station 22,000 km Inspection

2011-01-26 Inspection Station 7,000 km Inspection

 

ACCIDENT CHECK

No records found.

Link to comment
Share on other sites

omg , sunt eu incepator da nu am mai vazut asa ceva, siteuri o groaza care iti verifica VIN-ul, si toate is pe bani si nu iti arata nimik,

 

AUTODNA zice la VIn-ul asta ca are rapoarte , dupa ce platesc ,uite ce imi zice la kilometraj, binenteles ca nu e nici un raport, decat cela stas ale masinii din fabrica.

 

Aceasta nu este o verificare reala a kilometrajului

vehiculului. Sistemul autoDNA calculeaza o medie de kilometraj

bazata pe informatiile vehiculelor ce prezinta caracteristici

similare: marca, modelul, tipul de combustibil, vechimea etc.

 

 

 

 

:) Na , mai iei teapa ce sa faci....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.