Jump to content

accident, constatare ambiabila, ce service?


paul_e88

Recommended Posts

Salut,

 

Aseara, in timp ce mergeam pe Sos. Petricani, pe ploaie, intuneric si vizibilitate redusa, o doamna a decis ca e o solutie buna sa ajunga mai repede unde are treaba, iesind de pe o strada laterala, taind linia continua, fara nici o urma de asigurare sau semnalizare si continuandu-si drumul.

 

Chiar daca am vazut-o relativ din timp, din cauza ploii si apei de pe drum, banuiesc, masina a franat destul de greu, crezand la un moment dat ca voi intra in ea. Mai ales ca se pare, claxonul mai rau a speriat-o, decat sa o faca sa se grabeasca.

 

Doar ca, franand atat de brusc, omul din spate nu a mai avut timp si el sa franeze, asa ca a intrat in spatele meu.

Femeia s-a dus pe drumul ei si am ramas noi doi sa ne rezolvam problema.

 

Vazand ca omul e in regula, si-a recunoscut vina, am facut constatare amiabila, el avand asigurare la City Insurance.

 

Pana aici am mai avut experiente si stiam cum se procedeaza. Mai departe, pana de curand stiu ca era regula ca masina putea fi reparata doar in serviceurile agreate de asigurator.

Doar ca am inteles ca s-a modificat de curand legea si masina ar putea fi reparata oriunde.

 

Dupa felul cum arata bara si carena de dedesubt, probabil vor fi inlocuite. Sau sper, din bara nu cred ca se mai poate scoate nici macar ceva care sa aduca a bara normala.

As vrea sa o repar la reprezentanta, sa am siguranta ca va fi pusa tot bara originala si poate, o vopsea mai calitativa.

 

Ma puteti sfatui cum sa procedez mai departe, odata ce am actele omului si constatarea amiabila?

Luni o sa incerc sa ajung la asigurator, daca nu pt constatare, macar pentru programarea constatarii.

 

Un video cu incidentul:

 

http://www.youtube.com/watch?v=c6F-pJyLnVU

post-34245-0-96668300-1507458188_thumb.jpg

post-34245-0-14115400-1507458193_thumb.jpg

post-34245-0-24155200-1507458200_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost frecat de cineva cu asigurare la City Insurance. Cand am mers la asigurator (atentie, trebuie sa se prezinte si cel care te-a lovit) acesta a facut poze, a deschis un dosar de constatare si a trecut elementele ce erau avariate. A ramas apoi sa ma contacteze ei si sa imi comunice evaluarea lor. Foaia pe care o completezi, are daca nu ma insel 3 optiuni:

- reparare in regie proprie, prin care ei iti ofera o suma de bani apoi te descurci

- reparare in service ales de tine

- reparare la unul din service-urile cu care ei au contract.

 

In prima faza am ales regie proprie, dupa ce reprezentanta si service-ul unde am reparat-o mi-au comunicat ca nu lucreaza cu City Insurance. Am fost sunat de agentul de constatare, si mi s-a comunicat ca voi fi despagubit 420 de lei pentru bara fata (operatiune pentru care costul in reprezentanta era 1400 de lei iar la service-ul unde am mers 860). Am refuzat oferta (desi agentul era foarte insistent, m-a chemat la el ca are banii in casa si pana deseara ii am in mana sa imi pot repara masina :goodjob: ), asa ca am ales sa repar masina la unul din service-urile alese de mine.

 

Cu foaia de dosar de dauna ce am primit-o la prima intalnire, am fost la service si mi-am reparat masina. Cei de la service au intocmit un dosar de reparatie pentru dauna respectiva, am achitat din banii mei lucrarea, iar dosarul pregatit de service, impreuna cu factura si bonul fiscal au fost depuse la sediul City Insurance pentru despagubire. O domnisoara de acolo a mai completat ceva hartii, am semnat ca nu mai am alte pretentii daca sunt despagubit, i-am dat un cont unde sa imi depuna banii si am asteptat.

 

Dupa 4-5 saptamanii am primit banii in cont, exact suma achitata pe bonul fiscal.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e cerinta celor de la asigurari. Mi-au refuzat acceptul de plata jegurile de la Asirom pe motiv ca celelalt sofer nu se prezinta; asta in situatia in care aveam amiabila,copii de pe documente, poze la ambele masini, filmarea cu camera de bord. Noroc cu casco

@ Paul: din ce stiu, reprezentantele au decontare directa cu city. Verifica totusi

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Tampiti, si eu am patit asa. Pentru o zgarietura. Am ramas ca mi-am facut-o eu. In strainatate, unde stau momentan, Te loveste,faci amiabila, o duci la asigurarea ta,vine constatatoru sa iti vada masina, si deci daca vrei sa ti-o faca ei sau sa iti dea banii, si la revedere.Fara prostii de genu ca trebuie sa vina si celalalalt care te-a lovit. Pai daca ii din alta tara? si ii doar in trecere? ce fac?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum Doamne sa se prezinte si acela care te-a lovit? Ce tampenie. Daca pe mine ma loveste unul sambata seara si eu sunt din oradea si celalalt din iasi? Cum facem? Asa ceva..de tot rasu

 

Exact. Omul care m-a lovit e din Suceava, iar astazi a si plecat inapoi. I-am spus ca probabil va trebui sa se prezinte, acum sa vedem daca poate rezolva la agentia din Suceava sau trebuie la agentia unde o sa deschid dosarul.

 

Crysis21, mersi pentru informatii.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu, cred ca se poate rezolva la el in Suceava sa se duca, de fapt sigur!

Sa-ti faca nota de constatare pe elementele avariate care se vad si dupa te duci oriunde vrei tu sa repari masina, dar sa vrea si service-ul respectiv sa-ti repare masina avand asigurare de la City. Bara spate-inlocuit, tampon bara spate-inlocuit,panou spate-reparat, traversa bara spate- posibil inlocuit, mai e un scut acolo sub, carenajul:D Reparatia o sa fie undeva pe la 5.000-6.000 lei.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca reprezentanta colaboreaza cu City Insurance, o sa intreb.

 

In caz ca nu, sper ca se poate face cum a spus colegul Crysis21, chiar daca inseamna sa achit eu si sa recuperez apoi.

 

Nu vreau sa ajung la cine stie ce service de-al lor, am mai avut experiente nefericite si m-am trezit cu carpeli pe asigurare, inclusiv reparatia unei carene de plastic la cald, cu petic, si prinsul barii spate cu coltar metalic de caroserie. Lucruri descoperite dupa un an. De data asta, in nici un caz, masina are toate piesele originale pe ea, fara nici un incident anterior.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Exact, se poate face 100% si asa, adica sa platesti toata reparatia si tu iti recuperezi banii, de fapt asta e cea mai sigura optiune de recuperare a banilor, doar sa-i ai si sa astepti putin sa-i iei inapoi. Dute si la reprezentanta, o sa-ti faca un deviz de reparatie in baza notei de reconstatare, o sa-ti faca o reconstatare si la asigurator (le mentionezi de la inceput ca tu platesti reparatia, daca nu lucreaza cu city) in caz ca e si altceva fata de ce ti-a dat si dupa aia este.
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la sediul lor pentru constatare, agentul a dat la prima vedere inlocuire pentru bara spate + capac carlig si pentru carena de plastic de dedesubt din dreapta.

 

In momentul in care am luat foaia cu nota de reparatie, mi-a transmis serviceurile cu care au ei contract direct si m-a intrebat unde vreau sa o repar. I-am spus de reprezentanta si mi-a spus direct ca reprezentanta nu o sa vrea sa faca reparatia.

Mi s-a parut ciudat sa inceapa asa discutia, fara sa spuna exact care e problema, dar i-am spus ca totusi ma duc sa intreb.

 

La reprezentanta mi-au spus ca intr-adevar nu au decontare directa cu ei, dar ca ei pot sa faca dosarul de reparatie, sa platesc eu reparatia, dupa care sa ma duc cu dosar, factura, bon la city insurance si sa astept banii de la ei, daca isi dau acceptul de plata. Doar ca au spus ca s-ar putea sa nu imi primesc banii in totalitate.

 

Mi se pare ciudat ca acceptul de plata sa se dea/sa nu se dea dupa ce am platit deja reparatia. Si la fel de ciudat, sa existe sanse sa primesc doar o parte din bani.

 

La prima vedere, reprezentanta a facut un deviz de ~4000 lei.

 

Cum vi se pare? Ce ma sfatuiti?

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta mi-a facut deviz de 1400 parca. Cand am zis celui de la CityInsurance mi-a dar o replica de genul "nu platim aere de reprezentanta". I-am spus ca nu e problema mea ca s-au bagat in afacerea asta, eu nu-mi repar masina unde vrea el. La service-ul la care merg de obicei a fost 868, gainariile ce le recomandau ei costau 400-500 de lei. Reprezenta mi-a spus ca imi vor deconta suma integral, dar trebuie sa platesc in avans. Eu zic ca nu vei avea probleme, dar vei fi descurajat de atitudinea lor sa mergi la reprezentanta.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat de curiozitate si doar bara spate e ~2500 lei. Pana la ~4000 ar fi inca o carena de plastic, vopsitul si manopera.

In conditiile in care doar piesa e atat, si pretul asta e valabil la orice service pentru piesa originala, nu mi se mai pare chiar asa mare suma.

 

Sa vad cum vor reactiona la deviz, daca la 1400 lei au comentat in cazul tau.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-am spus ca se va ridica devizul...adica o sa ajungi la suma aia dupa ce desfaci pe acolo.

 

Ideea sta in felul urmator: Cei de la reprezentanta ti-au spus ca s-ar putea sa nu-ti primesti toti banii ca sa nu te intorci la ei dupa ca nu ti-a dat city toti banii, ideea este ca asiguratorul este obligat sa te despagubeasca in baza devizului si facturii, nimic altceva, suma de pe deviz trebuie sa bata cu suma de pe factura, trebuie sa-ti faca un deviz in ce lucreaza ei (DAT, AUDATEX,etc), de obicei Audatex e cel mai comun.

 

Acum, singura modalitate prin care tu nu ti-ai recupera toti banii de la City Insurance ar fi ca reprezentanta sau service-ul unde faci reparatia trebuie sa faca reconstatare, adica dupa ce mai gasesc traversa-plastice-etc sa trimita catre City Insurance aceasta reconstatare si cei de la City sa-ti transmita inapoi aprobarea pe elementele respective. Neavand contract cu City, e posibil ca City sa nu-i bage in seama si sa trebuiasca sa te duci tu cu foaia de reconstatare personal la City Insurance si ei sa-ti de-a un PVS (proces verbal suplimentar) pe care sa-ti treaca elementele care au aparut cu solutia ceruta de tine in dreptul lor. Dupa ce iti da tot ce ai cerut, reprezentanta face devizul final (ex 7.000 lei), comanda piesele, iti repara masina, iar la final te duci cu factura si devizul la City pe care sunt trecute exact solutiile date de ei pe constatare si reconstatare (acceptate de ei).

 

Al 3-lea lucru, este posibil ca de ex cei de la service sa-ti de-a un element la inlocuit, sa zicem "traversa", iar city o da la reparat. Daca chiar nu ai ce sa-i faci si necesita inlocuire (de obicei trebuiesc inlocuite 95%/cazuri, nu se repara), vorbesti cu cei de la reprezentanta sa te ajute cu nota tehnica, etc, daca nu te duci faci o cerere, o reclamatie catre ASF ,etc, in principiu, daca ai putina rabdare si putina gandire 99% ti-o repari exact cum trebuie reparata.

 

Anunta-ma mai departe dupa ce faci ce am spus aici si te indrum in caz ca apar alte probleme.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare !

Sunt membru nou pe forum, urmaresc de ceva timp si din pacate, in urma evenimentului de ieri, vă rog să îmi dati cateva îndrumări.

Speta este similară: drum cu 2 benzi pe sens, dublă continuă, o masină mai din fată vrea să facă stânga, frânez, cel care m-a lovit nu a mai apucat. Din fericire toti suntem bine si masina pe care o aveam în fată n-am lovit-o, desi am fost mutat câtiva metri în urma socului.

Vinovatul detine polită la Euroins, masinile arată precum în poze.

Aparent, n-aş avea decât o bară plastic de înlocuit si capac portbagaj de tras/îndreptat pe nervură (farcebook-ul e plin de service-uri care fac asta fără revopsire integrală), tobă si teavă esapament îndreptat + lampă marsarier.

Ceea ce ma interesează pe mine sunt mesajele pe care mi le dă iDrive : <<Restraint systems(Driver restraint system/Passenger restraint system). Function of airbags, belt tensioners and belt force limiters faulty. Ensure de seatbelt is fastened despite the fault! Have the problem checked by the nearest BMW service" - eram 3 în masină, eu sofer, sotia în spatele meu si lângă ea copilul (în scoică fixată isofix, cu centurile din scoică puse) toti 3 purtam deci centurile.

Nu am niciun airbag sărit. Ce poate însemna eroarea ? Capsele pirotehnice din centuri au sărit? Trebuia să sară airbag-urile ? Nici nu stiu dacă am tetieră activă - nu este făcută din două bucăti.

 

Euroins am observat că lucrează si cu Autocobălcescu. Sunt în regulă la reparatii/înlocuiri ? M-au programat la Autoservice Altceva pentru constatare (21 decembrie), nu este agreat BMW si nu cred că vor constata tot ce trebuie.

 

Multumesc pentru ajutor si drumuri bune, fără incidente neplăcute! ! eac632ca142368bd4dc4133d5f36b4e6.jpg416c58c3166a77cea583aba074499f8d.jpg

Edited by Edward Thatch
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am patit-o si eu azi cu o domnisoara care a dat cu spatele in intersectie. Nu stiu ce a vrut sa faca si probabil ca nici ea.

La prima vedere parea o chestie superficiala dar dupa ce am dar bara jos am vazut ca deflectorul de aer cu flapsuri + un senzor+ mufa de la senzor+ o grila rupte.

Problema este pentru mine unde sa vopsesc bara in Constanta sa iasa si bine.Daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare i-as fi recunoscator.

A doua chestie daca la mufa pentru PDC se poate schimba doar mufa sau trebuie inlocuit tot cablajul?

 

Multumesc

post-90715-0-41058800-1550609732_thumb.jpg

post-90715-0-50229200-1550609767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.