Jump to content

Comportare ciudata cutie viteze E70 X5


andreisaioc

Recommended Posts

da asta e, ce sa mai fac acum, eram deja in masina...si cand sa plec a venit nenea sa isi ia zacusca...

 

le: oricum asta denota cat de mare este meltenismul la noi, chiar daca aceste service-uri care sunt mai ok in bucuresti sunt rare, uite ca si aici meltenismul e la el acasa.

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Normal era sa iti ofere bulionul si zacusca ca si cadou, unii iti dau odorizante si schimba suportii de numar....puteau face un gest pentru fidelizare.Partea buna este ca au uitat ceva in masina, si nu au uitat sa ia ceva de pe masina.

 

Asta e boala veche si deocamdata fara leac, si anume de a convinge angajatii ca nu pot folosi masinile clientilor ca si masini proprii...mai stiu un caz acum cativa ani, un tembel la o spalatorie a iesit cu o masina in strada, si a avut loc o tamponare, bonus nu avea nici carnet, iar contract de munca sau asigurare a spalatoriei sunt chestii tabu in aceasta bransa. Si mai interesant e ca patronul il pusese sa scoata masina din curte, ca nu mai aveau loc....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da, nu stiu, chiar am ramas putin socat, si cireasa de pe tort a dus si copii la scoala cu ea azi.... ca el mi-a zis.... (cred ca era seful lor)

macar daca faci treburile astea, nu mai si spui, si nu lasi zacusca in masina sa se prinda clientul. Noroc ca nu apucasem sa fac curat in ea inainte si o voi igieniza zilele viitoare cum se cuvine.

 

Apropo, nici Service Scream (Tezparii) nu sunt mai breji, in august cand masina a stat la ei, nu stiu ce au facut in ea, ca masina mirosea a ulei si a tractor, si a mirosit asa cateva saptamani. Plus ca tot haionul din spate erau amprente cu ulei, si vaselina peste tot, pana si pe geam....

 

Din punctul acesta de vedere reprezentanta bate tot, nu am avut la reprezentanta niciodata vreo problema de genul (bine niciodata nu am lasat masina mai mult de cateva ore acolo)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am specificat mai sus, in pagina 2-3

se numeste kata tehnic, prin militari

 

da pretul este decent, gandindu-ma ca un mecatronic nou este 15.000ron

 

 

Ti-au dat si valvele defecte?, daca nu, spunele sa ti le dea. Vezi cum reactioneaza la intrebarea ta si iti vei da seama de adevar.

 

Ai vazut, parca spuneai ca schimbul de ulei + baie costa 1300 lei. + 900 euro repararea mecatronicului,parca tot nu iese 6500 lei oricat ai calcula.

 

Nu te supara, dar eu nu am vazut pana acum cutie la care sa fie toate valvele stricate.

 

A si inca ceva, cu chestia cu garantia, uita de ea. Cand o sa mai ai probleme, o sa spuna ca este altceva stricat. :thumbsup: Daca tu spui ca asta este rezolvare in mod profesionist....no coment.

 

Dar bine ca esti tu multumit, asta este impotant

Edited by radu95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wooow, eu doar acuma am vazut cat a fost totalul ... Cam mult pentru ce au facut, foarte mult. Dar noah , tocmai ai platit indirect urmatoarea operatie la blocul de valve (in caz ca se mai intampla ceva si trebuie sa apelezi la garantie)

 

PS: Daca ar fii avut problem la toate valvele, cutia aia nu mai intra in D ce sa mai zic sa mearga si sa mai schimbe ceva.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

la blocul de valve a fost 850 de euro fara tva. Plus ca a mai intrat si manopera la demontare bloc valve... asta e. Mortu de la groapa nu se mai intoarce.

Ei au zis ca le-au inlocuit pe toate....

 

Pana la urma nu cred ca mai gaseam un atelier sa ma ajute asa repede si care pana la urma au reparat problema. Am mai zis, asta e, nu am cum sa verific, si daca mi-au tras teapa sunt sigur ca lucrurile se vor intoarce la un moment dat...

Poate daca cineva va avea dea face cu ei va aplica toate sfaturile primite aici de la inceput, si poate am salvat pe cineva in viitor

 

LE: ca o observatie generala aici pe forum, daca iti schimbi uleiul singur (desi e un procedeu simplu si mie imi face placere sa lucrez la masina) esti vazut ca un barbar ca nu te duci la service, si daca te duci la un service specializat pe o problema ti se cauta nod in papura. E o observatie amicala, si asta nu ii scuza pe cei de la service de magarii (daca au facut intr-adevar)

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vad ca tu tot nu esti convins de vrajeli din partea lor. <_< Pai clienti ca tine le trebuie.

 

Daca erau asa corecti iti puneau valvele stricate in brate, ai inteles, pardon intr-o punga. Asa se face, mai ales ca lucrarea costa destul de mult.

 

850 euro valvele, este un pret exagerat, ele sunt 350-400 euro setul, ca sa nu spun mai putin.

 

Pai din moment ce ti-au lasat zacusca in masina, asta trebuie sa iti dea de gandit.

 

Si ce iti este greu sa-i suni sa le spui sa-ti dea piesele defecte? Asta asa ca ca sa vezi macar reactia lor.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

nu neg asta, dar pana la urma masina merge, acum asta e, data viitoare voi fi mult mai atent cu ei, initial vroiam sa fac schimbul de ulei la cutie si la mini, dar acum voi vedea cum tine lucrarea asta in timp

am intrebat daca ar fi fost stricata o valva sau toate, tot ala era costul, cine stie ce o fi fost acolo

Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din punctul acesta de vedere reprezentanta bate tot, nu am avut la reprezentanta niciodata vreo problema de genul (bine niciodata nu am lasat masina mai mult de cateva ore acolo)

Mi au luat mie X-ul “la plimbare” prin oras sa isi rezolve angajatii treaba.

Mi a picat fata cand l-am vazut prin oras eu crezand ca ei lucreaza de zor la el...

Link to comment
Share on other sites

am dat un exemplu acum vreo 2 pagini, ca aceasta lucrare daca as fi fost suficient de curajos sa fac aceasta operatiune singur as fi avut urmatoarele costuri

 

1. ar fi trebuit un bloc de valve complet (pentru ca nu as fi stiut sa inlocuiesc valvele) si am gasit in germania la 500 de euro

2. ulei si filtru 1200 de lei

 

deci per total tot as fi iesit la 3500 de lei, si nu as fi avut garantia ca am facut o operatiune buna, si fara garantie. Asa asta e, spaga lor. Exceptand zacusca/bulionul, si atitudinea de nebagara in seama pe care o afisau uneori (desi am intalnit mai rau), per total eu zic ca lucrarea a meritat banii si sunt multumit.

 

Mi au luat mie X-ul “la plimbare” prin oras sa isi rezolve angajatii treaba.

deci se poate si la reprezentanta, inseamna ca meltenismul este la toate nivelele la noi....

Edited by andreisaioc
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu are ce supapa sa ceara , crezi ca nu gasesc ei pe acolo 9 supape stricate/rugine sa ii fure ochii ?

Treaba este consumata si nu mai au rost discutile astea ''ca bah dar dute inapoi , cere dinaia si dinaia''... E gata , daca nu s-a cerut atunci este gata, cutia schimba bine (inainte nu schimba bine) nu mai are ce face de cat sa se bucure de lucrare, cat a fost a fost, dar sa si tina.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat...cam asa merge treaba la noi, sa zica pretul cel mai mare in caz ca e totul defect si poate sa fie doar 10% defect din pretul ala calculat pe 100%..motivul? Degeaba e stricat doar 10%, noi trebuie sa facem reparatia 100%.

 

A zis un coleg (radu) mai sus ca asigurarea CASCO nu-ti despagubeste lichidele...daca spargi radiatoarele de apa si freon, crezi ca plateste clientul? la fel pentru baia de ulei si vasul de stropgel. Nu, nu le plateste clientul, iti raspund eu pentru ca nu plateste clientul lichidele, atata timp cat ai casco acele lichide se schimba tehnologic, nici macar nu trebuie sa iei aprobare pentru ele sau ceva pentru ca nu au ce sa comenteze.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

da masina merge bine, daca tine atunci e bine. Am prezentat mai sus costurile minime pe care le puteam obtine daca faceam lucrarea in garajul meu, fara absolut nici o expertiza si fara nici o garantie (una e un schimb de ulei, sau sa schimb filtrul de aer si alta este acest tip de lucrare), era undeva la 55%, consider ca diferenta este meritata si sincer nu mai am emotii dupa ce am mers azi cateva zeci de km cu masina Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

inca 1000km, la drum lung cu autostrada, valea oltului, si depasiri. Masina merge impecabil.

O sa mai revin cu un alt raport, la anul pe vremea asta sau daca mai apare vreo problema pe parcurs.

A trecut luna si nu ne-ai mai spus nimic . Am inteles ca masina e din anul 2010 .Poate ne spui daca ai luat-o de noua si cati km avea masina cand ai facut schimbul de releu si bujii , cand a aparut defectul la cutie ?

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

masina inca merge bine, fara probleme. Practic este ca inainte. Cred ca am mai facut 600-700km de luna trecuta pana acum.

Masina a fost luata la 125 de mii (dec 2014), de la bmw bavaria, cu garantie 1 an. Cred ca avea 154 de mii (august 2017) cand am facut schimbul de bujii, acum masina are 160 de mii

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

masina inca merge bine, fara probleme. Practic este ca inainte. Cred ca am mai facut 600-700km de luna trecuta pana acum.

Masina a fost luata la 125 de mii (dec 2014), de la bmw bavaria, cu garantie 1 an. Cred ca avea 154 de mii (august 2017) cand am facut schimbul de bujii, acum masina are 160 de mii

Ok , asa se explica problema la cutie . Limita de schimb ulei transmisie era depasita . Te-am intrebat pentru ca si eu am acelasi model din 2010 si acum am 92000 . E cazul sa ma pregatesc de schimb , vad ca au oferta la 1300 tot setul OFERTA . Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.