Jump to content

Nivel ulei neconcludent


m15a

Recommended Posts

Am fĂŁcut schimbul de ulei, la E39 525d, motorul M57 D25 122kW, și cantitatea de ulei este de 6.5 litri. Așa gĂŁsesc pe toate site-urile de informații, și pe site-ul Castrol unde aratĂŁ uleiul recomandat pentru motorul ĂŁsta.

Am pus 6.5litri, totuși nivelul pe jojĂŁ este cam neclar. Mi se pare cĂŁ e cam pe la jumĂŁtate.

 

Ar trebui sĂŁ mai completez? Totuși nu aș vrea sĂŁ pun prea mult. DacĂŁ am pus fix 6.5litri, nu ĂŽnțeleg de ce nu aratĂŁ full pe jojĂŁ!

 

Am mĂŁsurat nivelul a doua zi deci a avut timp suficient sĂŁ se scurgĂŁ, de fiecare datĂŁ am șters joja.

 

post-82225-0-16034300-1507634841_thumb.jpg

post-82225-0-38195800-1507634868_thumb.jpg

post-82225-0-63396500-1507634878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cand pui cantitatea recomandata vine cam la jumatate, fix cat e la tine. E ok, poti sa-l lasi in pace sau sa mai pui 2-300ml de ulei, daca vrei sa fie la maxim. La fel e si la mine si doar ce-am vazut revizia. Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E mai bine sa fie la jumatate si completezi cand scade decat sa fie mai mult. Daca ai prea mult ulei poate face presiune, spumeaza si nu se mai produce lubrifierea corespunzatoare, adica exact opusul a ceea ce vrei de fapt.

Bine, asta probabil se intampla cand treci de maxim, dar am spus-o ca pe o informatie, sa iti dai seama ca mai mult nu inseamna mai bine in cazul de fata.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca daca esti in masina si rulezi pe autoband cu putina muzica , nu mai auzi nimic :D , sau cand incepi sa auzi este prea tarziu ... Asta se intampla doar cand ai o scurgere de ulei , in mod normal cand iti apare eroare de ulei este doar nivelul scazut , nu esti sub limita, deci poti sa mergi linistit (nu foarte turat , sa apuce uleiul sa se intoarca in baie si sa aiba de unde trage pompa)
Link to comment
Share on other sites

Deci pana nu se aprinde becul slabe sanse sa distrugi motorul?

Stiu ca nu-i recomandat si nici nu incurajez sa se circule cu nivelul pe minim dar se mai intampla(nu ma intrebati cum stiu) .

 

@calin Sa presupunem ca ajunge la minim in timp ce conduci (consuma uleiul) fara sunete suspecte..

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Cari un bidon de ulei in portbagaj si iti rezolvi nelinistea.

 

+1 ... Este indicat indifferent de varsta masinii sa ai 1L ulei si 1-1.5L apa distilata sau antigel amestecat cu apa.

 

PS:Mai bine sa ai de cat sa trebuiasca :D

Edited by OPaul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

prima data se aprinde semnul de ulei cu galben (nivel minim) cand opresti motorul doar, sau in mers constant, cand se aprinde cu roĂâ˘u a ramas fara ulei sau nu mai functioneaza pompa de ulei

 

sfatul cu litru de ulei in portbagaj e foarte bun

Edited by SPQR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.