Jump to content

Trepidatie in mers


Recommended Posts

  • 2 years later...

N-am inteles un lucru, poate ma lamureste cineva.

Vibratia nu avea legatura cu treapta de viteza sau turatia, ca era pe liber sau in viteza, pe accelerare sau decelerare.De la 100 km/h vibra pur si simplu.

Salutare. Am si eu aceeaĂâ˘i problemĂŁ.... Ma poti ajuta ?

 

Trimis de pe al meu SM-A730F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles un lucru, poate ma lamureste cineva.

Vibratia nu avea legatura cu treapta de viteza sau turatia, ca era pe liber sau in viteza, pe accelerare sau decelerare.De la 100 km/h vibra pur si simplu.

Exact acelasi rahat am facut si eu, am schimbat la cardan ultima cruce cardanica ptr ca scartaia, si intermediarul din mijloc ptr ca era rupt, si platisem 350e in germania sa mi le schimbe pe amandoua dar ei nu imi schimbasera decat pe primul intermediar si atat...., perfect, probe prin oras, nici o trepidatie pana cand am iesit pe autostrada, de la 120 facea ca o combina

Astazi am saltat-o pe cric de spate si am incercat pe loc, chiar si fara roti pe spate, la fel intra in vibratii

De la 120

Ma enerveaza ca nu inteleg ce s-a dezechilibrat, crucea cardanica sau cardanul nu mai este montat corect...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact acelasi rahat am facut si eu, am schimbat la cardan ultima cruce cardanica ptr ca scartaia, si intermediarul din mijloc ptr ca era rupt, si platisem 350e in germania sa mi le schimbe pe amandoua dar ei nu imi schimbasera decat pe primul intermediar si atat...., perfect, probe prin oras, nici o trepidatie pana cand am iesit pe autostrada, de la 120 facea ca o combina

Astazi am saltat-o pe cric de spate si am incercat pe loc, chiar si fara roti pe spate, la fel intra in vibratii

De la 120

Ma enerveaza ca nu inteleg ce s-a dezechilibrat, crucea cardanica sau cardanul nu mai este montat corect...

Crucea!

 

Chiar daca e noua nu va fi echilibrata ca n fabrica.

 

Ai chernaruit (KĂśrner Werzeug )banuiesc.

 

Eu am avut noroc ca am gasit cardan pe forum, trimis cu Atlassib si montat in De. Altfel era nasol, vindeam masina.

 

Daca vrei poze si filmulete iti dau pe privat.

Link to comment
Share on other sites

Crucea!

 

Chiar daca e noua nu va fi echilibrata ca n fabrica.

 

Ai chernaruit (KĂśrner Werzeug )banuiesc.

 

Eu am avut noroc ca am gasit cardan pe forum, trimis cu Atlassib si montat in De. Altfel era nasol, vindeam masina.

 

Daca vrei poze si filmulete iti dau pe privat.

 

nu am cherneruit am dat suduri cu aparatul cu sarma doua trei afturi de sudura,da deja faptul e consumat

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da detalii.

 

Poate ne ajuta si colegii.

Pãi am cumparat masina acum o lunã de zile. Fostul proprietar a spus cã trebuie schimbatã flansa de la cardan(tin sa precizez ca atunci cand o cãlcam mai tare pe la 2500rpm simteam in podea ca si cum s ar rupe cardanul). Ma rog, am schimbat o, acum nu mai face, e ok dar am un trepidat foarte urat de la 80 pânã pe la 120 (pe care il aveam si inainte sa o schimb). Nu stiu de la ce o fi.

Tin sa precizez ca masina e echipatĂŁ si cu suspensie sport daca ar avea vreo cauza (Si gen rotile sunt cam "cracanate" si echilibrarea la roti am facut o) si nu pot sa imi dau seama de la ce o fi.

Sunt si nou ĂŽn aceste "taine" si as fi foarte recunoscĂŁtor daca m ati ajuta cu vreo informatie.

 

Trimis de pe al meu SM-A730F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...
On 12/19/2017 at 11:57 AM, Haurar said:

Aceiasi problema am avut-o si eu la un BMW E61 2010 N47 , trepida intre 100-130km/h....Am testat masina aproape 2 ani , am schimbat roti NOI , am verificat cardan , flanse , amortizoare , etc....Pana la urma , era de la softul masinii , cantitatea de motorina injectata era sub limita minima admisa....Pus alt soft pe masina si s-a rezolvat....Norocul a fost ca la 2 saptamani am vandut-o , ghinionul a fost ca nu m-am bucurat cat trebuie de performantele masinii...Incearca si pe partea de alimentare...

buna,

stiu ca ai postat acum ceva ani , dar m-am lovit si eu de acceasi problema, (BMW 520 Xdrive- 2014)

mai ai cumva numarul de tel de la acel baiat care s-a ocupat de softul masinii?

multumesc frumos

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.