BMWClub: Impozit special pentru persoanele carre vand mai mult de doua autoturisme pe an - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Impozit special pentru persoanele carre vand mai mult de doua autoturisme pe an Limitam Samsairia? Rate Topic: -----

#1 User is offline   deeJayOg 

• Începător
  • Group: Members

Posted 11 October 2017 - 09:04

Impozit special pentru persoanele fizice care vand mai mult de doua autoturisme pe an

Eu aș zice că sună bine. Pe de altă parte, forțarea trecerii numărului de KM în contractele de vânzare-cumpărare și obligativitatea unui DEKRA (ITP țeapăn) n-ar suna rău deloc pe lângă asta.

This post has been edited by deeJayOg: 11 October 2017 - 09:04

0

#2 User is offline   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 11 October 2017 - 09:08

Asta ar insemna ca toate tranzactiile sa fie facute la vedere prin conturi bancare etc.

Cati crezi ca fac asta? :)

Intentia e buna dar pana nu vine un Tepes nu ne lecuim....
3

#3 User is offline   six in line 

• Senior
  • Interests:Fast cars, hot women, exotic destinations and M O N E Y

Posted 11 October 2017 - 09:10

Ce vise pe noi.....suntem romani, ne plac banii cash, fara acte, fara munca, fara efort. Nu o sa vindem noi masini ca tarile din Europa de vest niciodata. Nu avem cum sa implementam un sistem bine-pus la punct pentru simplul fapt ca nu se vrea acest lucru.
1

#4 User is online   Eugen B 

• Senior

Posted 11 October 2017 - 09:12

Numarul de km in mod normal se inregistreaza la inspectia tehnica periodica, ar trebui, ca pe baza seriei de sasiu sa poti face o cautare online a tuturor reviziilor autoturismului si numarul de km aferent. Ar mai fi util sa se impuna obligativitatea unei inspectii tehnice mai recente de 6 luni, in momentul semnarii unui contract de vanzare-cumparare, sau daca masina nu mai indeplineste standardele, si aceasta revizie nu exista, masina sa poata fi instrainata doar catre persoane juridice/pentru piese/casare.
Partea proasta este ca samsarii nu le inregistreaza pe numele lor, de multe ori masina nu devine niciodata proprietatea lor, la fel, ar trebui ca la intrarea in tara,pentru prima inscriere, contractul de vanzare cumparare/factura sa contina numele persoanei ce solicita cartea de identitate/inmatricularea , si sa nu se mai accepte tranzactii cu autoturisme neinmatriculate in Romania.Si mai ales, eliminarea tranzactiilor cash, chiar si intre persoane fizice, peste 1000 euro, asta si in conditiile in cae bancile ar renunta la comisioanele aberante percepute.
0

#5 User is offline   deeJayOg 

• Începător

Posted 11 October 2017 - 09:15

Sunt convins că soluții de evitare vor găsi 100%. Problema e în altă parte, normal. Asta ar fi doar o peticeală. Samsarii mai prost pregătiți vor suferi. Majoritatea vor găsi o soluție ocolitoare din păcate :(
0

#6 User is offline   LYM 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 09:30

Eu cand am luat masina din Germania, de la dealer BMW, n-au vrut aia nici in ruptul capului sa accepte plata cu cardul, "cash only", so ...
2

#7 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 11 October 2017 - 09:32

View PostdeeJayOg, on 11 October 2017 - 09:15, said:

Sunt convins că soluții de evitare vor găsi 100%.

normal... vor aparea iarasi inmatricularile pe proprietari fictivi (bunici, unchi si matusi)

Samsarii mai prost pregătiți vor suferi.

:laugh:

#8 User is offline   ryoraul 

• Senior

Posted 11 October 2017 - 09:35

Ar fi bine sa interzica prin aceasta lege si inmatricularea si circulatia masinilor cu volan pe dreapta.
2

#9 User is offline   Saylor Man 

• Începător

Posted 11 October 2017 - 09:35

View PostLYM, on 11 October 2017 - 09:30, said:

Eu cand am luat masina din Germania, de la dealer BMW, n-au vrut aia nici in ruptul capului sa accepte plata cu cardul, "cash only", so ...

Probabil te referi doar la valorile care sunt mai mici de 10000E . Tot ce depaseste ...nici nu se pune problema de cash.
-1

#10 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 11 October 2017 - 09:38

Pai in primul rand ca samsarii cu masini aduse din UE, nu apar pe acte, nu si le trec pe ei, din simplul motiv birocratic. Daca le-ar trece pe ei, trebuie mers la primarie, declarate, facute mai multe contracte de vanzare-cumparare etc.

Eu cred ca nu vor colecta niciun leu de la nimeni.

Legile sunt facute pt prosti, nu pt samsari, bisnitari.
0

#11 User is online   mik15 

• Fan

Posted 11 October 2017 - 10:37

nici in V nu se vand masinile scumpe toate prin banca, o gramada se vand cu cash si acolo pentru ca si lor le place putina evaziune si vor sa faca mai mult profit cand masinile ies din tara lor, asa ca oricum mi se pare inaplicabila legea pentru simplul motiv ca nu poti crea un catalog ca la imobiliare sa ai un pret de referinta. Sunt bunuri mobile al caror pret poate varia foarte mult in functie n factori, la momentul asta nu inteleg ce vor sa taxeze, profitul(16% din el) sau va fi o suma fixa pe fiecare tranzactie extra celor 2 permise? Pentru ca daca e sa fie profitul, asa cum spuneam, poti foarte bine sa nu o dai in profit, daca va fi o suma fixa pe tranzactie iarasi pe samsari nu ii prea va afecta. Asta e ca duda lui Vosganian si ouale nefiscalizate ale gainilor bunicii...idei ale unor idioti....
2

#12 User is offline   ckh 

• antipatic
  • Interests:Dezmembrari BMW E46

Posted 11 October 2017 - 10:42

View PostLYM, on 11 October 2017 - 09:30, said:

Asa si la mine, toate masinile pe care le-am cumparat din UK si Germania le-am platit cash...deci nu inteleg care e diferenta intre Romania si alte tari la capitolul acesta.

This post has been edited by ckh: 11 October 2017 - 10:42

0

#13 User is offline   Dan_316i 

• Securist
  • Interests:BMW e36

Posted 11 October 2017 - 10:52

Pentru ce naiba sa isi treaca un comerciant masinile pe el ? Oricum cei care aduc la kg le iau pe platforma, fara sa fie trecuti in Brief.

Hai sa nu mai folosim termenul de samsar, nu toti sunt uscaturi, sunt comercianti ca si cei cu acte.
0

#14 User is offline   deeJayOg 

• Începător

Posted 11 October 2017 - 11:01

View PostDan_316i, on 11 October 2017 - 10:52, said:

Hai sa nu mai folosim termenul de samsar, nu toti sunt uscaturi, sunt comercianti ca si cei cu acte.

SAMSÁR, samsari, s. m. Persoană care intermediază afaceri de vânzare-cumpărare; misit. ♦ Fig. Persoană care face din orice lucru obiect de negoț. – Din tc. simsar, bg. samsar.

Samsar nu e o jignire neapărat :)
3

#15 User is online   OPaul 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 11:28

Nu e o jignire daca mergem dupa DEX , dar majoritatea zic de cineva ca e SAMSAR, omu ala care e mai putin de cat onesc si incearca sa iti vanda un cazan ''fulll optiuni'' la pret de masina buna.
Nu am auzit pe nimeni care s-a intors de la un dealer autorizat ... ''ba, a fost la un samsar sa vad de o masina''
0

#16 User is offline   bimmer90f30 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 11:50

View PostOPaul, on 11 October 2017 - 11:28, said:

(...) majoritatea zic de cineva ca e SAMSAR, omu ala care e mai putin de cat onesc si incearca sa iti vanda un cazan ''fulll optiuni'' la pret de masina buna.
Nu am auzit pe nimeni care s-a intors de la un dealer autorizat ... ''ba, a fost la un samsar sa vad de o masina''

Samsarul tot samsar ramane oricat unii ar vrea sa nu fie numit asa. :D

La fel cum dealer-ul e stealer-ul in vest pentru cunoscatori. Nu poate fi altceva.

..sansele ca de la un samsar sa iei un automobil cu kilometri mai putini decat in realitate sunt mai mari decat de la un proprietar care a avut grija de masina si vrea sa fie onest. Sunt mai mari sansele ca samsarul sa nu fie onest; dar asta nu scrie in dictionar dar o stiu/stim multi!

Dupa cum la dealer te mai poti intoarce, la samsar mai putin.. mai ales daca l-ai platit cash..

Pentru mine platit cash inseamna obligatoriu suma redusa SUBSTANTIAL; cel putin 20%.

This post has been edited by bimmer90f30: 11 October 2017 - 11:57

1

#17 User is offline   turmentatu 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 11:53

Pai si eu daca in 7 ani am avut 10 masini......si unele da vandute 2 in acelasi an...sunt samsar? :)))
PS: toate le-am avut la impozit.
0

#18 User is offline   bimmer90f30 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 12:05

View Postturmentatu, on 11 October 2017 - 11:53, said:

Pai si eu daca in 7 ani am avut 10 masini......si unele da vandute 2 in acelasi an...sunt samsar? :)))
PS: toate le-am avut la impozit.

..pentru cerere de schimbare a nickului pe forum trebuie sa de adresezi administratiei. :ninja:

Chiar asa, de ce ar trebui sa vrei sa te defineasca cineva aici!?

Eu nu as face un motiv de mandrie din faptul ca am vandut 7 masini in 10 ani.
Nu ma intreba de ce, pentru ca o raspunsul o sa fie, ca am altceva mai bun de facut decat sa schimb masina in fieeecaaree an.

This post has been edited by bimmer90f30: 11 October 2017 - 12:06

0

#19 User is offline   turmentatu 

• Pasionat

Posted 11 October 2017 - 12:11

Pai nu.
Exista o diferenta intre cei care se ocupa strict cu vanzarea de automobile (majoritatea nu le au pe numele lor, sau nu le au luate la administratie), si cei care tin masinile pentru ei, si din diverse motive le vand.

LE: eu nu am vandut o masina ca nu am ce face. Au fost probleme personale si probleme cu sanatatea.
Se pare ca m-am facut inteles gresit, nu ma mandresc cu chestia asta....

This post has been edited by turmentatu: 11 October 2017 - 12:13

1

#20 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 11 October 2017 - 12:22

Nici eu nu vad motive reale pentru care o persoana normala ar schimba 10 masini in 7 ani, caz in care ar fi la limita samsariei.

Dar legea se referea la a vinde MAI MULT DE 2 masini in acelasi an (fiscal).

Si da, samsarul in Romania e considerat o persoana necinstita, de multe ori proprietarul regreta cumpararea de la asemenea persoane (cunosc destule cazuri, fosti colegi etc.)
-1

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro