Jump to content

Impozit special pentru persoanele carre vand mai mult de doua autoturisme pe an


deeJayOg

Recommended Posts

Numarul de km in mod normal se inregistreaza la inspectia tehnica periodica, ar trebui, ca pe baza seriei de sasiu sa poti face o cautare online a tuturor reviziilor autoturismului si numarul de km aferent. Ar mai fi util sa se impuna obligativitatea unei inspectii tehnice mai recente de 6 luni, in momentul semnarii unui contract de vanzare-cumparare, sau daca masina nu mai indeplineste standardele, si aceasta revizie nu exista, masina sa poata fi instrainata doar catre persoane juridice/pentru piese/casare.

Partea proasta este ca samsarii nu le inregistreaza pe numele lor, de multe ori masina nu devine niciodata proprietatea lor, la fel, ar trebui ca la intrarea in tara,pentru prima inscriere, contractul de vanzare cumparare/factura sa contina numele persoanei ce solicita cartea de identitate/inmatricularea , si sa nu se mai accepte tranzactii cu autoturisme neinmatriculate in Romania.Si mai ales, eliminarea tranzactiilor cash, chiar si intre persoane fizice, peste 1000 euro, asta si in conditiile in cae bancile ar renunta la comisioanele aberante percepute.

 

 

 

Exemplu Italia

Aplicația se cheamĂŁ INFOTARGA

scrii numĂŁrul mașinii și Ăți dĂŁ aproape toate informațiile mașinii .

post-77026-0-03185600-1507719509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@LYM , eu personal am fost de 2 ori sa iau masini din DE , si au fost direct de la dealer. Nici nu au vrut sa auda de cash, pentru ca valorile erau mai mari de 10k euro. Desi am avut si cash la mine. Totul prin transfer bancar. Asa ca nu vb din carti.

Nu stiu cine a dat "minus" la postarea mea anterioara , dar asta-i adevarul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania este lege care limiteaza tranzactiile cu bani lichizi intre persoane fizice pana la suma de 50.000 lei sau echivaletul in valuta (aprox. 10.9k euro la momentul actual).

 

Bine, ma indoiesc ca, sunt samsari care respecta asta.

 

In Germania nu exista limita asta, cumpara samsarii si masini de 40-50k euro cu cash.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@LYM , eu personal am fost de 2 ori sa iau masini din DE , si au fost direct de la dealer. Nici nu au vrut sa auda de cash, pentru ca valorile erau mai mari de 10k euro. Desi am avut si cash la mine. Totul prin transfer bancar. Asa ca nu vb din carti.

Nu stiu cine a dat "minus" la postarea mea anterioara , dar asta-i adevarul.

 

 

se burzulesc foarte tare degeaba, nu toata lumea intelege ca unele reprezentante auto mai motate nu accepta sacosa rasturnata pe birou ci numai plata prin banca din contul tau in contul lor, pe urma poti sa iei masina.... este vorba de politica firmei... si mie mi se pare corect asa, din cate am auzit in Italia de exemplu se practica de mult metoda asta pentru combaterea spalarii de bani, tot ce trece de cateva mii de euro se achita prin banca.......acum ca in Germania se umbla cu sacosa de bani si se cumpara orice de catre oricine fara ca ''acel cineva'' sa ''se prinda'' ma rog face parte din seria de enigme gen #made in germany# facute pe vapor si succesul lor pe plan international corelat cu gradul de coruptie care creste exponential cu profitul......

si 2 masini ptr persoane fizice pe an este suficient.... combinatii gen: azi am avut de dimineata corsa la 12 vectra si seara calibra si 2000e diferenta nici eu nu le tolerez... toti coloratii care sunt samsari de masini si bosi bad.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.