Jump to content

Scadere turație scos din viteza


Recommended Posts

Salut,

 

Am observat nu de mult câteodatĂŁ cand merg si scot pe liber, motorul scade sub 900rpm (cam 500rpm) si se vibreazĂŁ o secunda, doua și dupa isi revine.

 

Aveti idee de la ce ar putea fi?

Mi s-a spus ca nu decupleazĂŁ bine cand scot din viteza (nu prea cred asta).

 

Orice sfat pertinent ar fi binevenit.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am observat nu de mult câteodatã cand merg si scot pe liber, motorul scade sub 900rpm (cam 500rpm) ...

 

 

E normal ca la cutia manuala sa ajunga, apropie de relanti turatia cand masina merge si o scoti in gol.

 

Cum adica vibreaza? Esti sigur ca debreiezi cum trebuie!? Cu pedala suficient de jos? Nu prea are ce sa dea feedback (reactie) la manuala

Pe loc cum face, cand o scoti din viteza?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Când scot din viteza apas pedala pana la fund.

Problema este ca nu se Întâmplã mereu si nici Într-o treaptã de vitezã anume. Apare cand si cand.

 

Este normal ca sa revinĂŁ la relanti dar scade mult sub si incepe sa vibreze motorul (ca si cum ai pleca de pe loc subturat si incepe sĂŁ moarĂŁ motorul).

 

O altĂŁ ĂŽntrebare ar fi: care este cauza pentru care cand este rece motorul intra greu on vitezĂŁ (treapta 1 si 2) - este pe duca kitul de ambreiaj? Pedala tine undeva la mijloc nu foarte sus.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As zice un 6-7. Câteodatã prefer sa bag a 2-a si dupa intra in treapta 1 fara probleme.

Legat de schimb ul de ulei din cutie nu pot spune. Masina am cumpĂŁrat-o acum 3 luni din germania. O sa verific in istoricul service cand ajung acasa.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As zice un 6-7. Câteodatã prefer sa bag a 2-a si dupa intra in treapta 1 fara probleme.

Legat de schimb ul de ulei din cutie nu pot spune. Masina am cumpĂŁrat-o acum 3 luni din germania. O sa verific in istoricul service cand ajung acasa.

 

Nu ai ca sa gasesti in istoric.

.. Dealerul iti va spune ca e pe viata.

Fa un bine cutiei inainte sa fie prea tarziu si schimba uleiul.

 

Din pacate uleiul de la dealer e/a fost foarte scump cand eu am luat de la dealer, iar ei nu vindeau decat bidoane la 5 litri; cutia are nevoie doar de 1,15 litri din amintire..

 

Sigur altii aici iti pot/vor spune care este echivalentul uleiului din cutie; eu nu stiu acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.