Jump to content

Vibratie F10 in D si R


OctavAndrei

Recommended Posts

Salut colegi. De ceva timp am o vibratie undeva pe puntea spate cand pun masina pe D si R. In mers nu se aude deloc si nici cand e pe N sau P. Face doar cand sunt cu frana calcata. Am fost la un mecanic si a zis ca e posibil sa fie de la flansa dar nu baga mana in foc pt ca pare ok. Drept urmare nu stiu unde s-o apuc. A mai patit cineva asa ceva ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ceva similar am si eu. Chestia e ca se aude doar uneori, si niciodata cand sunt la service. E ca un zgomot de capac slabit, dar la mine pare sa se auda dinspre mijlocul masinii, poate chiar mai in fata.

Am schimbat la Service Scream (Tezparii) tampoanele motor (la recomandarea lor) dar nu s-a rezolvat.

Tamponul la cutie l-au verificat cei de la ZF faur cand am facut revizia.

Nici eu nu stiu de unde s-o mai apuc.

Link to comment
Share on other sites

Verificati protectia de caldura de aluminiu de la esapament, eu am gasit-o slabita.

Mi-a mai zis cineva sa verific acea protectie, dar am uitat. Verific in weekend la cineva, thanks.

 

daca pui piciorul pe esapament tace? poate e zgomot de la racordul flexibil

Nu am incercat, intrucat din exterior nu se aude, ci doar in interior, si doar in D sau R, cu frana calcata. Dar voi incerca. Thx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Buna seara. Vibratii am si eu. La inspectie am vazut ca tampoanele motor sunt slabe de tot. Practic motorul a cazut pe ele, pe acea protectie mica de cauciuc. Traba e ca ale mele au cate un furtunas de vacum in ele si nu gasesc astfel de suporti. Stie cineva da se poate anula acest sistem fara a avea eroei?

cum nu gasesti , pe original ?

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Vibratii am si eu. La inspectie am vazut ca tampoanele motor sunt slabe de tot. Practic motorul a cazut pe ele, pe acea protectie mica de cauciuc. Traba e ca ale mele au cate un furtunas de vacum in ele si nu gasesc astfel de suporti. Stie cineva da se poate anula acest sistem fara a avea eroei?

 

Toate tampoanele de motor vin cu intrari pt vacum. Erau si cu si fara, doar ca de ceva vreme cei de la BMW au decis sa le lase doar pe cele cu vacum. Le-am schimbat si eu acum un an jumate, ale mele fiind fara vacum. La vremea aceea nu se mai gaseau deloc fara vacum, ele fiind inlocuite de cele cu vacum(intrari pt vacum). Ma refer la tampoanele OE. Verifica pe realoem si-o sa vezi ca asa e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.