Jump to content

bmw 330 xd E91


Recommended Posts

Salutare tuturor. In ianuarie 2017 am achizitionat un BMW 330xD an fabricatie 2006 , cand l-am cumparat avea 232.000 km acum am ajuns la 272.000 , de cand l-am achizitionat si pana in prezent nu am facut nici o verificare amanuntita , am pus-o odata pe tester si nu a dat erori grave si binenteles la un mecanic pentru asi da cu parerea , toate au fost ok pana acum cateva saptamani cand au inceput problemele , fapt pentru care asi dori sa ver si parerile voastre , intrucat din 3 mecanici care si-au dat cu parerea am 3 pareri diferite :(((( :

1. Cand rulez la viteze mici , in treapta 1-a la semafor sau in trafic aglomerat se aud sub masina niste batai puternice ( doar cand iau piciorul de pe aceleratie si intra frana de motor ) , acest lucru se intampla numai dupa ce se incalzeste bine masina , rece fiind nu face acelasi lucru , sau cel putin nu se aude atat de puternic ( mentionez ca masina este 4x4 cutie automata ) ;

2. de circa o saptamana a inceput sa se auda un zgomot la motor , ca si cum ar prinde aer , acest lucru il constat doar cand este la relantii , cand accelerez pare ca dispare sau poate este acoperit de zgomotul motorului , cam din acel moment nu mai trage la fel de bine . :((((( , au murit din caluti ;

3. Am EGR-ul blocat ( cred ca ii mai spune si clapeta acceleratie , sper sa nu gresesc ) fapt pentru care s-a infundat si FAP , un mecanic mi-a propus sa imi anuleze ambele componente ca in felul asta nu voi mai avea nici odata probleme cu ele , intrebarea este daca cineva a mai facut acest lucru si daca decid sa fac asta pot avea probleme la revizie ?

In speranta ca nu v-am plictisit prea tare si cu rugamintea de a ma ajuta cu sfaturi utile va multumesc anticipat .

Edited by vek_77
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. poate fi flansa cardan, tampoane cutie, tampoane diferential spate, cam pe acolo as incepe cu verificarile;

2. vreun furtun de vacuum poate fi fisurat, la fel, e necesara o verificare amanuntita, posibil sa fie doar ceva minor;

3. daca EGR e blocat poate foarte bine sa aiba legatura si cu punctul 2, EGR nu e totuna cu claptea de acceleratie, sunt 2 lucruri distincte cu functii diferite. Se pot anula, e drept, trebuie insa pe langa anularea fizica si cea din software facuta. Sunt si dezanvantaje, EGR anulat va duce la incalzirea mai greoaie a motorului, FAP care de fapt e DPF, va da cu fum fiind un motor Euro4 si ceva mai vechi si poate fi o problema cu ITP la citirea opacitatii gazelor, dar asta depinde de cat de in mintile lui e motorul.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. poate fi flansa cardan, tampoane cutie, tampoane diferential spate, cam pe acolo as incepe cu verificarile;

2. vreun furtun de vacuum poate fi fisurat, la fel, e necesara o verificare amanuntita, posibil sa fie doar ceva minor;

3. daca EGR e blocat poate foarte bine sa aiba legatura si cu punctul 2, EGR nu e totuna cu claptea de acceleratie, sunt 2 lucruri distincte cu functii diferite. Se pot anula, e drept, trebuie insa pe langa anularea fizica si cea din software facuta. Sunt si dezanvantaje, EGR anulat va duce la incalzirea mai greoaie a motorului, FAP care de fapt e DPF, va da cu fum fiind un motor Euro4 si ceva mai vechi si poate fi o problema cu ITP la citirea opacitatii gazelor, dar asta depinde de cat de in mintile lui e motorul.

 

 

 

Multumesc pentru raspuns , referitor la punctul 1 un mecanic a zis ca ar fi nu stiu ce reductor de la tractiunea integrala , care este foarte costisitor de reparat ( undeva la 1400€ ) dar ca trebuie sa luam asa cum ai zis si tu prin eliminare .

Acelasi mecanic referitor la punctul 2 , a zis ca este volanta , un altul a zis ca el nu a auzit sa fie probleme cu volanta la tipul meu de masina :( , tocmai de aici am si intrat in acest impas , mentionez ca locuiesc in italia si mecanicii de aici nu sunt ca pe la noi sa isi bage nasul , te trimit la reprezentanta bmw , dar sincer imi e frica ca lesin la ce preturi dau astia pe aici .

Oricum o sa mai consult si alte 2 - 3 service-uri , inca odata multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.