Jump to content

F30 upgrade amp+boxe


Recommended Posts

intre timp, am gasit cauza mirosului - desi am citit in manual ca setarile HU trebuie sa fie pe 0 toate, eu aveam la bass 6/10 si 4/10 pe inalte..de unde si acel miros.

acum cu setarile pe 0, nu se mai simte niciun miros de plastic si suna si mai rotund/clar.

 

Mi-au raspuns si cei de la fischer, si mi-au recomandat sa reduc cu -2db volumul pe subwoofere.

Nu am mai facut o ca deja gasisem cauza.

 

@wolf - se vede cand faci retrofitul..detaliile conteaza intr-adevar, dupa retrofiturile facute personal, chiar si la F25.

In cel mai rau caz, le cumpar direct pe cele match si daca se vor vinde hifiurile e ok. daca nu, iarasi ok.

 

@twodoor - as fi interesat de profilul tau custom cu boxele Hifi si de care ai fost multumit.

iti scriu in privat.

 

la mine amplificatorul(7UP BMW) a fost 3000ron - cel mai ieftin loc unde l am gasit fiind un magazin de sunet prin BV.

Banuiesc ca tot PP86 este si la mine si la tine in interior. pe alte siteuri nu l am gasit sub 3750RON

oricum chiar si acum, nu as da mai mult de 2500ron pe el. stiu pot sa il returnez in 14 zile..dar nu e ok fata de vanzator plus ca sunt multumit..

 

in viitor daca nu mi se pune piticu si pe 6WB si mai vreau sa modific ceva la masina, merg pe subwooferele de la wolfstein, ca nu e greu de dat scaunul jos. la boxele fata trebuiesc usile demontate si tocmai asta a fost ideea, sa evit demontarea masinii din motive de "greieri"

Link to comment
Share on other sites

Ca sa demontezi fetele usilor nu trebuie nu stiu ce interventie, ai 2 suruburi torx si in rest tragi cu atentie de elementele de pe usa - manerul si modulul cu butoanele geamurilor, dupa care deconectezi vreo 3-4 mufe si aia e.

Acum cateva saptamani am folosit niste banda textila (20 lei?) sa acopar firele sau chestiile metalice de prin usa ca la anumite frecvente de bass zbarnaiau si era sacaitor (poze atasate).

O sa iti raspund la mesajul privat cu preset-urile ce mi s-au parut mai ok.

post-78335-0-54164600-1535962302_thumb.jpg

post-78335-0-26250400-1535962308_thumb.jpg

post-78335-0-12060500-1535962316_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa demontezi fetele usilor nu trebuie nu stiu ce interventie, ai 2 suruburi torx si in rest tragi cu atentie de elementele de pe usa - manerul si modulul cu butoanele geamurilor, dupa care deconectezi vreo 3-4 mufe si aia e.

Acum cateva saptamani am folosit niste banda textila (20 lei?) sa acopar firele sau chestiile metalice de prin usa ca la anumite frecvente de bass zbarnaiau si era sacaitor (poze atasate).

 

 

:offtopic:

Bag seama ca F30 are mai putin material absorbant decat E90! Sunt fara cuvinte.. :hairy: :hairy: :hairy:

Au decis sa mai salveze scotand protectia din spatele difuzorului, astfel apa putand ajunge acolo daca isi gaseste cumva drum acolo pe palnia difuzorului. La E90 e protejat spatele difuzorului!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pe asta de la audiolaba l-am tot vazut ca se lauda pe mai toate forumurile si pe fb,

A zis ca iesi mai ieftin cu sistemul Audison dar nu a dat nici un pret nimanui...a zis cineva pe undeva la un moment-dat de 5500 lei dar sistemul era MaC, deci Audison sa fie cu vre-o 1000 peste...

Cica lumea in Satele Unite l-ar lauda foarte mult...sincer n-am vazut.

Cineva care a instalat, daca a instalat cineva, sistemul asta pe masina sa ne lumineze si pe noi.

Poate chiar se merita.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

depinde ce doresti sa obtii si ce buget ai.

boxe: din punctul meu de vedere, boxele aftermarket nu prea merita banii, sunt inferioare calitativ celor OE BMW de pe sitemele Individual sau Bang&Olufsen; gasesti pe ebay.de la ~50-60 per boxa de pe E90/E60

amplificator: poti merge pe unul OE de Harman/Kardon F30 sau unul aftermarket (gen Match pp86dsp sau up7bmw)

de preferat sa iti cumperi singur componentele, apoi sa mergi la cineva care sa le monteze; in bucuresti iti pot da 2 variante.

Link to comment
Share on other sites

Primul pas este sa renunti la MP3. Este cel mai prost format.

Sunt firme care fac minuni dar depinde si de buget. De curand am mers cu o masina cu sistem de sunet Bose.

Pot sa spun ca HK meu este de caruta. Bose ala umplea masina cu sunet. Basul era precis si clar. Se simtea puterea si vibratia era placuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, amplificatorul recomandat de twodoor se potriveste si pe basic - dar va trebui sa recablezi complet (fire de la headunit la amplificator - de obicei se monteaza in portbagaj in stanga spate, unde este si cel OE, fire de la amplificator la toate boxele); o zi intreaga de munca.
Link to comment
Share on other sites

la basic nu ai amplificator in portbagaj, boxele sunt legate direct la headunit.

nu are niciun rost sa schimbi subwooferele inainte sa pui amp, pentru ca headunit-ul nu are suficienta putere pt ele

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

depinde ce doresti sa obtii si ce buget ai.

boxe: din punctul meu de vedere, boxele aftermarket nu prea merita banii, sunt inferioare calitativ celor OE BMW de pe sitemele Individual sau Bang&Olufsen; gasesti pe ebay.de la ~50-60 per boxa de pe E90/E60

amplificator: poti merge pe unul OE de Harman/Kardon F30 sau unul aftermarket (gen Match pp86dsp sau up7bmw)

de preferat sa iti cumperi singur componentele, apoi sa mergi la cineva care sa le monteze; in bucuresti iti pot da 2 variante.

 

Imi poti da cele 2 variante pt bucuresti, te rog? Am cerut celor de la audiolab.ro cateva oferte de pret pt upgrade. Toate sunt cu amplificator marca audison ap8.9bit. Nu gasesc audison vs match pe internet ca sa stiu pe ce sa merg.

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu tot cu ei am discutat si intr adevar ff comunicativ tipul. Am avut 3 oferte: cea de top 6000, celelalte 3 intre 4500_5000 lei. La acest pret se adauga manopera 1000 lei. In final i am spus ca nu doresc amp ul audison fiind mai slab ca putere si un pic mai scumput, ci match ul. El mi a spus ca la match nu se poate face bridge pe cele 4 canale pt a lega wooferele pe cele 4 canale. E corect ce spune, oare?
Link to comment
Share on other sites

Din experienta cu sistemele HiFi pentru casa, as zice ca formatul audio ajunge sa conteze destul de mult. Pe acelasi set up, diferenta de calitate intre MP3 si Flac este uriasa, ca si intre Youtube si Tidal...cu alte cuvinte, o scula scumpa ajunge sa sune ca o caruta..vorba cuiva de mai sus.
Link to comment
Share on other sites

<font size="2">

din experienta personala, va recomand sa cautati boxe sh de Individual (E-uri, se gasesc destule) sau Bang&Olufsen (F-uri, acelasi producator ca si pt Individual, dar ceva mai rare si mai scumpe) sau Bowers & Wilkins (G-uri - am fost cat p-aci sa cumpar 4 woofere de pe allegro-pl); sunt peste cele aftermarket

- prima iteratie: Match, nu foarte grozave, distorsioneaza la volum mai mare; 120 euro perechea inclusiv tweetere

- a doua iteratie Ground Zero - mai bine, nu distrosioneaza la volum mare, dar le lipseste claritatea versus cele de Individual; 200 euro perechea inclusiv tweetere

- a treia iteratie: boxe Individual sh de pe E90 si E70 - clar peste cele aftermarket, cam la aceeasi bani (~90 euro perechea de woofere, ~110 euro perechea de tweetere); inca nu am schimbat subwoferele (acum am match bmw 8d)

 

- pret complet set de boxe Individual SH: ~900 euro (5x45 woofere + 5*55 tweetere + 2*175 subwoofere); puteti lua un set complet de e60 sau e90, si apoi vindeti amplificatorul separat (nu cred ca se poate coda pe F30)

- pret amplificator&dsp: 5-800 euro (va trebuie minim 6 canale si dsp incorporat); recomand match BMW 7up, mai ales pt HiFi (scade semnificativ costul pt instalare)

- instalare: daca aveti HiFi: 3-4h, 100-120 euro (se pastreaza cablajul boxelor; daca aveti basic: o zi intreaga, se recableaza toata instalatia de sunet 150-200 euro

- important: ar fi bine sa faceti si o calibrare a dsp (pe baza de masuratoare de preferat), diferenta e mare fata de un setup stock.

- recapituland: cost total ~1700 euro

 

ca sa reduceti costurile, puteti schimba mai putine boxe (mai ales la hifi) - doar boxele din usile fata + subwoofere; dar neaparat schimbati amplificatorul.</font>

 

<div><font size="2"><br></font></div><div><br></div>

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Da, si eu tot cu ei am discutat si intr adevar ff comunicativ tipul. Am avut 3 oferte: cea de top 6000, celelalte 3 intre 4500_5000 lei. La acest pret se adauga manopera 1000 lei. In final i am spus ca nu doresc amp ul audison fiind mai slab ca putere si un pic mai scumput, ci match ul. El mi a spus ca la match nu se poate face bridge pe cele 4 canale pt a lega wooferele pe cele 4 canale. E corect ce spune, oare?

 

nu ai nevoie sa faci bridge; match (si pp86dsp sau si up7bmw) au matrice de rutare a semnalului, si poti da semnal in subs din ce canal/canale vrei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.