Jump to content

F30 upgrade amp+boxe


Recommended Posts

Instalarea amplificatorului nu e asa complicata:

- tras cablu semnal audio din headunit catre portbagaj, pe sub consola centrala; in acelasi timp se trag si firele de la amp catre subs si boxa din bord.

- legat amp la baterie

- codat headunit din basic in hifi

 

Dar impreuna cu instalarea amp trebuie sa faci si recablarea boxelor - trebuie sa tragi cabluri de semnal de la amp catre boxe; asta este mai migalos -

- trebuie sa desfaci fetele de usi

- pe sub praguri tragi cablul

- cel mai delicat este sa bagi cablul prin conectorul de la usa.

 

Ultimul pas - setare si calibrare amp

 

Mare atentie la polaritate, mai ales la subwoofere - daca boxele sunt legate incorect (inversat plus cu minus), pot fi out-of-phase, si nu vor suna prea bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare, nu am mai deschis alt topic pentru ca ma gandesc ca si la F25 se aplica aceiasi pasi pentru a incerca un upgrade de la sistemul audio BASIC, in primul rand voi incerca adaptarea/codarea pentru HIFI cu spunea colegul @cocoon sa vedem daca se simte vre-o diferenta, apoi tot studiind ofertele de pe net, cei de la avland, mi-au propus un amplificator https://www.ground-zero-audio.com/en/produkt/gzra-micro-four/ si un harness dedicat Bmw sistem Basic plug&play https://www.ground-zero-audio.com/en/produkt/gzcs-4-0bmw-connect/ si cam asa ar arata set-up ul http://caraudioshop.ro/poze/12929_1_GZCS_4.0BMW_CONNECT-%20Manual.pdf , voi ce parere aveti e normal de unde este luat semnalul pentru amplificator, cica asa este construit sistemul basic semnal pe doua canale in Wooferele de sub scaun de acolo in mediile de pe usi si mai departe daca exista, spre tweetere si alt canal pentru boxele de pe usile din spate.

Citind toate astea eu as lua in calcul ca si upgrade intai codarea de la Basic la HIFI apoi schimbarea woofere-lor cu unele second de la HK si apoi difuzoarele din usi cu tot cu tweetere tot de la HK, voi ce parere aveti va fi sau nu o imbunatatire a calitatii sunetului, inca o chestie cum stiu ce tip/model de woofere si difuzoare de la HK mi se potrivesc?

Link to comment
Share on other sites

Instalarea amplificatorului nu e asa complicata:

- tras cablu semnal audio din headunit catre portbagaj, pe sub consola centrala; in acelasi timp se trag si firele de la amp catre subs si boxa din bord.

 

Salut Wolfenstein,

 

Cum tragi semnalul audio din head unit? Ma intereseaza sa leg un amplificator, dar nu gasesc de unde sa ii trag semnal.

 

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

headunit are mai multi conectori, printre care si cel pentru semnal audio - vezi pe newtis mai multe detalii

in conectorul tata existent (cel care se infige in headunit) inlocuiesti firele existente de audio out cu firele tale de semnal - sunt 2 pentru front si 2 pentru rear.

 

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320d-lim/wiring-functional-info/body/audio-mode-video-mode-navigation-telephone-most-ring/headunit/IHEuL03N

 

poti gasi exact diagrama pt masina ta, link-ul dat mai sus e valabil pt F30 CIC (navi mare); e de preferat sa mergi la un atelier de instalari audio, trebuie desfacut destul de mult din masina (consola centrala, bordul, etc).

 

Link to comment
Share on other sites

 

Citind toate astea eu as lua in calcul ca si upgrade intai codarea de la Basic la HIFI apoi schimbarea woofere-lor cu unele de la HK si apoi difuzoarele din usi cu tot cu tweetere tot de la HK, voi ce parere aveti va fi sau nu o imbunatatire a calitatii sunetului, inca o chestie cum stiu ce tip/model de woofere si difuzoare de la HK mi se potrivesc?

Wooferele de la HK pe care le-am gĂŁsit sunt de 8ohmi, aveti idee cele originale de pe sistemul audio basic ce impedanta au? Merg inlocuite cu cele gasite de 8ohmi, eu neavand amplificator separat?

Link to comment
Share on other sites

Wooferele de la HK pe care le-am gĂŁsit sunt de 8ohmi, aveti idee cele originale de pe sistemul audio basic ce impedanta au? Merg inlocuite cu cele gasite de 8ohmi, eu neavand amplificator separat?

 

Eu stiu ca impedanta difuzoarelor HK si HiFi este de 4 ohmi , atat pentru difuzoarele de medii cat si pentru cele inalte .Ele sunt montate in paralel rezultand o impedata de 2 ohmi pe canal . Daca gresesc , sa ma corecteze cineva.

Pt sistemul standard , nu stiu care e impedanta , dar nu am auzit sa fie probleme daca se inlocuiesc difuzoarele de medii cu unele HK . Nu stiu cum sta treaba daca se adauga si twetere in paralel .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca impedanta difuzoarelor HK si HiFi este de 4 ohmi , atat pentru difuzoarele de medii cat si pentru cele inalte .Ele sunt montate in paralel rezultand o impedata de 2 ohmi pe canal . Daca gresesc , sa ma corecteze cineva.

Pt sistemul standard , nu stiu care e impedanta , dar nu am auzit sa fie probleme daca se inlocuiesc difuzoarele de medii cu unele HK . Nu stiu cum sta treaba daca se adauga si twetere in paralel .

 

Seaman eu intrebam de wooferele de sub scaune daca stie cineva ce impedanta au cele de pe sistemul basic ca eu am gasit ca cele HK au 8 ohmi impedanta si nu stiu daca pot inlocui wooferele standard din Basic...

Link to comment
Share on other sites

la e90 si la e60, subwooferele de HK aveau 4 ohm; la F10/F30 nu stiu cat au, nu am vazut; pe forumurile din us parca am citit ca au 8 ohmi.

subwooferele de F10 Bang&Olufsen au 4 Ohm.

subwooferele de basic au 8 ohm; sunt legate in paralel cu wooferele (au tot 8 ohm) si rezulta o impedanta de lucru de 4ohm.

 

daca vei lega un sub de 4 ohm, impedanta circuitului va fi de 2.66 ohm - iti va trage mai multa putere din headunit (implicit se va auzi mai tare), asa ca ai grija cu volumul.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Wolfenstein99 nu inteleg.. daca pun difuzoarele de bass de sub scaune HK de 8ohmi (presupunand ca acum cele basic de sub scaune sunt de 4 ohmi) voi imbunatati sau nu caliatatea sunetului? Daca impedanta intregului sistem se schimba (micsoreaza) risc sa ard boxele sau unitatea? Eu am acum pe masina 4 difuzoare de medii in usi plus doua de bass sub scaune... Din ce am inteles eu, difuzoarele din usi(cele din fata) sunt legate in paralel cu difuzoarele de bass de sub scaune,la difuzoarele de bass fiind si intrarea semnalului audio ce vine de la unitatea din bord(neexistand nici un fel de amplif intermediar) o alta intrebare, pot adauga in usi tweetere? acestea fiind la randul lor legate in paralel de difuzoarele de medii din usi?
Link to comment
Share on other sites

Am gasit prin documetele mele pt F10:

 

Impedance, bass speaker (HiFi system) 2 Ω

Impedance, bass speaker (Top-HiFi system) 8 Ω

 

Nu stiu pt sub-wooferele standard . Dar cred ca poti sa cauti prin newtis - parca de acolo am luat si eu informatiile pt F10.

Seamann eu m-am pierdut in newtis ala, am tot cautat informatii despre difuzoare (pentru F25 al meu) dar se pare ca ma depaseste complexitatea site-ului. Unde sunt informatiile referitoare la difuzoare in functie de echipare?

Edited by ggixx
Link to comment
Share on other sites

https://www.newtis.i...g/sound-output/

 

link pt F25 20d; dar mai mult ca sigur e valabil pt majoritatea motorizarilor;

info despre sonorizare se gasesc in folderul Wiring Diagrams and Functional Description / Body / Audio mode, video mode, navigation, telephone (MOST ring) / Sound output /

un nivel mai sus gasesti info despre headunit, navigatie, etc; la prima vedere e greu de folosit, te pierzi in atatea informatii; dar dupa cateva zeci de minute de navigat, o sa incepi sa prinzi miscarea.

Link to comment
Share on other sites

Seamann eu m-am pierdut in newtis ala, am tot cautat informatii despre difuzoare (pentru F25 al meu) dar se pare ca ma depaseste complexitatea site-ului. Unde sunt informatiile referitoare la difuzoare in functie de echipare?

 

M-am uitat si eu pt F30 . Nu par sa dea detalii despre impedantele pt difuzoarele de pe sistemul basic (stereo il numesc ei).

Arunca totusi un ochi aici :

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320d-lim/components-connectors/components/components-with-b/b87-tweeter-front-right/EpV5n4Yi

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320d-lim/wiring-functional-info/body/audio-mode-video-mode-navigation-telephone-most-ring/sound-output/hifi-loudspeaker-system/XFsZYZ0

Link to comment
Share on other sites

Seamann eu m-am pierdut in newtis ala, am tot cautat informatii despre difuzoare (pentru F25 al meu) dar se pare ca ma depaseste complexitatea site-ului. Unde sunt informatiile referitoare la difuzoare in functie de echipare?

 

Oameni buni, ce va asteptati sa va spuna TIS-ul. Cum functioneaza masina, cum sunt equalizate tonurile pe iesirile HU-ului!? :frantics:

 

Menirea TIS-ului este foarte buna, dar limitata, si anume aceea de a te orienta/ghida/referi in momentul in care vrei sa te bagi in partea de operabilitate (fizica/conexiuni..) intre componente/unitati din masina; atat, doar atat.

 

Impedanta unui difuzor NU imbunatateste calitatea.. (decat de la ANUMIT NIVEL HI-FI deja atins - dar care merge mana in mana, daca vrei..) Altfel spus schimband impedanta unui difuzor schimbi IN PRIMUL RAND raportul fizic (electric) intre amplificator si noul difuzor, lucru de ne-facut.

Nu cred ca ar trebui sa ne bagam in treburi din astea neavand cunostinte adecvate.

Sunt prea multe de spus/explicat in materie calitate audio dorita, cautata a fi obtinuta doar prin schimbul unor componente(???), cum ar fi doar difuzorul sau doar adaugarea unui(unor) tweetere...

Lucrurile NU functioneaza asa in electronica!

Aproape totul trebuie modificat de dragul obtinerii calitatii (muzicale) dorite.

 

 

Pentru cei care inca nu cred, retineti macar un lucru simplu.

Ingineerii audio de la BMW au urmarit sa obtina O ANUME CALITATE audio pentru tipul (si numarul) de difuzoare puse in masina aplicand corectii puternice prin aproape anihilarea/anularea gamei de frecventa medie. Practic "medii" nu prea exista in spectru audio (ci doar "bass" si "inalte")redat de HU altele decat cele din clasa pro.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la e90 si la e60, subwooferele de HK aveau 4 ohm; la F10/F30 nu stiu cat au, nu am vazut; pe forumurile din us parca am citit ca au 8 ohmi.

subwooferele de F10 Bang&Olufsen au 4 Ohm.

subwooferele de basic au 8 ohm; sunt legate in paralel cu wooferele (au tot 8 ohm) si rezulta o impedanta de lucru de 4ohm.

 

daca vei lega un sub de 4 ohm, impedanta circuitului va fi de 2.66 ohm - iti va trage mai multa putere din headunit (implicit se va auzi mai tare), asa ca ai grija cu volumul.

 

Din ce am gasit eu pe net (RealOEM si cateva poze cu seria corecta cautate pe ebay) am vazut ca subwooferele si boxele din usi de "Basic" au 4ohm fiecare( nu 8 ohm) si asa cum spuneai tu ele fiind legate in paralel rezulta o impedanta de 2ohm pe fiecare canal.

Deci daca eu leg in paralel pe fiecare canal un subwoofer HK de 8ohm, plus o boxa de medii HK de 4ohm, plus un tweeter HK tot de 4ohm, rezulta o impedanta a sistemului de 1,6 ohm, este corect sau tweeterul nu se ia in calcului impedantei din cauza/datorita filtrului pe care il are astfel impedanta sistemului fiind 2,66ohm? Care calcul este corect?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.