Jump to content

Problema E60


Recommended Posts

Masina este E60 2007 Ianuarie, 2.0

Mi se pare ca a mea e lesinata rau la demaraj si in turatii mici, are un delay la accelerare (cateodata si 2 secunde calcata blana, fara kickdown, pana o ia din loc - in mers), eram curios daca stiti ceva despre asta. Pe tester nu da nimic, dpf off, resoftata (facea si inainte sa ii scot dpf la fel). Motor de 163 cai. Am fost cu ea pe la toate service-urile, nu ii da nimeni de cap. DPF l-am scos dupa ce mi s-a spus ca ar fi fost de la el. Am schimbat debitmetru, nimic. Nici cu egr scos nu e diferenta. Poate a mai intalnit cineva problema asta.

 

Edit: am uitat sa spun, cateodata moare motorul in mers cand pun frana, se subtureaza si moare. In special cand este motorul rece si PARCA cand nu prea mai am motorina, gen range 150 km. Nu sta nici la relanti cum trebuie, oscileaza foarte usor si turometrul si sunetul motorului. De mentionat,chestia cu muritul motorului mi se intampla de 2 saptamani. Nici inainte de asta nu tragea masina cum trebuia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Masina este E60 2007 Ianuarie, 2.0

Mi se pare ca a mea e lesinata rau la demaraj si in turatii mici, are un delay la accelerare (cateodata si 2 secunde calcata blana, fara kickdown, pana o ia din loc - in mers), eram curios daca stiti ceva despre asta. Pe tester nu da nimic, dpf off, resoftata (facea si inainte sa ii scot dpf la fel). Motor de 163 cai. Am fost cu ea pe la toate service-urile, nu ii da nimeni de cap. DPF l-am scos dupa ce mi s-a spus ca ar fi fost de la el. Am schimbat debitmetru, nimic. Nici cu egr scos nu e diferenta. Poate a mai intalnit cineva problema asta.

 

Edit: am uitat sa spun, cateodata moare motorul in mers cand pun frana, se subtureaza si moare. In special cand este motorul rece si PARCA cand nu prea mai am motorina, gen range 150 km. Nu sta nici la relanti cum trebuie, oscileaza foarte usor si turometrul si sunetul motorului. De mentionat,chestia cu muritul motorului mi se intampla de 2 saptamani. Nici inainte de asta nu tragea masina cum trebuia.

 

Salut! Am un bmw 520 e60, fabricat in Iulie 2006!

In urma cu un an am avut o problema cu puterea motorului, pleca bine de pe loc dar de la treapta 2 in sus, nu puteam sa accelerez motorul mai mult de 2500 rpm. Am mers la un prieten, am pus testarul pe ea si am gĂŁsit defect, senzorul de temperatura la filtru de particule. L-am schimbat si mașina și-a revenit complet. Prietenul meu mi-a spus sa dau o regenerare pa filtru de particule, dar din lipsa de timp si apoi ca am uitat nu am fĂŁcut asta. Acum o sĂŁptĂŁmana a reapĂŁrut problema, ĂŽncĂŁ nu am fĂŁcut test, prietenul meu este plecat in concediu. Credeți ca poate sa fie aceiași problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Buna ziua.Am si eu o problema la bmw e60.Ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate de ventilatorul de la clima?Nu pleaca deloc.FSU a fost schimbat acum 3 zile, verificate sigurantele si nimic.L'am probat dat jos,a mers, l'am montat inapoi si nu mai pleaca deloc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.