Jump to content

Achizitie X1


pyro

Recommended Posts

Salut, ma intereseaza sa intru in posesia unui BMW X1 2.0xdrive, an 2011-2012, bugetul maxim ar fi 15.000. Am cautat in principiu pe site-ul bmw.de care ma trimite la alte autohausuri BMW. Multe masini pana in 100k km in stare destul de buna din cate imi dau seama. Ceva sfaturi pentru achizitie? La ce ar trebui sa fiu atent? Din cate vad, la multe din ele nu e mentionat nimic de istoric, revizii, etc. M-am oprit, totusi, la o varianta. O las mai jos atasata.

post-27343-0-70524500-1509029994_thumb.jpg

post-27343-0-34248600-1509030002_thumb.jpg

post-27343-0-12623100-1509030009_thumb.jpg

post-27343-0-74034100-1509030014_thumb.jpg

Edited by pyro
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu am luat masina mea de la dealer BMW, verificare 360, schimbat consumabilele de dealer inainte de achizitie, garantie 12 luni in Europa prin BMW...preturile sunt mai mult decat OK pentru siguranta ce o ofera o masina luata de la BMW, decat una culeasa de la nea caisa care poate e si un autohouse turcesc (de cele mai multe ori).

Am relatie buna cu cei de la BMW Frankfurt, dam si prin leasing masini si te pot ajuta cu detalii...daca te intereseaza, poti sa imi dai un PM.

Si ca sa iti raspund la intrebare:

- vezi ce are masina pe ea, daca ai de gand sa o revinzi, nu o lua "cheala"

- NU te du la masini cu motoare N47 pana in 2013 inclusiv, daca vrei varianta asta atunci vezi daca e schimbata distributia, daca nu, ia in calcul acest cost obligatoriu.

- sa nu aiba scurgeri de ulei, te uiti pe sub masina, sa nu fie lovita, sa nu fie din RO :))) (daca e din RO, ai sanse 90% sa fie km manariti, acum se dau inapoi inca din Baia Mare de la intrare in tara...)

- sa nu iei din Polonia, baietii iau masini busite rau, le repara si apoi vezi ce cazan ai luat..

- sa nu faci plati in avans...la un anunt care te intereseaza de pe Mobile, SUNI la telefonul de Germania, verifica sa fie acelasi nr si pe site-ul dealer-ului...

- au aparut anunturi Fake pe Mobile, daca spune ca il poti contacta doar pe mail, e 100% teapa. Vei primi mailuri ca e un american prin o baza nato, vrea sa ii dai un avans etc...se cheama teapa nigeriana.

- mergi cu un mecanic...eu nu plec sa iau masina fara mecanicul meu...ii dau 100$ pt doua zile cat il car dupa mine, dar omul merge cu diagnoza in spate...

- verifica zgomotul la rulare...un rulment zgomotos iti va ciurui buzunarul rau de tot

- verifica (cu testerul) nivelul de incarcare baterie...una noua BMW e 800 lei...

- verifica sa ai Servotronic daca nu vrei sa faci muschi...volanul clasic (hidraulic) se misca mai greu, daca o va conduce sotia ta, ai ce injuraturi sa auzi...

- daca o aduci iarna, vorbeste de cauciucuri de iarna din timp...amenda e nasoala rau daca faci accident si ai cauciucuri de vara la nemti...

- NU pleca iarna dupa masina decat dupa ce ai vazut starea vremii...poti sa faci un mic concediu pe drum...

 

Bafta,

PS. Aia aleasa de tine are si Xenon, si Servotronic...sa iti trimita carnetul de service sa vezi ce are schimbat la ea...daca nu are distributia schimbata, o vei schimba, sau ramai fara motor...Romania nu e Germania :(

Edited by pireutz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.