Jump to content

Revizie trapa panoramica


Blacky_2017

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt membru nou pe forum dar nu am gasit pana acum un topic pe tema asta. Asa ca sper sa primesc sfaturi de la voi.

 

Tocmai ce am achizitionat din germania de la o reprezentanta BMW un X3 din 2014, 2.0 diesel, 190 CP cu trapa panoramica.

Avand in vedere ca vine iarna, ar trebui sa ii fac o revizie ceva inainte ?

Voi (cei cu trapa) unde faceti reviziile la trapa si in ce constau ?

 

P.S: Incep sa regret ca am luat masina cu trapa, ca stau tot timpul parca cu stres sa nu se intample ceva cu ea :))), sa imi ploua inauntru sau sa mi se desprinda plafonul de la o eventuala umezeala / condens. O am deja de 2 luni si la fiecare ploaie stau cu stres. Probabil ca e si din cauza ca e nou aspectul asta pentru mine. Sa imi fac griji ?

 

Multumesc,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, nu sta cu stres pt ca nu ai de ce. Am avut 3 BMW-uri cu trapa si una din masini avea 11 ani la revanzare si nu avea nici o problema. Garniturile alea de cauciuc izoleaza ft bine, iar sticla este ft rezistenta si groasa. Voiam sa zic doar ca e ft ok trapa si nu ai de ce sa te legi la cap daca nu te doare. BUcura-te cat poti! Edited by six in line
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, nu sta cu stres pt ca nu ai de ce. Am avut 3 BMW-uri cu trapa si una din masini avea 11 ani la revanzare si nu avea nici o problema. Garniturile alea de cauciuc izoleaza ft bine, iar sticla este ft rezistenta si groasa. Voiam sa zic doar ca e ft ok trapa si nu ai de ce sa te legi la cap daca nu te doare. BUcura-te cat poti!

 

 

Ok. Multumesc mult pentru feedback.

Sa inteleg ca la trapa nu se fac revizii periodice ? Iar daca da, unde ?

 

Weekend fain,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

O revizie pe an e deajuns. Eu o fac de obicei toamna.Daca ai intr-o zi 1-2 ore la dispozitie o poti face tu chiar daca nu ai cunostiinte in domeniu.

Vreo 2 lavete,un obiect de lemn sau plastic subtire in care sa infasori laveta,( eu folosesc coada de la o periuta de dinti pe care am ascutit-o) sa stergi sinele si santurile de praf,o pensula cu care sa aduni resturile de frunze uscate,insecte moarte...un aspirator poate fi iarasi f folositor.

Dupa curatare se ung sinele cu ulei siliconic spray.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O revizie pe an e deajuns. Eu o fac de obicei toamna.Daca ai intr-o zi 1-2 ore la dispozitie o poti face tu chiar daca nu ai cunostiinte in domeniu.

Vreo 2 lavete,un obiect de lemn sau plastic subtire in care sa infasori laveta,( eu folosesc coada de la o periuta de dinti pe care am ascutit-o) sa stergi sinele si santurile de praf,o pensula cu care sa aduni resturile de frunze uscate,insecte moarte...un aspirator poate fi iarasi f folositor.

Dupa curatare se ung sinele cu ulei siliconic spray.

 

Ms frumos pentru info. Am sunat de curiozitate la Bimmer Service si mi-au zis ca o "revizie" la trapa costa 400 de ron :) exact pentru ce descrii tu mai sus. Astea le pot face si eu, dar eu ma gandeam ca fac si o curatare a canalelor de evacuare a apei, cu aer comprimat sau ceva.....dar nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu iarna evit sa o mai folosesc, dar in perioadele cand este cald o deschid "rabatat" ca sa nu se incinga in masina. Periodic sterg garniturile/chederele cu servetele umede si folosesc o solutie pentru intretinere chedere (este un flacon asemanator cu cel de crema de pantofi). La mecanisme nu am umblat in sensul sa gresez ceva pe acolo, am considerat ca nu este nevoie, au suficienta unsoare din fabrica.

Am avut un incident cu un vecin binevoitor sa-mi sparga sticla de panoramic , cei de la Bavaria unde am comandat sticla au ramas uimiti. Montajul l-am facut eu , ocazie care am dat tot plafonul+ trapa jos ca sa ajung la sticla aia care este fixa. Tuburile de la canalele de scurgere erau libere , cred ca alea nu prea au cum sa se infunde . Ideea este ca folosind trapea des , clar o sa intre praf sau alte chestii gen frunze pe acolo , care bine nu fac. Cu trapa ai si avantaje dar si dezavantaje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.