Jump to content

Retrofit CIC Bmw e90 LCI


Soah

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Sunt detinatorul unui BMW e90 LCI 320d si cum vine iarna m-am gandit sa imi fac de lucru si sa caut piese pentru un retrofit. Ideea este ca as vreau sa fac un retrofit la navigatie CIC si nu stiu de unde sa incep. Nu am gasit toate piesele la un loc pe vre`o masina si sincer nici nu stiu ce imi trebuie exact. Mentionez ca acum masina nu are nici un fel de navigatie pe ea(cheala). Pentru cei care au facut asta daca ar putea sa imi zica si mie ce trebuie sa cumpar (module, fire,firicele, antene si eu mai stiu ce ...) ca sa pot incepe de undeva si eventual sa recomande pe cineva care le si monteaza si codeaza.

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

daca tot faci retrofit de navi mare, ai putea pune direct NBT (versiunea de pe F30), nu cred ca e diferenta mai mare de 1-200 euro.

 

in bucuresti te pot ajuta skw sau neo_andersson.

 

Salut wolfenstein99 ! Multmuesc de sfat , este bine venit ... cateva milioane in plus nu sunt o problema numai sa iasa ceva frumos ! Pai si in cazul in care vreau sa fac retrofit la NBT ar trebui sa iau toate accesoriile de pe un F30 sau doar anumite accesorii?

Da sunt din bucuresti si multumesc pentru recomandari !

Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti trebuie alta plansa bord.

 

Salut Adrian ! Asta am gasit la dezmembrari fix acceasi culoare ca a mea ! Ideea e ca nu stiu daca vine cu tot cu airbag sau ce mai are ea pe acolo sau trebuie sa le mut de pe a mea ! Pretul era de 850E negociabil! Este mult ? este putin sau pot gasi si mai ieftina ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa cumperi ceva , gaseste pe cineva care poate sa iti faca lucrarea cap coada si sa iti spuna care sunt costurile, si sa vezi daca iti convine investitia.

Asa in mare pot sa iti spun ca o sa depaseasca 2000euro si daca vrei NBT o sa te coste cam cu 1000euro in plus fata de CIC (doar emulatorul pentru NBT face 300-400euro)

Link to comment
Share on other sites

Tie iti trebuie strict plansa ,pretul ala e pt.kit complet cu tot cu airbaguri ,centuri si calculator,o plansa goala nu ar trebui sa fie mai mult de 400 euro(am vrut sa fac si eu la masina mea acelasi lucru,dar m-am lasat pagubas cand am vazut cat ma costa,si la viteza cu care se devalorizeaza masina,am zis pas,pun telefonu in geam si aia e).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai deloc navi, nu merita sa faci retrofitul; te va costa cel putin 2000 euro (bord, navi, manopera), bani pe care nu ii vei recupera la revanzare.

mai bine banii aia ii pui deoparte, si schimbi E90-ul pe un F30.

 

in loc de navi, iti poti conecta telefonul la masina folosind un adaptor bluetooth OBD si o aplicatie gen torque / carly.

pt navigatie mai bine folosesti waze pe telefon, ai si info in timp real.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri !

3000e pentru o navigatie NBT cei drept mi se pare cam mult ! De gasit am gasit niste tipi in brasov care se ocupa de retrofituri codari etc. Nu i-am sunat sa ii intreb de pret pentru ca momentan nu am ce imi trebuie si nu vreau sa deranjez inutil.

 

De scos bani pe masina nu m`am gandit la asta pentru ca nu o fac pentru asta este strict pentru placerea mea ... si bine inteles ca noi toti de aici ne place sa bagam bani in masina nu sa facem altceva. De asemenea am un adaptor ELM Wireless si aplicatia Carly care le tin strict pentru diagnoza cand mi se pare ca ceva nu e in regula la masina iar de waze da e ok asta folosesc momentan dar ma gandeam sa evoluez un pic :)) . Oricum daca costa mai mult de 2000E prefer sa renunt si sa ma gandesc la alte retrofituri ceva mai putin costiisitoare !

 

In continuare astept si alte pareri si eventual pentru cine si-a facut cam cat l-a costat !

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mai simplu si mai ieftin e sa pui o tableta in bord. Pentru navi si Carly e suficient. Gasesti pe net detalii

Referitor la retrofit, mare grija de unde cumperi piesele. Majoritatea anunturilor din mediul online sunt cu piese de provienenta dubioasa. Pentru retrofit, ia legĂŁtura cu userul neo_anderson, te poate ajuta cu tot ce ai nevoie

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

WOW !!!! M-am indragostit de NBT asta de pe e90 fara plansa de bord cu navigatie ! Ma gandesc ca as iesi mai ieftin asa ca nu mai trebuie sa schimb bordul! Arata foarte tare ! Unde as putea sa fac si eu asa ?

App si Tableta arata ok dar numai sa pot sa ascund firu ala de incarcare ! PS: Prea bine arata NBT ala :)))

 

Am gasit asta pe ebay din lituania !

vine cu: Navigation block

On-bord monitor

Touchpad Controller

GPS Antenna

 

O fii bun ?

Link to comment
Share on other sites

e subinteles ca iti trebuie si alta coaja de bord cu cocoasa de navi...... trebuie sa modifici un ecran de CIC sa bagi ecranul de nbt in carcasa de ecran cic, iti mai trebuie trim clima pt masina cu navi, faceplace de cic

 

daca vrei idrive touch trebuie si calculator pentru touch

 

 

lista e lunga si e posibil sa mi mai scape ceva

Link to comment
Share on other sites

e subinteles ca iti trebuie si alta coaja de bord cu cocoasa de navi...... trebuie sa modifici un ecran de CIC sa bagi ecranul de nbt in carcasa de ecran cic, iti mai trebuie trim clima pt masina cu navi, faceplace de cic

 

daca vrei idrive touch trebuie si calculator pentru touch

 

 

lista e lunga si e posibil sa mi mai scape ceva

 

Eu ma gandeam sa pun navigatia NBT cum a pus poza OPaul pe plansa de bord fara navigatie asa nu ar mai trebui sa schimb si bordul. Daca as cumpara , display navigatie cu unitatea, jpystick ,antena GPS si trimul de la schimbator ar fii ok ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.