BMWClub: BMW F11 525xd - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW F11 525xd Rate Topic: ***** 1 Votes

#1 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Group: Members
  • Interests:Masini

Posted 30 October 2017 - 12:09

A venit momentul sa ne prezentam: BMW F11 525xd 2013

E91 a fost inlocuit de un frate mai mare, din toate punctele de vedere. Mi-a luat cateva luni pana m-am decis ce sa iau in locul lui - decizia nu a fost usoara, intrucat trebuia sa impac si capra si varza - sa imi placa sa o conduc, dar sa fie suficient de spatioasa si comfortabila pentru drumuri lungi, pt o familie de 4. Nu imi plac SUV-urile, si prefer Touring vs Sedan (din motive de spatiu interior).

Desi mult timp am cochetat cu F31 (325d sau 328i sau 330d), pana la urma am ales F11 525xd automat - mai spatios si confortabil, si similar la pret cu 325d, dar cu mult mai multe dotari. 328i era prea scump la achizitie (10-15% peste 525xd, la aceleasi dotari), 330d era prea scump la intretinere (mai ales ca impozitul de 500 euro anual nu il pot digera deloc). Gasisem un 330d foarte interesant, cu dotari (acc, adaptive M suspension, scaune sport piele, automat, etc) si km similari la acelasi pret - dar tinand cont ca merg destul de mult in oras, am ales pana la urma motorul de 2l.

Detalii - F11 525 xdrive, martie 2013, in jur de 165k km, de la un dealer BMW din zona Stuttgart, cu istoric complet de service, cu 0 incidente de trafic (unfallfrei), mici defecte vizuale (cateva puncte de vopsea atinsa, o janta zgariata, etc).

Masina urmeaza sa vina la sfarsitul acestei saptamani, pe platforma. Dupa ce ajunge, o sa incerc sa pun si niscaiva poze; pentru moment am pus pozele generice.

Dintre dotari, am cautat sa aiba: EDC (suspensie adaptiva), ACC (pilot automat adaptiv), navigatie profesionala, scaune comfort, cutie automata, tractiune integrala, macar sonorizare HiFI.
Cam intr-o saptamana am gasit una care sa imi placa; bonus au venit si alte dotari interesante - detaliile mai jos.
As fi dorit sa aiba si Comfort Access, e primul pe lista de retrofit :devil:

223 Dynamic Damper Control
5DF Active Cruise Control with Stop&go Function
456 Comfort Seats Electric. Adjustable with Memory
488 Lumbar Support Driver/front Passenger
494 Seat Heating Driver and Passenger
255 Sports Leather Steering Wheel
676 Hifi Loudspeaker System
7A2 Innovation Package
522 Xenon Light
524 Adaptive Headlights
5AC Automatic Highbeam Control
8TF Active Protection For Pedestrians
8TH Speed Limit Info
5AG Lane Change Warning
8TN Daytime Driving Lights Selectable B
610 Head Up Display
7SP Navi Professinal W.handyprep.bluetooth
6NF Telephone USB audio interface
6NL Connect. Bluetooth A.usb Devices In
6NR Mobile Application Preparation
6WA Instrument Cluster W. Extended Cont
609 Navigation System – BMW Professional Multimedia
3AG Reversing Camera
508 Park Distance Control (PDC), Front and rear
402 Panorama Glass Roof
761 Individual Sun Protection Glazing
3AT Roof Rails Aluminium Satinated
3MB Individual Exterior line Aluminum Satinated
430 Interior And Exterior Mirror Package
431 Rear-view mirror, automatically dimming
316 Automatic Tailgate Operation
417 Roller Sunblind, Rear Side Windows
418 Luggage Compartment Package
4CE Fine-wood Trim Fineline Anthracite
5AL Active Protection for Passengers
575 Additional 12v Power Socket
6AA Bmw Teleservices
6AB Control Teleservices
612 Bmw Assist
614 Internet Preparation
615 Extended Bmw Online Information
616 Bmw Online
801 Germany Version
879 German / On-board Documentation
2K2 Alloy Wheels Star Spoke 328
258 Runflat Tyres
302 Alarm System

Attached File(s)

9

#2 User is offline   dragos1801 

• Membru

Posted 30 October 2017 - 15:12

Foarte fain echipata!

S-o stapanesti sanatos!
0

#3 User is offline   RaYn3 

• Pasionat
  • Interests:F1

Posted 30 October 2017 - 16:02

Faina si destul de multe dotari. Multi km fara incidente. Poti spune si cati km are in prezent? La fel m-ar interesa si pretul cu care se mai vinde in prezent un astfel de exemplar in Germania?!?!
0

#4 User is offline   georgeg 

• Începător

Posted 30 October 2017 - 16:10

Sa o stapanesti sanatos si asteptare usoara !

P.S. Sunt interesat si eu de retrofit la Comfort Access, de cand cu familia marita si carat diverse chestii voluminoase am inceput sa-i simt lipsa, dehh, fostul e90 avea iar acum mi-e greu fara. Asa ca te rog, daca ma poti indruma/ajuta cu informatii unde vei face retrofit-ul iti raman recunoscator. :thumbsup:
0

#5 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 30 October 2017 - 19:01

View PostRaYn3, on 30 October 2017 - 16:02, said:

Faina si destul de multe dotari. Multi km fara incidente. Poti spune si cati km are in prezent? La fel m-ar interesa si pretul cu care se mai vinde in prezent un astfel de exemplar in Germania?!?!

Multumesc; kilometri: ~166.000; a costat ~20k euro, la care se vor adauga costurile de transport si inmatriculare.

View Postgeorgeg, on 30 October 2017 - 16:10, said:

Sa o stapanesti sanatos si asteptare usoara !P.S. Sunt interesat si eu de retrofit la Comfort Access, de cand cu familia marita si carat diverse chestii voluminoase am inceput sa-i simt lipsa, dehh, fostul e90 avea iar acum mi-e greu fara. Asa ca te rog, daca ma poti indruma/ajuta cu informatii unde vei face retrofit-ul iti raman recunoscator. :thumbsup:

Multumesc! pt retrofit comfort access, am gasit un kit la urmatorul link
https://www.bimmer-t...fort-access-kit

trebuie sa gasesc pe cineva care sa il monteze, probabil la primavara.
1

#6 User is offline   RaYn3 

• Pasionat

Posted 31 October 2017 - 08:18

A mai scazut ceva pretul la ele, desi nu f mult. Nu cumva ai riscat atunci cand ai decis sa ti-o aduca altcineva pe platforma? Tu doar ai vazut-o in poze? N-ai fost deloc acolo s-o vezi si live? E putin riscant, eu n-as accepta asa ceva. Zornait de lant are? AI ascultat motorul? Bafta si sa ne tii la curent.
1

#7 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 31 October 2017 - 10:47

Eu doar am vazut poze, ce-i drept destul de multe.
Fiind din reprezentanta BMW, am incredere sa o iau fara sa o vad/aud; masina are garantie EURO plus. Nu am timp sa ma duc sa pierd cateva zile sa vad masini, nici nu sunt asa multe 525xd cu dotarile pe care le doream eu, mai ales la preturi sub 25k euro. Platforma este asigurata, asa ca nu e niciun risc.

Distributia e oricum consumabil la N47, daca are zgomot o voi schimba; mai tare ma streseaza starea amortizoarelor adaptive, sunt 1500 euro perechea pt puntea fata si 1200 euro pt puntea spate.
0

#8 User is offline   dragos1801 

• Membru

Posted 31 October 2017 - 11:12

Sunt un pic mai ieftine, 1300 euro pentru fata si 950 euro pentru spate.

N-are rost sa te stresezi, masina nu e veche si nici nu are multi km, teoretic n-ar trebui sa aiba probleme si oricum e printre cele mai misto optiuni care le poti avea pe masina.
0

#9 User is offline   RaYn3 

• Pasionat

Posted 31 October 2017 - 11:50

View Postwolfenstein99, on 31 October 2017 - 10:47, said:

mai tare ma streseaza starea amortizoarelor adaptive, sunt 1500 euro perechea pt puntea fata si 1200 euro pt puntea spate.

Pe touring sunt perne de aer si intr-adevar sunt mai sensibile decat telescoapele cu EDC.
0

#10 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 31 October 2017 - 12:13

Si pernele de aer cam pica in jur de 200k km; m-am interesat si sunt vreo 7-800 euro perechea OE, vreo 400 euro perechea aftermarket (identice cu OE).
Mai scumpe de schimbat sunt amortizoarele adaptive EDC - dar toata lumea zice ca merita diferenta, asa ca am cautat cu EDC.

This post has been edited by wolfenstein99: 31 October 2017 - 12:15

0

#11 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 31 October 2017 - 13:03

View PostRaYn3, on 31 October 2017 - 11:50, said:

Pe touring sunt perne de aer si intr-adevar sunt mai sensibile decat telescoapele cu EDC.

Pernele inlocuiesc arcurile, deci sunt si perne si telescoape.
3

#12 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 12 November 2017 - 21:15

A ajuns masina ieri - arata mai bine decat in poze, ciupiturile de vosunt aproape insesizabile; si interiorul arata foarte bine.
Starea tehnica este si ea impecabila: foarte silentioasa, motorul se aude foarte frumos si uniform, cutia schimba perfect, suspensia adaptiva isi face si ea treaba foarte bine, fara zgomote. Sunt mult mai linistit acum, nemtii tot nemti. Navigatia este NBT.
Singurul defect - lipseste un capacel de la spalatorul de faruri, nu stiu cum de a ajuns fara el.

Sper sa am timp saptamana asta sa fac niste poze, dar sunt destul de aglomerat.

Din punct de vedere condus, masina e o placere - orientata pe confort si relaxare; dar daca treci in modul sport, trage si sta foarte bine pe drum.

Am si istoricul complet de service: acum 2 luni au fost schimbate pernele de aer de pe spate, la ~90.000 km a fost schimbata turbina mica; discurile si placutele sunt si ele ca noi, au in jur de 10.000 km :) parbrizul a fost si el schimbat, probabil pietricele. Pana si lichid de parbriz era trecut pe deviz.

Ce urmeaza sa fac:
- revizie (ultima e facuta in mai, acum 20.000 km)
- schimb ulei cutie automata
- jante + cauciucuri de iarna (deja am pus ochii pe niste jante de 17" style 327 cu cauciucuri dunlop sport 4d.

Cu retrofiturile, cred ca de data asta o sa ma abtin; nu sunt prea multe optiuni de adaugat, si sunt si cam scumpe.
- comfort access - vreo 800e; dar la F10 nu e nevoie sa bagi cheia in contact, ci doar sa incui/descui - cred ca zic pas
- volan sport cu padele - cam 800 euro, nu cred ca merita
- schimbator sport - cam 300 euro, nici asta nu cred ca merita
- sonorizare Harman Kardon sau Bang & Olufsen - sonorizarea HiFi mi se pare ca se aude bine, asa ca probabil nici la asta nu o sa ma bag
- resoftare motor - exclus, cutia e HP45, nu duce mai mult de 500Nm
- pachet M - peste 1000 euro, nici asta nu cred ca merita
3

#13 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 14 November 2017 - 09:05

felicitari, am urmarit si E91 chiar mi-ar fi placut sa pot cumpara masina ar fi cam ceea ce caut eu acum ca si inlocuitor la E46 .Din pacate bugetul este extrem de limitat si probabil ca voi lua alta marca.
0

#14 User is offline   florin83 

• Fan

Posted 14 November 2017 - 22:20

Din descriere pare super. Așteptăm poze :)
0

#15 User is offline   ALINUL 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 19:54

View Postwolfenstein99, on 12 November 2017 - 21:15, said:

Cu retrofiturile, cred ca de data asta o sa ma abtin; nu sunt prea multe optiuni de adaugat, si sunt si cam scumpe.
- comfort access - vreo 800e; dar la F10 nu e nevoie sa bagi cheia in contact, ci doar sa incui/descui - cred ca zic pas
- volan sport cu padele - cam 800 euro, nu cred ca merita
- schimbator sport - cam 300 euro, nici asta nu cred ca merita
- sonorizare Harman Kardon sau Bang & Olufsen - sonorizarea HiFi mi se pare ca se aude bine, asa ca probabil nici la asta nu o sa ma bag
- resoftare motor - exclus, cutia e HP45, nu duce mai mult de 500Nm
- pachet M - peste 1000 euro, nici asta nu cred ca merita

eu spun ca pachetul m merita oricat ar costa , la fel si comfort acces si sonorizarea daca asculti muzica mereu in masina . Eu nu am cumparat masina fara aceste lucruri elementare pentru mine.
0

#16 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 21 November 2017 - 14:30

Am facut revizia la Filaret, si cu ocazia asta am facut si update la toate modulele masinii; am impresia ca acum cutia schimba (si) mai inspirat.
Impreuna cu revizia am ales si pachetul de verificare in 12 puncte - concluzia este ca masina se prezinta foarte bine, nu este nimic de schimbat/reparat.
Nicio eroare in calculator, doar o avertizare pt filtrul de particule (ca se apropie de sfarsitul vietii), dar mecanicul mi-a zis ca va mai duce cel putin 40-50k km.

Am reusit sa imi fac timp si pt niste poze; cu numerele rosii voi mai merge pana in februarie, abia atunci sunt programat la RAR...

Attached File(s)

2

#17 User is offline   branevl 

• Pasionat

Posted 21 November 2017 - 18:21

Cutia schimba mai bine dupa update dar dupa cam 2 saptamani o sa schimbe la fel, asa a fost si la mine.
0

#18 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 11 December 2017 - 15:30

Azi am montat rotile de iarna - cauciucuri Dunlop Winter Sport 5 225/55/R17 101XL, nu sunt runflat.
Foarte multumit de cum se comporta, dupa 50km rulati - comfortabile, aderenta buna pe uscat, silentioase; sper sa scada putin si consumul.

Am in derulare si un upgrade la sonorizare, revin dupa ce finalizez (sper ca anul acesta) - am facut deja prima parte, astept un cablu din US, sa nu fie nevoie sa tai nimic :frantics:

Poze cu jantele de iarna (17 inch, originale BMW style 327).

Attached File(s)

-1

#19 User is offline   RaYn3 

• Pasionat

Posted 11 December 2017 - 16:10

Cat te-a costat update-ul pe toate modulele?
0

#20 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat

Posted 11 December 2017 - 16:47

250 ron, am semnat o hartie ca imi asum toate riscurile; a durat cam 90 minute.
nu am observat alte modificari in afara de comportamentul parca mai bun al cutiei automate.
0

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro