Jump to content

Pregatire masina de iarna


eminescu83

Recommended Posts

Salut tuturor!

 

Detin un BMW 120 D din 2006, recent achizitionat, si pentru ca anotimpul rece se apropie, va trebui sa o pregatesc ca atare.

Apelez la bunatatea si cunostintele voastre, sa imi raspundeti la cateva intrebari (de incepator/necunoscator)

 

1. Ce produs este indicat sa folosesc pentru schimbul de:

- ulei

- filtru de ulei

- filtru de aer

- filtru de motorina

- filtru de polen (daca o avea)

- antigel

- lichid de frana

- lichid servo-directie

 

(M-ar interesa si nume de producatori pentru aceste consumabile)

 

2. Ce producator de anvelope de iarna sugerati? (205/55/R16)

 

3. Ce producator pentru discurile si placutele de frana sugerati?

 

4. Ce solutii folositi pentru intretinerea bordului si a tapiteriei din piele?

 

5. Ce benzinarie sugerati? Am auzit fel si fel de povesti si intamplari cu apa in combustibil si nu as dori sa patesc asa ceva.

 

6. Ce service auto sugerati? Am avut neplacerea de a cunoaste un service care cerea 525 RON pentru o simpla diagnosticare a masinii. (In ziua in care am achizitionato)

 

 

 

Multumesc frumos tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Hai ca incerc eu, desi nu am toate raspunsurile.

Ulei motor eu am pus Bmw original, am vazut niste teste de frictiune pe youtube cu el si m-a cam convins. Plus ca am gasit oferta la 32 lei litrul.

Filtrele toate le-am pus Mann, iar la cel de polen l-am pus pe cel cu carbon activ, e diferenta de doar vreo 20 lei intre cu si fara.

Antigel din ce am citit pe aici se recomanda originalul, pompa de apa e oricum fragila la ele.

Lichid de frana eu nu am schimbat, iar servodirectia la mine e electrica.

La discurile de frana am vazut ca la e90 au avut anumiti useri probleme cu cele aftermarket si recomanda originale. Tu decizi.

La combustibil prefer sa nu ma bag in polemici, dar gandeste-te ca sunt doar 3 jucatori mari cu rafinarii. Petrom, Rompetrol si Lukoil. Restul cumpara de la ei.

La celelalte nu te pot ajuta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul sylk a zis foarte bine , imi permit sa mai adaug si eu cate ceva :

 

Lichidul de frana poate sa fie orice brand cunoscut atata timp cat este DOT4 (ate , bosch , textar , mobil , Castrol, ferodo) ... recomant Ale sl.6 sau Bosch HP

Antigelul trebuie sa fie G11 , recomand HEPU

Lichidul servo CHF11s

Anvelopele de iarna, Nokian sau Micheline

Pentru tapiteria de piele am auzit ca se recomanda lapte Doina Classic :D

Dspre combustibil nu pot sa zic nimic , vezi si tu cu care se comporto motorul cel mai bine (cu care merge cat mai silentios si rotund)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo, daca vrei sa scapi de manopera, schimbul de ulei si filtre aer/polen/ulei e foarte usor de facut si ai nevoie de minimul de scule si doar de o rampa/canal pentru a da drumul la uleiul vechi. Se gasesc video-uri pe youtube cu operatiunile, mie personal mi s-a parut cel mai usor dintre toate masinile la care am mai facut operatiunea. La filtrul de combustibil nu stiu, eu am benzina si nu l-am schimbat. Bafta!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul sylk a zis foarte bine , imi permit sa mai adaug si eu cate ceva :

 

Lichidul de frana poate sa fie orice brand cunoscut atata timp cat este DOT4 (ate , bosch , textar , mobil , Castrol, ferodo) ... recomant Ale sl.6 sau Bosch HP

Antigelul trebuie sa fie G11 , recomand HEPU

Lichidul servo CHF11s

Anvelopele de iarna, Nokian sau Micheline

Pentru tapiteria de piele am auzit ca se recomanda lapte Doina Classic :D

Dspre combustibil nu pot sa zic nimic , vezi si tu cu care se comporto motorul cel mai bine (cu care merge cat mai silentios si rotund)

 

Iti multumesc frumos!

 

Pentru tapiteria de piele am auzit ca se recomanda lapte Doina Classic :D (buna asta :))

Link to comment
Share on other sites

Salut , recomand urmatoarele produse :

1. Ulei original Bmw(31 lei/L la autokarma); FIltre : Mann,Bosch,Knecht,Mahle

2. Cei mai buni producatori de anvelope sunt Michelin si Continental dar sunt si alte firme foarte bune , care ,poate chiar renteaza mai bine raport calitate/pret.(sunt multicele firme no name care sunt detinute de firmele mari producatoare, cu o calitate excelenta la un pret redus).

3. Cea mai renumita firma de placute de frana este Brembo(bineinteles si cele mai scumpe). Dar sunt multe alte firme foarte bune ca : TRW, Hella, Textar, Ferodo, Ate.(dpdv calitate/pret recomand Textar)

4. Nu le am :))

5. Teoretic cele mai titrate sunt Mol si OMV(si cele mai scumpe evident). Eu alimentez doar de la Mol(neaditivata) si nu am avut niciodata probleme.

6. Ca service recomand Bimmer Service doar daca ai pitici pe creier ca mine , si vrei sa ai tot istoricul online al masinii cu toate operatiunile efectuate. Daca nu ai piticii astia recomand orice alt service (mai ales pentru operatii minore ca revizie,schimb placute,etc), pentru ca Bimmer este cam piperat ca preturi si alt aspect, nu accepta piesele clientului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru adaug si ma opresc, indiferent de replici: decat sa ma duc la Bimmer mai bine o fac singur sau ma duc la un service de cartier.

 

Ca anvelope recomand Michelin Alpin 5. Am avut pe fostul E90 LCI si era lipita, nu am simtit iarna dar nici nu m-am dat zmeu.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by OctavAndrei
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai scoate in primul rand jegul din scaune, e piele neagra, nu ai cum sa vezi pana nu stergi cu o carpa curata sa vezi cum e la final. In la doilea rand hidrateaza foarte mult, zici ca e fund de bebelus dupa un tratament, in al 3-lea rand dureaza cam cel putin 2 luni efectul. De exemplu nu i-am mai facut tratament de piele din iulie de cand mi sa rupt distributia, am cautat weekend-ul asta peste tot in oras solutia respectiva, s-a vandut peste tot. Chiar si asa de abia o gaseam, de fiecare data mai erau 1-2 tuburi cand gaseam.

 

Se face foarte repede toata masina, ideea este sa nu te zgarcesti la folosire. In maxim 40-50 minute faci scaunele cu volan/schimbator/fete usi, banchete,spatare,etc, eu folosesc multa, cam 3-4 ori folosesc dintr-un tub respectiv, un prieten spunea ca a folosit si un tub o data, nu are nimic daca folosesti in exces, nu ramane patat/ud/unsuros sau mai stiu eu ce (237 ml are un flacon)

 

Am luat si ceva profesional: "Leatherique Rejuvinator + Prestine Clean" cateva milioane de pe emag, nu mai tin minte insa destul de scumpe. O data l-am folosit, ca sa faci tratamentul ca la carte...iti ia cam 24 ore deoarece trebuie sa astepti de pe o zi pe alta, intradevar iese mai bine ca Mr Leather si tine mai mult, insa este foarte multa munca,mori de spate.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aici vorbim de ce facem fiecare, cand ai F15 poate lasi 600 lei la un detailing, nu toti privim banul asa, nu pentru ca nu avem, poate ca unele lucruri pot fi facute de catre tine, te doare spatele, te vaiti, dar esti satisfacut pentru ceea ce faci tu.

 

 

Edit: sunt si oameni specializati care pozeaza masinile intr-un anume fel si fac anunturile intr-un anume fel pentru sume de bani, nu inseamna ca si trebuie sa alegi varianta asta.

Edited by WIN60
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut , recomand urmatoarele firme : 1. Ulei original Bmw(31 lei/L la autokarma); FIltre : Mann,Bosch,Knecht,Mahle

2. Cei mai buni producatori de anvelope sunt Michelin si Continental dar sunt si alte firme foarte bune , care ,poate chiar renteaza mai bine raport calitate/pret.(sunt multicele firme no name care sunt detinute de

firmele mari producatoare, cu o calitate excelenta la un pret redus).

3. Cea mai renumita firma de placute de frana este Brembo(bineinteles si cele mai scumpe). Dar sunt multe alte firme foarte bune ca : TRW, Hella, Textar, Ferodo, Ate.(dpdv calitate/pret recomand Textar)

4. Nu le am :))

5. Teoretic cele mai titrate sunt Mol si OMV(si cele mai scumpe evident). Eu alimentez doar de la Mol(neaditivata) si nu am avut niciodata probleme.

6. Ca service recomand Bimmer Service doar daca ai pitici pe creier ca mine , si vrei sa ai tot istoricul online al masinii cu toate operatiunile efectuate. Daca nu ai piticii astia recomand orice alt service(mai

ales pentru operatii minore ca revizie,schimb placute,etc), pentru ca Bimmer este cam piperat ca preturi si alt aspect, nu accepta piesele clientului.

 

Multumesc frumos pentru sugestii. Poate aceasta postare va fi de ajutor si altor soferi, noi posesori de bmw si necunoscatori :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut , recomand urmatoarele firme : 1. Ulei original Bmw(31 lei/L la autokarma); FIltre : Mann,Bosch,Knecht,Mahle

2. Cei mai buni producatori de anvelope sunt Michelin si Continental dar sunt si alte firme foarte bune , care ,poate chiar renteaza mai bine raport calitate/pret.(sunt multicele firme no name care sunt detinute de

firmele mari producatoare, cu o calitate excelenta la un pret redus).

3. Cea mai renumita firma de placute de frana este Brembo(bineinteles si cele mai scumpe). Dar sunt multe alte firme foarte bune ca : TRW, Hella, Textar, Ferodo, Ate.(dpdv calitate/pret recomand Textar)

4. Nu le am :))

5. Teoretic cele mai titrate sunt Mol si OMV(si cele mai scumpe evident). Eu alimentez doar de la Mol(neaditivata) si nu am avut niciodata probleme.

6. Ca service recomand Bimmer Service doar daca ai pitici pe creier ca mine , si vrei sa ai tot istoricul online al masinii cu toate operatiunile efectuate. Daca nu ai piticii astia recomand orice alt service(mai

ales pentru operatii minore ca revizie,schimb placute,etc), pentru ca Bimmer este cam piperat ca preturi si alt aspect, nu accepta piesele clientului.

 

 

 

Bimmer mi se pare foarte scumpi pentru niste servicii pe care le pot efectua in alte service-uri autorizate bmw si mult mai ieftin. (Oricum, multam de sugestie)

 

Am primit oferta asta de la TIMAS. Mi se par preturi decente iar ca recenzii, fostii si actualii clienti sunt multumiti de ei.

 

9gxPaV6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer mi se pare foarte scumpi pentru niste servicii pe care le pot efectua in alte service-uri autorizate bmw si mult mai ieftin. (Oricum, multam de sugestie)

 

Am primit oferta asta de la TIMAS. Mi se par preturi decente iar ca recenzii, fostii si actualii clienti sunt multumiti de ei.

 

9gxPaV6.jpg

 

Da , am si mentionat ca sunt scumpi Bimmer , si sunt buni doar daca ai pitici pe creier pentru istoricul online.

Preturile sunt ok la Timas , dar daca ai mai vrea sa salvezi niste bani, ai putea sa comanzi tu piesele de pe autokarma, daca ar accepta service-ul bineinteles.

Observ la schimbul de ulei ca sunt trecute acolo la timp 2 ore , ceea ce este imposibil pentru un schimb de ulei care dureaza maxim 1 ora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.