BMWClub: Omologare jante - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Omologare jante

#1 User is offline   Johnnyy8432 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 01 November 2017 - 10:10

Bună ziua, detin un BMW e46 320d touring din 2003 pe care l-am cumparat acum două săptămâni, mașina fiind adusa din Germania cu roti de 18 inch pe ea. In carte apar doar pe 16 dar pe stalpul masinii apar si cele pe 18. Pot să merg la RAR cu aceste jante și o să mi le treaca in talon sau care e procedura? Am nevoie neapărat de o fișă de la reprezentanta care să arate ca pot fi montate jante pe 18?
0

#2 User is offline   CatalinP 

• Senior

Posted 01 November 2017 - 10:16

Toate dimensiunile destinate modelului tau sunt in certificatul de omologare, cel cu sigla BMW. Pe baza acestui certificat, atunci cand vei merge la RAR pentru intocmirea CIV, iti vor fi trecute toate dimensiunile aprobate.
0

#3 User is offline   SPQR 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 November 2017 - 13:01

doar ca la RAR le e lene si iti trec mai multe doar daca te milogești, sau cum am patit eu, am iesit cu 5 dimensiuni, niciuna din ele cu ce aveam pe masina (235/55/17)
LE
am revenit si am insistat sa le treaca (le am si pe stalp) si cand a deschis pe calculator ceva hartie cu dimensiuni pt x3 era o pagina A4 plina

This post has been edited by SPQR: 01 November 2017 - 13:04

0

#4 User is offline   ravenlord 

• Începător

Posted 09 November 2017 - 17:58

Mai e relevant cu dimensiune cauciucuri? În certificatele de înmatriculare noi nu se mai trec, deci eventual la ITP dacă se leagă cineva de ele.
0

#5 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 09 November 2017 - 18:10

Exact. Nu mai este relevant, nu are ce sa-ti faca politia daca esti cu alte jante/cauciucuri, pentru ca nu esti obligat sa ai cartea la tine sau sa i-o dai (in carte se trec dimensiunile), pe certificat nu se mai trec dimensiunile prin urmare decat la ITP ai putea avea probleme.

This post has been edited by WIN60: 09 November 2017 - 18:11

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro