Jump to content

ECO PRO - CONFORT - SPORT


clausspac

Recommended Posts

Buna ziua. Intrebarea sau nelamurirea mea este ce se schimba cand conduc masina in cele 3 moduri. Am observant ca daca trec din eco pro in confort sau in sport motorul devine mai agil, raspunde mai rapid acceleratiei, dar se mai schimba si alceva? Pe display se inroseste motorul, suspensia si coloana volanului dar nu simt sa se intample ceva in plus sau in minus decat la motor. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Ma rog- amortizoare controlate electronic , daca vrei .

Directia nu se modifica deloc , cel putin la F10 al meu.

Puterea - pot sa pun pariu ca e redusa in modul eco sau comfort - sigur se folosesc alte mape. Nu vad cum nu s-ar modifica puterea , cand clar raspunsul masinii e mai slab la parametrii la care s-ar obtine puterea nominala .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Puterea - pot sa pun pariu ca e redusa in modul eco sau comfort - sigur se folosesc alte mape. Nu vad cum nu s-ar modifica puterea , cand clar raspunsul masinii e mai slab la parametrii la care s-ar obtine puterea nominala .

 

Puterea unui motor da viteza maxima a masinii. Iar aceasta viteza maxima este aceeasi indiferent de modul selectat.

 

In confort sau eco pro pedala de acceleratie are un raspuns mai lent, o intarziere adaugata intentionat din soft. Insa, la kick down, o sa fuga la fel ca in sport.

Edited by CatalinP
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Intrebarea sau nelamurirea mea este ce se schimba cand conduc masina in cele 3 moduri. Am observant ca daca trec din eco pro in confort sau in sport motorul devine mai agil, raspunde mai rapid acceleratiei, dar se mai schimba si alceva? Pe display se inroseste motorul, suspensia si coloana volanului dar nu simt sa se intample ceva in plus sau in minus decat la motor. Multumesc.

la mine la f31 in sport se modifica directia care este mai tare dar mai precisa,suspensia devine mai rigida as putea spune chiar inconfortabila si raspunsul acceleratiei,dar nu un plus de putere cum cred altii ci doar mai sensibila la apasare pedalei de acceleratie.in confort e cel mai echilibrat ,directie lejera si suspensie moale...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In confort sau eco pro pedala de acceleratie are un raspuns mai lent, o intarziere adaugata intentionat din soft. Insa, la kick down, o sa fuga la fel ca in sport.

 

Corect ĂŽnsĂŁ cu mențiunea ca schimbĂŁrile de viteza nu se vor simți la fel ca și in Sport, senzațiile sunt diferite :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.