Jump to content

Achiziționare mașinĂŁ


mopsu

Recommended Posts

Salut!As dori sa imi iau un bmw seria 3 sau 5, aceasta va fi prima mea masina, intrucat abia am luat carnetul. Buget 10-11k euro. Ma gandeam la aceasta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GoR2p.html#contact_form%23xtor=SEC-81, ce parere aveti? Este numar de km o problema? De precizat ca am 1.93 si ma gandeam ca seria 3 sa nu fie o idee prea mica?! Edited by mopsu
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut!As dori sa imi iau un bmw seria 3 sau 5, aceasta va fi prima mea masina, intrucat abia am luat carnetul. Buget 10-11k euro. Ma gandeam la aceasta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GoR2p.html#contact_form%23xtor=SEC-81, ce parere aveti? Este numar de km o problema? De precizat ca am 1.93 si ma gandeam ca seria 3 sa nu fie o idee prea mica?!

 

 

intrebare intrebatoare.... abia ai luat carnetul iar tu vrei sa-ti iei bmw cu motor de 3000 si 200+cp la 18 ani?:D vrei sa o impresionezi pe Cerasela cand ii lasi pe toti in urma? vrei sa faci raliuri pe strazi , sa-ti urci prietenii in masina si sa le arati ce poate masina? Daca raspunsul este da la una din intrebarile de mai sus , mai bine orienteaza-te spre altceva :) gandeste-te ca abia ai luat carnetu , nu ai experienta si nu vrei sa mori sau sa omori pe cineva. Ia-o ca pe un sfat ca involuntar o astfel de masina cere calcata.

 

revenind la subiect , da , masina pare ok

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

mai ales pt ca esti incepator, dar si datorita costurilor de intretinere, orienteaza-te mai bine catre un 320d sau 320i, ambele E90; in bugetul asta te poti incadra si la un 520d E60, mai incapator.

daca faci sub 10.000km anual cu multe drumuri scurte - motor benzina;

 

ai tot timpul sa conduci si motoare de 3l sau mai mari; fa-ti mana pe o masina normala, si apoi dupa 2-3 ani treci la clasa mai mare.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stii ca la masina din link-ul acela impozitul este in jur de ~2200 lei pe an+ asigurare ~900 lei pe an,nu? Deja sunt +3000 lei pe an pe care ii dai doar pe acte, iar intretinerea la acel e90 nu este chiar ok. Daca vrei sa mergi cu ea caruta si sa iti fie frica sa iesi din oras cu masina sa nu ramai in drum...e ok. Daca vrei sa iti iei un Bmw de generatie relativ noua (e60/e90) trebuie sa iti permiti sa cheltuiesti 1000 euro pe an cu intretinerea masinii. Si nu exagerez deloc cu suma asta. Daca iti iei diesel si ai ghinionul sa iti pice volanta de exemplu (care oricum pica, e doar o problema de timp), cu tot cu manopera si ambreiaj te va costa ~2500 lei. Doua brate pe fata (care la fel se duc destul de repede) de la o firma buna (adica sa te tina mai mult de 3 luni noile brate) te costa cu manopera ~1000 lei. Gandeste-te bine ce vrei, pentru inceput si un 320d o sa fie extrem de capabil si chiar si asa poti sa ajungi in situatii foarte riscante... Cu 330d nu te vad bine. Si eu am sub 25 de ani si am foarte multi prieteni care au patit`o cu masini mult mai slabe ca putere. Si sa iti iei 330d ca sa mergi incet nu se va intampla, este o cheltuiala fara rost sa platesti atat la impozit/asigurare/intretinere.

Eu mai degraba m-as orienta pe ceva care consuma foarte putin, precum 318d/320d EfficientDynamics. Daca de-abia ti-ai luat permisul o sa vrei sa mergi mult banuiesc. Ia in considerare si cat o sa te coste combustibilul, nu cred ca o sa iti convina sa dai +1000 lei pe luna numai pe combustibil.

Edited by All
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum spun si colegii mai sus, nu te arunca asa de repede. Costul intretinerii e destul de piperat, impozitul si asigurarea e si aia destul de mare.

Sau un alt sfat, orienteaza-te spre alta marca, care are si multi HP si e si mai ok de intretinut.

 

P.S. Apropo, ai vazut ca cea din link are aproape 300k de km? Eu unul nu ti-as recomanda kilometrii astia. Cauta si tu una pana in 180 de mii.

Edited by FVA 28
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

NU conteaza anii cand esti incepator,la prima masina, tot fara experienta te numesti indiferent de varsta.

Eu as spune ca, conteaza, la 18 ani si cu un 3.0 sub fund e total diferit decat la 35 cu un 3.0, la 18 esti necopt si andrenalina te va impinge la prostii, la 35 gandesti altfel inainte de a face o prostie, la 35 te gandesti ca nu ai experienta, mie greu sa cred ca toti conducatori auto de 18 ani gandesc asa ca si cei de 35

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, baieti! Va multumesc tututor pentru sugestii! Nu am ambitii sportive, va asigur, doar ca in caz de pastrez masina mai mult de 2-3 ani si atunci cand ies cu ea pe autostrada, vreau sa ma simt bine ca nu gafaie la 120-130. Nu am nevoie de 200hp, sunt constient, insa de asemenea trebuie tinut cont ca sunt 200cai distribuiti pe o greutate mare, iar BMW-ul este marca mea favorita, datorita emisiunilor TopGear si nu tind spre alta mare, dar sunt deschis la sugestii. Edited by mopsu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca iti place masina, ia-o dar mai intai trage o fuga cu ea la reprezentanta sa vezi ce istoric are.

Ca si sfat, am avut si eu 18 ani si stiu ce prostii am facut, ai mare grija cu o masina de genul asta,

Cei 285k ii consideri un impediment in rularea buna a masinii?

35k km/ an sa fie mult? Eu oricum nu cred ca o sa sar de 10k/ an. Maxim 20.

Link to comment
Share on other sites

BMW e o alegere foarte buna; 320d de 184cp e exact ce ai nevoie, putere suficienta la costuri foarte bune; un E90 din 2010-2011 il gasesti la 8-9000 euro, cu in jur de 200.000km; daca peste 1 an iti vei dori mai multa putere, ii poti face usor resoftare la 210-215cp
Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput la 18 ani cu un BMW 728,vreo 170 cp și totul a fost ok - am fost și sunt o persoana echilibrata la volan dar am făcut și acte de vitejie. Dar îți spun sincer, la ce circulație e acum, după 21 de ani, fiului meu i-aș cumpăra maxim un 318i/d, consider că e suficient.

Și m-aș uita și la km totuși.

Bafta cu achiziția și să ai parte de drumuri bune fără incidente!

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

intre 184 cp(2.0d) si 195cp(3.0d) nu e diferenta mare de putere,dar sigur vei simti ca motorul cu 6 cilindri are un comportament superior.Curba de cuplu e foarte buna la 325d,cuplu maxim intre 1300 si 3250rpm.Plus ca motorul M57 e mai fiabil decat N47. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Nu am ambitii sportive, va asigur, doar ca in caz de pastrez masina mai mult de 2-3 ani si atunci cand ies cu ea pe autostrada, vreau sa ma simt bine ca nu gafaie la 120-130.

 

Un 320d, fie de 163 sau 177 cai nu gafaie deloc la 120-130... Sta foarte confortabil si la 170-180, iar pana la viteza aia urca foarte ok si daca esti ambitios urca pana la 210-220kmh... Oricum la noi nu ai unde si de ce sa mergi constant cu mai mult de 150-160, deci un 330d ar fi risipa. Pe autostrada eu am dat de MCV de foarte multe ori si daca te-au luat cu +180kmh ramai fara permis 3 luni. In primul an daca ai o abatere de genul asta (si ia in considerare ca ai limitele de viteza cu 20kmh mai mici in primul an) risti sa ramai fara permis 6-12 luni.

Pana la urma este decizia ta, dar cred ca inca nu realizezi cat de capabil este si un 320d, dupa ce vei avea unul pe mana vei intelege. Ulterior poti oricand sa faci upgrade la 325/330 i/d, dar pentru inceput nu iti recomand.

 

Cei 285k ii consideri un impediment in rularea buna a masinii?35k km/ an sa fie mult? Eu oricum nu cred ca o sa sar de 10k/ an. Maxim 20.

 

Iti garantez ca o sa faci fara probleme +20k km pe an. Cand ai o masina de genul si bani de combustibil, o sa gasesti un pretext sa faci drumuri oricand, mai ales ca de-abia ti-ai luat permisul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.