Jump to content

BMW ROAD MAP EUROPE NEXT 2018-1


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Buna seara! Am si eu nevoie de ajutor daca ma poate ajuta cineva, sunt nou pe aici. Am un F25 2013 cu navigatie profesionala NBT si as vrea sa-mi fac update la harti, dar nu am port usb in torpedo, doar in cotiera. Am adaugat harta dezarhivata pe un stick de 64gb in format exFAT (pt. ca nu ma lasa sa-l formatez FAT32 doar exFAT sau NTFS) si l-am introdus in cotiera dar nu incepe update-ul sau sa mi ceara cod FSC. Orice sfat, e binevenit, va multumesc! Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am si eu nevoie de ajutor daca ma poate ajuta cineva, sunt nou pe aici. Am un F25 2013 cu navigatie profesionala NBT si as vrea sa-mi fac update la harti, dar nu am port usb in torpedo, doar in cotiera. Am adaugat harta dezarhivata pe un stick de 64gb in format exFAT (pt. ca nu ma lasa sa-l formatez FAT32 doar exFAT sau NTFS) si l-am introdus in cotiera dar nu incepe update-ul sau sa mi ceara cod FSC. Orice sfat, e binevenit, va multumesc!

Tu avand versiunea next ai nevoie de stick de 64 gb formatat ntfs si pus pe el folderele 1 2 3 4 5 etc la radacina

Se pune in cotiera !!!

 

In torpedou la cic doar !

Spor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu avand versiunea next ai nevoie de stick de 64 gb formatat ntfs si pus pe el folderele 1 2 3 4 5 etc la radacina

Se pune in cotiera !!!

 

In torpedou la cic doar !

Spor

A mers dupa ce l-am formatat NTFS, numai ca imi cere cod FSC, astept sa-mi vina cablu ENET de pe ebay, multumesc! Daca nu ma descurc atunci, te pot contacta pe privat pentru ajutor?

Edited by F25
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc foarte mult pentru kitul de instalare, a mers perfect pe un F10 din 2012.

Eu am luat un HDD extern de 1 TB, l-am formatat NTSF, am bagat kitul de instalare (31~ GB) in root, i-am dat numele la HDD "NAVD_000014B9_255_003_242" exact ca folderul downloadat, l-am bagat in portul USB din cotiera iar navigatia mi l-a detectat imediat ca fiind update mai nou decat ce am pe masina. De aici am dat "install" si a durat aproximativ 40 minute cat timp am mers cu masina de la un supermarket spre casa.

A mers fara probleme si nu mi-a cerut nici cod FSC, atasez poza inainte si dupa...

 

post-75137-0-28382000-1516727815_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aseara m-am intors si eu cu un F31 (NBT) din Germania si am hartile de cand a iesit masina (2013). Aia observ ca nu se sinchisesc sa-si faca vreun update la ceva... Ce sanse am sa mearga hartile la mine? Am nevoie de cod?

 

PS: Inca citesc pe forum sa ma documentez, dar n-am apucat sa fac o documentare completa. :(

Link to comment
Share on other sites

Aseara m-am intors si eu cu un F31 (NBT) din Germania si am hartile de cand a iesit masina (2013). Aia observ ca nu se sinchisesc sa-si faca vreun update la ceva... Ce sanse am sa mearga hartile la mine? Am nevoie de cod?

 

PS: Inca citesc pe forum sa ma documentez, dar n-am apucat sa fac o documentare completa. :(

 

Descarci harta next pe stick de 64gb , formatat ntfs

Cod il obtii cu cablu enet sau cel mai simplu ebay sau skype 10 euro/usd

Prima data incearca sa bagi stick poate nu cere cod fsc daca nu a fost actualizat deloc.

Edited by patrutalex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Descarci harta next pe stick de 64gb , formatat ntfs

Cod il obtii cu cablu enet sau cel mai simplu ebay sau skype 10 euro/usd

Prima data incearca sa bagi stick poate nu cere cod fsc daca nu a fost actualizat deloc.

 

 

Am inteles. Multam frumos. Va tin al curent, macar de curiozitate sau info pentru cei care mai sunt in situatia mea, fara update vreodata. :p

Edited by RoberTINO
Link to comment
Share on other sites

Da, eu am acest serviciu activat din portalul ConnectedDrive Germania.

 

Practic cu 99 EUR ai update de harti timp de 2 ani (asta inseamna 4 actualizari).

 

Descarci o aplicatie de pe site-ul lor, pe baza VIN-ului descarci ultima versiune de harta disponibila si codul FSC, apoi faci update folosind un stick USB.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nuuuu. Doar ca n-am o sursa sigura. Am tot citit ca unora a inceput sa li se restarteze navigatia din 30 in 30 de secunde. Daca stii pe cineva ok, lasa-mi te rog si mie un mesaj privat. Merci.

Nu are nici o problema fsc cu restartatu stai linistit

 

https://bmw-navi-maps.co.uk/10-bmw-fsc-codes

Edited by patrutalex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.