BMWClub: X5 sau Touareg? Sau X3? - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

X5 sau Touareg? Sau X3?

#41 User is offline   severin31 

• Membru
  • Group: Members
  • Interests:BMW 320D și motociclete

Posted 10 November 2017 - 20:17

Dane, nu intri în week-end la Romexpo să vezi/pipăi mașinile să îți faci o idee cu care te-ai împăca la un test-drive?
Apoi iei una SH acceptabilă.
-1

#42 User is offline   Daaaaan 

• Începător

Posted 11 November 2017 - 12:52

Va multumesc tuturor pt. sfaturi.

Nu am cum sa ajung la Romexpo, ca sunt din Cluj :)

Luni ma duc sa fac un test-drive cu Touareg. Din fericire sau din pacate, modeul de test e un Touareg Executive, asa ca, si daca imi place cum merge, o a fiu usor dezamagit de orice alt touareg gasesc ulterior SH.

Sa vedem, poate reusesc in aceeasi zi sa testez si un X3. X5-ul nu cred ca il mai iau in calcul, ca imi sare din buget destul de rau...

Revin cu impresii :)
0

#43 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 11 November 2017 - 13:12

View PostOPaul, on 10 November 2017 - 17:02, said:

Am condus masini cu bara stabilizatoare activa si fara (F07) , ambele cedeaza in curbe la aceasi viteza , doar ca masina dotata cu bara activa iti ofera o incredere mai mare din cauza ca nu are ruliu aprope deloc si ai impresia ca tine mai bine (este doar un confort in plus la curbe) dar nu imbunatateste manevrabilitatea masinii (e doar un feeling)

Doua argumente impotriva a ce spui tu. In primul rand, nu ar mai pune nimeni bare stabilizatoare daca ar fi adevarat. In al doilea rand, legile fizicii spun ca daca apesi si roata din interior in jos, aderenta e mai buna.

Barele stabilizatoare au rolul lor foarte bine definit si cu cat sunt mai rigide cu atat mai bine transfera greutatea dinammica a masinii la roti. Am avut pe seria 6 si rezultatul e fenomenal, nu doar un feeling. Permite unei masini sa faca un compromis fara de care suspensia ar fi prea dura sau prea moale. Dupa mine, cu siguranta nu e doar un feeling.

#44 User is offline   Andrei525 

• Începător

Posted 11 November 2017 - 13:25

Daaaaan sper sa nu te superi dar se ivesc unele intrebari. Tu ce masina ai lua daca nu ai avea nevasta? Cat contribuie fiecare la cumpararea masinii? Cine o conduce mai mult?
Acum ceva vreme am fost in aceasi situatie si mi am luat masina care am considerat ca este ok pentru mine adica seria 5 cu motor de 3.0 si ei i am luat un golf diesel sa mearga unde vrea. Cand a vrut masina mai buna i am spus ca isi poate schimba masina oricand cu banii ei si eu nu ma opun. Conduce si acum golful. :)
1

#45 User is offline   Daaaaan 

• Începător

Posted 16 November 2017 - 01:48

View PostAndrei525, on 11 November 2017 - 13:25, said:

Daaaaan sper sa nu te superi dar se ivesc unele intrebari. Tu ce masina ai lua daca nu ai avea nevasta? Cat contribuie fiecare la cumpararea masinii? Cine o conduce mai mult?
Acum ceva vreme am fost in aceasi situatie si mi am luat masina care am considerat ca este ok pentru mine adica seria 5 cu motor de 3.0 si ei i am luat un golf diesel sa mearga unde vrea. Cand a vrut masina mai buna i am spus ca isi poate schimba masina oricand cu banii ei si eu nu ma opun. Conduce si acum golful. :)
Nu e cu suparare, Andrei.

Inainte sa iti raspund la intrebari, vreau sa iti spun ca felul in care pui tu problema e perfect valabil, daca asta e intelegerea intre soti in ceea ce priveste banii si administrarea lor.

Eu nu am adoptat directia asta, si vreau ca nevasta-mea sa fie cel putin la fel de incantata de masina ca si mine, chiar daca ea poate nu o va conduce niciodata...dar va sta in dreapta cel putin 50% din km parcursi. Si asta conteaza...sau ma rog...pt mine conteaza :)

Din cauza asta am sarit de la Seria4 la X5 sau Touareg...pt ca am tinut cont si de parerea ei. Daca era exclusiv dupa mine, si nu conta nimic din viata mea sau ce planuri de viitor am, mai asteptam un an si imi schimbam E85-ul cu modelul nou...arata bestial concept-car-ul :))

Dar...cum am ales sa nu trec prin viata singur...asta e...parerea ei conteaza :) ...la fel cum ea s-a procopsit cu Mini Cooper S, galben, cu dungi negre pe capota, cu scaune sport, si padele - de dragul meu...eu o sa ma descurc cumva cu tancul prin oras - de dragul ei :)

Cam asa :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
2

#46 User is offline   ryoraul 

• Senior

Posted 16 November 2017 - 07:00

Poti lua in considerare si X4.
0

#47 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 16 November 2017 - 08:57

View PostDaaaaan, on 16 November 2017 - 01:48, said:

Dar...cum am ales sa nu trec prin viata singur...asta e...parerea ei conteaza :) ...la fel cum ea s-a procopsit cu Mini Cooper S, galben, cu dungi negre pe capota, cu scaune sport, si padele - de dragul meu...eu o sa ma descurc cumva cu tancul prin oras - de dragul ei :)

Mai, mai sa cred ca esti din categoria celor care nu suporta sa le conduca sotiile masina , nu cred totusi ca esti

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
0

#48 User is offline   MuscleMike 

• Pasionat

Posted 16 November 2017 - 09:17

E un lucru rău...? :)
0

#49 User is offline   edit 

• Senior

Posted 16 November 2017 - 09:42

View PostMircea-Si, on 07 November 2017 - 23:59, said:

Adblue e o solutie apoasa din uree care este injectata pe traseul de evacuare pentru a ajuta catalizatorul sa fie mai eficient, cu alte cuvinte asa a obtinut Vw norma euro6.

In portbagaj e unrezervor care se umple cu acest adblue. Ca la camioane...

fix asa se obtine si la BMW norma euro 6. tot ca la camioane. si la seria 5 G30 de zeci de mii de euro si la seria 7 de 150.000 euro ;)

This post has been edited by edit: 16 November 2017 - 09:57

2

#50 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 16 November 2017 - 09:44

Confirm, si la mine la F10.

#51 User is offline   CatalinP 

• Membru

Posted 16 November 2017 - 10:11

La X5 F15 rezervorul de AdBlue este in compartimentul motor, si are un capac albastru, ce, dupa cum se scrie pe forumuri, este confundat de multi cu rezervorul pentru lichid de parbriz, ce are capac negru. Destul de nefericita solutia aleasa.
La X3 e posibil sa fie la fel.
0

#52 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 16 November 2017 - 11:34

View PostMuscleMike, on 16 November 2017 - 09:17, said:

E un lucru rău...? 😊

Nici bun nu e, nu sunt adeptul acestei idei, de a nu lasa sotia sa iti conduca masina, sotia mea chiar nu conduce rau si nu ma simt in nesiguranta cu ea la volan, si in mare parte am condus amandoi doar rwd

This post has been edited by arabu09: 16 November 2017 - 11:35

0

#53 User is offline   Daaaaan 

• Începător

Posted 16 November 2017 - 14:29

View Postarabu09, on 16 November 2017 - 08:57, said:

Mai, mai sa cred ca esti din categoria celor care nu suporta sa le conduca sotiile masina , nu cred totusi ca esti

Chiar nu sunt...de 1 an ii tot zic ca daca are chef de o plimbarea cabrio sa ia Z-ul meu, dar nu vrea nici in ruptul capului :)) Ca ii e frica de botul prea lung, ca sta prea jos, ca etc.

Daca e pana acolo, ei mai degraba nu ii place sa ii conduc masina...ca ii dereglez scaunul si nu mai stie sa si-l regleze exact cuma fost :))

Am recitit de vreo 3 ori...nici cum nu inteleg, din afrmatia mea, de unde ai tras concluzia asta :))

This post has been edited by Daaaaan: 16 November 2017 - 14:32

0

#54 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 16 November 2017 - 14:36

"chiar daca ea poate nu o va conduce niciodata...dar va sta in dreapta cel putin 50% din km parcursi. Si asta conteaza...sau ma rog...pt mine conteaza :)"

De aici

This post has been edited by arabu09: 16 November 2017 - 14:42

0

#55 User is offline   Daaaaan 

• Începător

Posted 16 November 2017 - 15:12

View Postarabu09, on 16 November 2017 - 14:36, said:

"chiar daca ea poate nu o va conduce niciodata...dar va sta in dreapta cel putin 50% din km parcursi. Si asta conteaza...sau ma rog...pt mine conteaza :)"

De aici

A...acuma am inteles :))

Nu are treaba cu lasatul...are treaba cu vrutul :))

0

#56 User is offline   wolfenstein99 

• Membru
  • Interests:Masini

Posted 16 November 2017 - 19:50

Si sotia mea dorea sa luam un SUV gen X3, X5 sau Touareg; dar mie nu imi plac deloc SUV-urile, asa ca i-am luat ei un Mini Countryman si mie un seria 5 :)
0

#57 User is offline   Andrei525 

• Începător

Posted 16 November 2017 - 20:41

Nu e cu suparare, Andrei.

Inainte sa iti raspund la intrebari, vreau sa iti spun ca felul in care pui tu problema e perfect valabil, daca asta e intelegerea intre soti in ceea ce priveste banii si administrarea lor.

Eu nu am adoptat directia asta, si vreau ca nevasta-mea sa fie cel putin la fel de incantata de masina ca si mine, chiar daca ea poate nu o va conduce niciodata...dar va sta in dreapta cel putin 50% din km parcursi. Si asta conteaza...sau ma rog...pt mine conteaza :)

Din cauza asta am sarit de la Seria4 la X5 sau Touareg...pt ca am tinut cont si de parerea ei. Daca era exclusiv dupa mine, si nu conta nimic din viata mea sau ce planuri de viitor am, mai asteptam un an si imi schimbam E85-ul cu modelul nou...arata bestial concept-car-ul :))

Sotia ta este o norocoasa. Ar trebui sa ii spui mai des asta. :)

Un Cayenne sau Panamera sau un Volvo XC60 sau XC90 nu te-ar incanta? Sunt masini bune, safe si destul de agile.

Pentru mine urmatoare masina dorita ar fi un 911 dar inca nu imi pot permite inca.

This post has been edited by Andrei525: 16 November 2017 - 20:42

0

#58 User is offline   Daaaaan 

• Începător

Posted 17 November 2017 - 00:36

Am fost azi sa fac un drive-test cu un Touareg Supreme, 2016, motorul de 264cp.

Toate bune si frumoase, masina dotata cu tot ce iti poti dori, piele maro la interior (chiar frumoasa)...dar MAAARE. M-am chinuit sa fac o parcare laterala si, cu toate camerele panoramice si etc., mi-a iesit abia din a treia incercare :))

Dar ma rog...asta e treaba de obisnuinta ma gandesc.

Problema si nedumerirea mea e legata de cutia automata...si anume:

Odata ce am comutat in modul manual (secvential), pe niste viraje, am incercat sa vad cum schimba. Eu, obisnuit cu cutia manuala, am intrat intr-o curba cum as intra cu masina mea: am franat pana la o viteza decenta, am dat teapta inferioara sa am frana de motor, si undeva la mijlocul curbei, am apasat acceleratia, urmand ca masina sa se trezeasca si sa ma "traga" afara din curba.

Ei...aici intervine surpriza: odata ce dau treapta inferioara si ridic piciorul de pe acceleratie, intra frana de motor, dar cand apas din nou pe acceleratie (indiferent cat de tare o calc) pedala e moarta timp de vreo 2-3 SECUNDE!!! :unsure: ...ceea ce e enorm. Ca sa nu mai zic periculos. Si infricosator. M-am speriat in prima curba ca am facut ceva gresit...dar...si in restul curbelor in care am incercat, a fost la fel. Si la deal, si la vale, si pe drum drept. Si pe sport, si pe normal, si pe confort.

Dupa ce trec acele 2-3 secunde, masina isi revine si o ia din loc...dar...eu zic ca asa ceva nu e normal. Sau fac eu ceva gresit?

Poate ma ajutati voi cu un feedback legat de treaba asta (am citit pe undeva ca e acelasi model de cutie si pe X5)...ca mie ceva mi se pare putred la cutie, cel putin la masina testata de mine.
0

#59 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 17 November 2017 - 01:51

odata intrat in curba in treapta inferioara, masina era deja in treapta respectiva, deci lag nu are deloc, la orice acceleratie pleaca instant. Ori era stricata masina, ori era pusa pe modul eco, desi nu cred sa functioneze eco in modul manual. Oricum in mod normal pana si la o japita de cutie tot nu face asa.
Si da, Touaregul testat de tine are cutie zf cu 8 trepte, deci exclus sa se intample cum relatezi tu. Cel mult se putea intampla sa ai lag la o schimbare de treapta (desi nu are cutia aia lag e insesizabil), dar cum erai tu deja intr-o treapta si accelerand, nu are voie sa aiba lag pentru ca e deja cuplata si accelereaza instant.
0

#60 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 17 November 2017 - 15:44

View PostCatalinP, on 16 November 2017 - 10:11, said:

La X5 F15 rezervorul de AdBlue este in compartimentul motor, si are un capac albastru, ce, dupa cum se scrie pe forumuri, este confundat de multi cu rezervorul pentru lichid de parbriz, ce are capac negru. Destul de nefericita solutia aleasa.
La X3 e posibil sa fie la fel.

X3 nu are AdBlue

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users