Jump to content

vibratie in volan f10


bogdan4611

Recommended Posts

  • 3 months later...
Am aceiasi problema, vibratie destul de mare intre 120 si 160 km/h. Din cate am tot citit nu este vorba de jante/cauciucuri decat in cele mai fericite cazuri. Ma uitam pe niste forumuri din America unde masini bmw iesite pe poarta fabrici au avut problema asta iar clienti sau intors inapoi cu ele la dealer dar degeaba. Sincer zici ca este triunghul bermudelor, ceva foarte ciudat si pe care nimeni nu reuseste sa explice. Uni zic ca ar fi de vina cardanul care nu este echilibrat, alti ca sunt discurile de frana (chiar daca nu vibreaza doar atunci cand franezi) etc. Dabia am cumparat masina (2014, second hand) de vreo luna si inca m-am dus cu ea la un service dar daca gasesc rezolvarea o sa scriu aici poate te ajuta cu ceva. Acum ai o "mica" vibratie dar in timp sigur vei avea o "mare" vibratie.
Link to comment
Share on other sites

Cele mai multe vibratii sunt cauzate de montarea/echilibrarea necorespunzatoare a anvelopelor, eu personal cu toate jantele/cauciucurile am avut probleme, astia de la vulcanizare sunt total pe langa cu montatul si echilibratul, am trimis cauciucurile de 2 ori la garantie, pana a venit inspectorul si mi-a demonstrat ca lumea in general nu stiu sa monteze/echilibreze anvelope, mai nou sunt aparute niste aparate de echilibrat dinamic sau ceva de genu, hunter road force, daca aparatul acela iti zice ca rotile iti sunt ok, poti sa investighezi pe alte laturi, echilibraarea rotilor pe un aparat normal fie el si nou, iar mecanicul se uita in alta parte cand se invarte roata este zero, cauta mai multe chestii despre astea si o sa vezi ca am dreptate, eu nu zic ca de acolo iti vin vibratiile dar daca nu ai pe cineva care stie ce face cand echilibreaza rotile atunci e clar, plus ca prima data trebuie sa sti tu cu ce se mananca ca sa iti dai seama ca e ok, eu am mers tot tipul la cei mai ,buni,âŹâ˘ dar se pare ca habar nu aveau, imi ziceau ca rotile sunt in regula

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by claus555
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa optimizeze roata, abia apoi s o echilibreze, nu cum face majoritatea vulcanizatorilor, sa puna plumb cat incape, dar ansamblul anvelopa/janta sa nu fie optimizat. Cu cat este mai bine optimizata roata, cu atat mai putin plumb va cere! Pareea mea sa mergi la cei care procedeaza cum ti am descris eu anterior!
Link to comment
Share on other sites

treaba este simpla , daca anvelopa este rotunda si janta la fel atunci se echilibreaza , daca gramajul cerut depaseste 50 grame pe una din parti atunci se desumfla roata , se depreseaza , se prinde in masina de dejantat se invarte anvelopa la 180 grade pe janta si pe urma se reincearca echilibrarea , in majoritatea cazurilor intalnite de mine gramajele cerute ulterior au fost mai mici , cu alte cuvinte se obtine o autoechilibrare janta/anvelopa , nu sunt perfecte din fabrica ... nici jantele si nici anvelopele , acum mai depinde si de aparatul de echilibrat ...
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, sunt cazuri in care aparatul de echilibrat iti cere gramaje relativ mici, le pui si iti da ok, iar roata dupa ce o montezi pe masina nu e ok, nici un cauciuc si nici o janta nu sunt perfect rotunde, ideea e ca si abaterile sa fie cat mai mici, multe roti chiar daca nu vibreaza tot nu sunt ok, singurul aparat care masoara fortele in mers este hunter road force, nu lucrez in domeniu, doar am studiat pentru ca toti profesionistii imi ziceau tot felul de aberatii, intradevar sunt meseriasi care stiu sa echilibreze fara un aparat special, problema e ca aia nu au chef sa iti faca treaba cum trebuie, adica nu iti invarte cauciucul daca aparatul de echilibrat ii da valori apropiate de zero, chiar daca stie ca nu e ok roata, etc

Cauciucurile au cate un punct colorat pe talon cand sunt noi, aia indica locul cel mai inalt, la fel jantele noi au un semn lipit unde specifica punctul cel mai jos si tot asa, ce sa mai zicem de o janta rulata sute de mii de km, nu inseamna ca nu mai e buna dar trebuie bine imperecheata cu cauciucul

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.