Jump to content

Completare cu alt producator de ulei


raulica

Recommended Posts

As avea o intrebare legat decompletare cu ulei la un 318 d -2007, am facut schimbul in primavara cu ulei 5w30 BMW varianta veche (flacon gri), problema este ca nu mai gasesc acest tip de ulei pot sa complectez cu 5w30 sa zic castrol edge sau alta marca de ulei cu acelesi specificatii?
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Linistit. Dar nu complecta. Completeaza.

 

Si asa nu este recomandat, se spune ca fiecare tip de ulei are in compozitie diferite "ingrendiente" si de aici ar putea aparea riscul unei spume in motor...

N-am trait-o pe pielea mea, dar din ce-am mai auzit si eu in stanga si-n dreapta.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici ca daca iti apare in bord ca mai trebuie sa completezi si opresti in prima benzinarie si cumperi acolo o firma mai buna din ce au la vanzare dar cu aceasi specificatie ca si uleiul din motor''ex 5w30'' o sa faca spume de la 0.5-1l !!! Dar cand faci schimbul de ulei la masina si treci la alt brand de ce nu face spume ? , Vorba aia , in motor/sistem tot mai ramane 1l de ulei vechi pe care nu poti sa il scoti afara si pana la urma se amesteca cu uleiul nou si nu are nimic. Doar ca acuma proportile sunt invers, nu mai ai 1 l ulei nou ca ai 1l ulei uzat si restu este nou.

Nu are absolut nimic .... Ce zici tu este la antige , sunt culori ''ex:rosu" care nu merge amestecat cu ala galben sau albastru ca se branzeste.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Si asa nu este recomandat, se spune ca fiecare tip de ulei are in compozitie diferite "ingrendiente" si de aici ar putea aparea riscul unei spume in motor...

N-am trait-o pe pielea mea, dar din ce-am mai auzit si eu in stanga si-n dreapta.

 

Am patit eu, la o mototcicleta. Dupa schimb a ramas putin ulei vechi in motor si a inceput sa faca spuma.

 

Nici eu nu recomand completare cu alta marca.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici ca daca iti apare in bord ca mai trebuie sa completezi si opresti in prima benzinarie si cumperi acolo o firma mai buna din ce au la vanzare dar cu aceasi specificatie ca si uleiul din motor''ex 5w30'' o sa faca spume de la 0.5-1l !!! Dar cand faci schimbul de ulei la masina si treci la alt brand de ce nu face spume ? , Vorba aia , in motor/sistem tot mai ramane 1l de ulei vechi pe care nu poti sa il scoti afara si pana la urma se amesteca cu uleiul nou si nu are nimic. Doar ca acuma proportile sunt invers, nu mai ai 1 l ulei nou ca ai 1l ulei uzat si restu este nou.

Nu are absolut nimic .... Ce zici tu este la antige , sunt culori ''ex:rosu" care nu merge amestecat cu ala galben sau albastru ca se branzeste.

 

Tocmai ti-a confirmat colegul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Cand am trecut de la BMW la Castrol nu a facut spume, la fel si cand am trecut de Castrol la Mobil si dupa la Mannol.

Pana acum nu am auzit pe nimeni care sa se fii plans de spume sau alte reactii dupa ce a schimbat brandul de ulei.

Mai asteptam si alte pareri ... Oricum este ciudat...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi imaginez ca nu ati stat sa verificati busonul pe interior daca are sau nu spuma. Dispare sigur pana la urmatorul schimb. Una dintre motociclete (F650GS nFL) avea vitrina de vizitare, deci vedeai exact ce se intampla in rezervorul de ulei, iar cealalta (F650GS FL) avea joja pe busonul pe unde se umple. Ambele aveau spuma dupa schimbarea uleiului cu alt brand decat a fost inainte.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.