Jump to content

Recommended Posts

Sunt nou pe aici so va rog NU dati cu pietre daca am gresit postarea/ topicul, etc :)

 

 

Situatie :

 

- BMW E90, motor N47, 2011, Xdrive

- in urma ultimei revizii ( BMW PLOIESTI ) mi s-a comunicat ca se aud zgomote de la distributie ( nu grave dar mi se recomanda sa fac distributia )

- motorul are 170 000 km reali

 

Intrebari :

 

- Care ar fi cel mai recomandat service BMW din Bucuresti unde sa pot sa am incredere sa schimb aceasta distributie ?

- Cum se recomanda sa se faca aceasta distributie ? Cu motor dat jos sau fara motor dat jos ?

- Care ar fi marca de piese de utilizat in aceasta operatiune ?

 

P.S. :

 

- NU vorbesc de reprezentantele BMW oficiale ( Bavaria Baneasa, Optopeni etc ) unde consturile se ridica la peste 8000 de Lei

- Imi doresc service cu Garantie daca se poate

- Daca se poate raspunsuri cu Argumente de la oameni care au trecut prin aceasta situatie

 

 

* m-am interesat la Bimmer si costul este de 3400 fara dat motor jos + niste recenzii catastrofale despre acest service

** m-am interesat la Service Scream (Tezparii) unde costul este de 3500 dar cu motor dat jos + niste recenzii asa si asa

 

Altele nu mai stiu in Bucuresti ! So, CE SERVICE considerati ca este mai indicat pentru SCHIMBARE DISTRIBUTIE E90, N47 ?

 

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

KoZo incearca sa te documentezi putin inainte de a merge la service

in primul rand compari niste preturi dar nu stii fiecare ce schimba in acei bani.

 

ok, la reprezentanta 8000 lei e enorm,peste dublu, dar in mod aproape sigur schimba (mult) mai multe componente decat la super ultra mega ofertele de la unele servisuri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Schimb-o

 

2. Pretul la o reprezentanta BMW (nu bimmer sau team) ar trebui sa fie intre 5500 minim si maxim 6500, in banii astia fiind incluse toate 3 lanturile cu suruburi,garnituri,pinioane, etc . O masina mai veche de 5 ani automat ai reducere mai ales la o lucrare de genul. Eu cand am sunat pentru E60 la Bmw mi-a zis undeva la 6.000 cat mai exact, iar pentru ca masina este din 11/2008 (mai mult de 5 ani) poate sa-mi faca o reducere buna, nefiind neaparat promotie in curs.

 

3. Daca totusi vrei sa faci la un service mai "low-cost" dintre toate eu iti recomand la Service Scream (Tezparii) Bmw, ei nu recomanda inlocuirea celui de-al 3-lea lant, eu o recomand, cum sa desfaci atatea si sa nu schimbi un lant care poate sa cedeze oricand, nu te anunta din timp, desi tu poti sa le spui sa-ti faca un pret pe tot kit-ul de distributie inclusiv al 3-lea lant cu pinion si etc, asa le spui.

 

 

4.Nu te intereseaza pe tine cum o fac ei, adica cu motorul jos sau sus, important e sa ti-o faca bine, la Bmw ti-l da jos de tot stiu eu, la Service Scream (Tezparii) Bmw nu stiu, intreaba, nu ar trebui sa te deranjeze "cum" se face din punct de vedere al demontarii/montarii ci doar sa se faca bine.

 

 

P.S 8000 lei nu exista decat daca schimbi si suportii motor si poate alte lucruri care nu au treaba cu distributia, la F10/F30/E60/E90, etc, pretul la reprezentanta BMW este undeva la maxim 6.500 lei unde poate sa-ti acorde o reducere buna sa ajungi pe la 6000-5500 lei.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o schimba, daca nu se aude tare. Schimba uleiul și vezi daca de mai aude ceva. Poate are zeci de mii de km de când nu a mai fost schimbat.

 

Man ... nu vreau sa fiu sarcastic dar ... ai citit postarea omului macar? sau doar titlul?

 

 

@On topic

Vezi ca sunt mai multe topicuri dedicate.

 

Sincer si eu ma temeam de a da motorul jos si de aceea nu am facut distributia ... pana a fost prea tarziu :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand Bimmer service ... stai langa masina, iti raspund la toate intrebarile, mai fac si mici lucrari fara a plati in plus.

O intrebare am si eu ... daca ei schimba zilnic distributii, au sau nu experienta?

P.S. La alt service a iesit surubul de la pompa de ulei prin baie. Asa s-a intamplat, ghinion.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu o schimba, daca nu se aude tare. Schimba uleiul și vezi daca de mai aude ceva. Poate are zeci de mii de km de când nu a mai fost schimbat.

Pune un link cu ĂŽnregistrarea audio a motorului sĂŁ-și dea cu parerea și urechistii forumului.

 

masina este adusa de mine din germania la 65 de mii de km si reviziile complete sunt facute din 15 in maximum 15 mii de km ... ( am facut si la 9000 depinde de timpul meu disponibil dar niciodata peste 15 mii )

Link to comment
Share on other sites

Nu cont inregistrarea atata timp cat nu asculti live. Asa nu am schimbat nici eu distributia ca au fost unii care ziceau (undeva la 90%) "asa se aud ele, mai las-o ca mai merge", la tine a mers....daca se rupea, nu mai postai aici, sau scriai exact invers:)), poate intr-o luna i se rupe aluia de i-ai vandut masina si te suna omul gen asa ca idee sa-ti spuna, el o sa zica ca N47 si Bmw sunt cele mai proaste masini si motoare si tu o sa zici ca nu are problema distributia ca pe tine te-a tinut 2 ani de cand se auzea...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand Bimmer service ... stai langa masina, iti raspund la toate intrebarile, mai fac si mici lucrari fara a plati in plus.

O intrebare am si eu ... daca ei schimba zilnic distributii, au sau nu experienta?

P.S. La alt service a iesit surubul de la pompa de ulei prin baie. Asa s-a intamplat, ghinion.

 

 

tocmai de aceea am initiat acest topic ...

de 1 saptamana citesc commenturi, pareri, opinii si in loc sa ma lamuresc mai rau m am bagat in ceata ...

toti se lauda ca s cei mai buni si se bat cu pumnii in piept de la baietasi de cartier pana la service uri mari ...

dar toti clientii sunt nemultumiti de la cum s a comportat doamna de la telefon pana la intarzierea cu 10 minute a programarii sau picat piese din motor dupa reparatii si incapacitatea unora de a reseta o eroare in bord etc

 

am intalnit inclusiv situatii in care mi s-a spus : dar de ce ti ai luat automata ? de ce motorina nu benzina ? dar de ce ti ai luat 4x4, dar de ce nu ai schimbat uleiul la cutie ? dar de ce ti-ai luat n47 ? de ce am run flat uri ca distrug articulatiile ? da de ce am roti pe 16 ca e de cacat , etc ...

 

cand mi s a aprins martorul de motor in bord am dat peste 1500 de lei pe teste, diagnoza, pareri, cercetari, schimbat fel de feluri la ea etc ... toti si au dat cu parerea de mai aveam putin si schimbam si motorul pana cand mi a zis un baiat la tigara : bah vezi ca i turbina, uite aici un numar de telefon suna si rezolva ! si s a rezolvat !

 

voiam sa stiu destul de concret o parere de service unde nu se fura piese, unde nu se spune sa schimbi nu stiu ce doar de dragul de a schimba, etc ... de unde lumea pleaca dupa chestii complicate ( nu un schimb de ulei ) si se reintorc cu drag atunci cand au si alte probleme sau recomanda mai departe nu pe pile si prietenii ...

 

din toate commenturile am inteles aproape ca BMW este o masina de kkt, ca toti din reprezentante sunt niste "criminali jepcari", ca la bimmer iti pun piese de dacie sau ca la team service bmw ciupanezu nu e bun ca e altul mai tare sau invers ...

 

sincer sa fiu ma doare n cot daca da service ul x factura sau nu, sau ca si pun adaos 11,5 % fata de 9,8 % sau ca nu te lasa cu piesele de acasa ...

 

imi pare rau ca nu sunt un maniac care sa le stie pe toate de aia si intreb concret

 

nu am posibilitatea sa dau 8000 de lei pe o distributie. imi pare rau ca s sarac de aceea caut alternative mai decente, cu garantie si unde sa am cumva, macar doar impresia, ca oamenii stiu ce fac si nu o ard la norma doar de dragul de a face !

 

texte de genul : bah daca au 3 distributii pe zi la facut ti se pare ca nu se pricep ? ma lasa rece ... pai faptul ca automobile bavaria NU a reusit sau NU a vrut sa mi spuna ca turbina e busita cred ca spune multe despre lucruri facute de mantuiala

 

scuze ca am raspuns cumva tuturor in reply ul asta ...

ideea era simpla : un service decent cu pareri pro si contra din care sa mi fac o parere si sa pot alege ...

 

thx again

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca vorbesc degeaba uneori, ai citit ce ti-am scris eu? nu ma intereseaza de restul, dar ai citit macar? 8000 lei sunt de fapt 5500-6000 lei un kit 100% complet la reprezentanta bmw , distributie inlocuita conform manualului cu motor dat jos, pe la 3500 lei la Service Scream (Tezparii) sau Bimmer sau din astea "mini-reprezentante" in acesti bani iti schimba un 80% din ce inseamna kit complet pentru distributie, daca ar pune si ei tot ce este nevoie s-ar ridica pretul undeva la 4200-4400 lei, deci cu 1500 lei mai ieftin ca la reprezentanta, insa la fel dau si eu garantie si normala ar trebui sa-ti puna ultimele repere de distributie ca la reprezentanta.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca vorbesc degeaba uneori, ai citit ce ti-am scris eu? nu ma intereseaza de restul, dar ai citit macar? 8000 lei sunt de fapt 5500-6000 lei un kit 100% complet la reprezentanta bmw , distributie inlocuita conform manualului cu motor dat jos, pe la 3500 lei la Service Scream (Tezparii) sau Bimmer sau din astea "mini-reprezentante" in acesti bani iti schimba un 80% din ce inseamna kit complet pentru distributie, daca ar pune si ei tot ce este nevoie s-ar ridica pretul undeva la 4200-4400 lei, deci cu 1500 lei mai ieftin ca la reprezentanta, insa la fel dau si eu garantie si normala ar trebui sa-ti puna ultimele repere de distributie ca la reprezentanta.

 

citit :)

merci

luat in considerare

Link to comment
Share on other sites

Schimbata la bimmer service in decembrie 2015, 203.000 km. Totul a decurs perfect. Acum are 240.000 km.

Atasez factura proforma piese.

 

 

deci bimmerul inlocuieste toate cele 3 lanturi pe cand team service nu ?

( ar mai trebui ceva cerut in plus la bimmer fata de ceea ce au facut in lista aia ? caci la team service am inteles ca trebuie sa ceri extra lant contra a 340 de lei )

multumesc

 

Schimbata la bimmer service in decembrie 2015, 203.000 km. Totul a decurs perfect. Acum are 240.000 km.

Atasez factura proforma piese.

 

adica in afara de asta mai trebuie cerut ceva in plus sau asta reprezinta distributia completa ?

 

 

CHAIN (piesa originala BMW)

Piesa de schimb (piesa originala BMW)

CHAIN TENSIO (piesa originala BMW)

Roata lant (piesa originala BMW)

Intinzator lant (piesa originala BMW)

Timing chain (piesa originala BMW)

Sina ghidare lant di (piesa originala BMW)

Sina intinzatoare la (piesa originala BMW)

Chain tensio (piesa originala BMW)

Garnitura joja ulei (piesa originala BMW)

-Sprocket (piesa originala BMW)

Spritiera ulei s.ung (piesa originala BMW)

Lant pompa ulei (piesa originala BMW)

Saiba injector

Garnitura baie ulei (piesa originala BMW)

Solutie etansare (piesa originala BMW)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.