Jump to content

Intretinere f10


Spike4444

Recommended Posts

Impozitul este undeva la 2.400lei /an , asigurarea depinde pe cine este facuta , dar sub 500/lei an nu prea cred , revizile anuale si consumabile (8l ulei x 30-40/l , 60lei filtru ulei , 130 lei filtru aer , filtru polen 200lei,filtru motorina 100lei, placute frana fata 500lei , spate 300lei , discuri fata 600lei/buc ,spate 400lei/buc + alte cheltuieli care depind de ce ti se mai strica sau trebuie schimbat (preturile sunt cu aproximatie si pot varia in functie de brand si locul de achizitie) Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Impozitul este undeva la 2.400lei /an , asigurarea depinde pe cine este facuta , dar sub 500/lei an nu prea cred , revizile anuale si consumabile (8l ulei x 30-40/l , 60lei filtru ulei , 130 lei filtru aer , filtru polen 200lei,filtru motorina 100lei, placute frana fata 500lei , spate 300lei , discuri fata 600lei/buc ,spate 400lei/buc + alte cheltuieli care depind de ce ti se mai strica sau trebuie schimbat (preturile sunt cu aproximatie si pot varia in functie de brand si locul de achizitie)

 

 

Asigurarea poate trece de 1600 de lei? Gen daca e facuta pe numele unui proaspat posesor de permis?

Link to comment
Share on other sites

Exmp : RCA azi pt un motor de 3.0 diesel la Groupama=1350 Ron(PJ), oferta cuprinde plata RCA-ului in 4 rate. Cei de la Groupama au mers de ceva timp cu oferta aceasta in 4 rate, nu stiu cat o vor mentine.

 

La ce vechime in permis si ce varsta are titularul asigurarii ? asta conteaza enorm ...

Link to comment
Share on other sites

Exista platforme online sau agenti de asigurari ce pot sa iti faca o simulare de pret sa vezi cam cat ai platii (eu am platit in 2014 si 1400lei/6luni) ... Din pacate nu conteaza de cat timp ai permisul , conteaza in ce categorie de varsta de incadrezi (daca ai permiul de 9 ani dar varsta sub 31-30, o sa platesti mai mult de cat unu ce are permisul de 2 ani si varsta 32-33) ... Se pare ca aici conteaza cat de copt esti la minte si nu cata experienta ai la volan.
Link to comment
Share on other sites

Sunteti pe langa, tot ce conteaza la calcularea politei de asigurare este varsta (cnp-ul) si capacitatea cilindrica, poti sa nu ai permis deloc sau poti avea 500cp ca aceasi suma de plata va fi, marca masini nu conteaza.

Spre exemplu la 3.0 pe un an varsta 25/30ani asigurarea va fi 1600lei, varsta 45/50ani 750lei (desigur ceea mai ieftina iar firmele pot sa difere)

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Sunteti pe langa, tot ce conteaza la calcularea politei de asigurare este varsta (cnp-ul) si capacitatea cilindrica, poti sa nu ai permis deloc sau poti avea 500cp ca aceasi suma de plata va fi,

Spre exemplu la 3.0 varsta 25/30ani asigurarea va fi 1600lei, varsta 45/50ani 750lei (desigur ceea mai ieftine iar firmele pot sa difere)

 

Si eu ce am zis ???

 

PS: Eu sunt in categoria 25-30 si am platit pe un an 550lei pentru 3 litri ...

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

La B0 ar trebui sa platesti c.c.a. 700lei pe an, ca tu ai acuma poate b4 b6 e alta poveste.

Faceti o simulare mai bine https://www.emag.ro/asigurari-rca?ref=hp_menu_quick-nav_689_15&type=link

PS: degeaba bagi la capacitate cilindrica 1998 in loc de 2998 caci va fi la fel, deoarece datele se extag din seria masini.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

La B0 ar trebui sa platesti c.c.a. 700lei, ca tu ai acuma poate b4 b6 e alta poveste.

 

Deci nu am asigurarea la mine dar la masina sotiei un A3 2.0 TFSI ( eu la 30 ani ) platesc 700 ron pe jumatate de an :) si tu spui ca la 25 ani platesti 600 ron pe un an si motor de 3000 ?

 

L.E : aveti dreptate am platit 300 ron pe jumatate de an :) My bad

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

La B0 ar trebui sa platesti c.c.a. 700lei pe an, ca tu ai acuma poate b4 b6 e alta poveste.

Faceti o simulare mai bine https://www.emag.ro/asigurari-rca?ref=hp_menu_quick-nav_689_15&type=link

 

Daca cu masina actuala am b6 , pentru urmatoarea masina se calculeaza cu b6 sau incepe iara de la b0 , asta ma refer ?

Link to comment
Share on other sites

Impozitul depinde de locatie, de ex. in Cluj sau Bucuresti la 3.0 e 1940 lei pe an cu reducerea de 10% daca e platit integral pana la 31 martie.

 

Sunt unele judete care au un procent de majorare de 16% si atunci se ajunge la 2500 lei pe an.

 

Poti sa vezi singur, aici: http://www.calculweb.net/impozit-auto/

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.