Jump to content

Schimbare flansa cardan e46


Lazar stelian

Recommended Posts

Salut detin un e46 320d si i.am schimbat de curand flansa de la cardan. Insa dupa schimbarea celei vechi imi vibreaza maneta de la schimbator in treapta a 2 cand e subturata, ceea ce inainte nu facea pana sa umbla la flansa. Din ce cauza vibreaza maneta in treapta a 2? Si inca ceva trebuia facute semne pe cardan? Ca eu nu i.am facut cand am schimbat flansa. Mentionez ca tampoanele de la cutie au fost schimbate in primavara deci exclus sa fie de la ele. Sa fi descentrat cardanul voi ce pareri aveti ?
Link to comment
Share on other sites

Simteam batai in zona aia cand calcam ambreajul si la plevari de pe loc. Nu se mai aud acum. Flansa veche era crapata. Nu am demontat cardanul, ma refeream daca trebuia sa semnez pozitia veche a flansei ( pe cardan si pe cutie ). Stiu ca se semneaza cardanul . Mi.a zs un amic ca s.ar putea sa am vibratii din cauza ca este flansa rigida si ca se mai lasa. Acum nustiu ce sa cred
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai demontat cardanul nu ai nevoie de semen, este importanta flansa daca este montata bine intre cutie si cardan, la gauri. Flansa se poate monta si invers dar atunci stiu ca se uzeaza repede, nu ar trebui sa ai vibratii dar este posibil si de acolo daca nu este montata bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

Atentie ! Multa lume nu a inteles rolul acelor semne pe flansa cauciucata (giubo). Ele NU se refera la directia introducerii suruburilor, respectiv a punerii piulitelor. Ci la locul unde trebuie sa calce bratele metalice. In poza de jos cititi ce spune la imaginea din mijloc. Deci fiecare din cele trei capete (lobi) ale bratelor metalice trebuie sa vin acolo unde este varful sagetii.

 

post-100370-0-76457600-1607114245_thumb.png

 

Edited by Old Guy
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am montat flansa si am facut o mica proba , deci acum nu mai huruie in accelerare dar sa vedem proba pe autostrada daca nici acum nu reusesc sa ii dau de cap imi cumpar casti mickeymouse si merg cu ea asa pana se dezmembreaza

Am pus sagetile ca in figura si suruburile spre fata , ptr ca spre deosebire de alte cutii de viteza asta nu permite decat piulita spre fata, deci toate 6 suruburile au pozitia spre fata

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.