Jump to content

Compatibilitate arcuri + amortizoare e36 M3


pyu

Recommended Posts

Vreau sa schimb suspensia reglabila fata, si as vrea sa pun suspensia de M3:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=CD11-EUR-05-1996-E36-BMW-328i&diagId=31_0243

 

Stiu ca este o diferenta intre amortizoarele astea si cele standard, adica au in plus o ureche pe care se prind bieletele de directie lungi

574010_x800.jpg

 

Se potrivesc pe sasiul de sedan de la 1.6 la 2.8?

Exista si alta diferenta intre astea de M si cele normale? Daca da, ma gandesc sa iau amortizoare + arcuri + bieletele lungi.

Link to comment
Share on other sites

Oricum o sa iau o varianta aftermarket.

Reglabila nu am umblat la ea de cand am pus-o, de 3 sau 4 ani.

Caut ceva putin mai lasat decat cea standard si putin mai dura. Si obligatoriu o sa fie putin mai moale decat reglabila pe care o am acum.

Am gasit:

MONROE G16640 si G16639

SACHS 312253 si 312252

Sau am nevoie de SACHS 400031 / 400030 ?

Link to comment
Share on other sites

Mai lasata si dura ?

Atunci iti recomand Bilstein B6 22-040084/22-040077

Pentru arcuri un set Eibach Sportline E20-20-004-02-22

 

Eu am avut B6 cu Pro-Kit, care era mai moale si mai lasata ca cea de M, per total pentru mine a fost compromisul perfect.

Cand zic moale ma refer la faptul ca era confortabila pe drumuri mai rele, iar cand afirm ca era mai lasata pot spune ca era la limita cu frecatul bordurilor la bara fata.

Link to comment
Share on other sites

Dar suspensia de M3 de aici, cum este?

Ma refer la 31312228007 / 31312228008.

E vreo diferenta intre amortizoarele astea si cele normale de pe modelele non M?

Parca nu as da 800-1000 lei pe un B6, nu le voi folosi la adevarata valoare.

Link to comment
Share on other sites

@Dan.Se preteaza B6 pt un condus sportiv (un track day etc)Sau trebuie ceva mai dur?

Depinde cu ce set de arcuri le combini, ar merge un Sportline.

 

Dar suspensia de M3 de aici, cum este?

E vreo diferenta intre amortizoarele astea si cele normale de pe modelele non M?

Suspensia de M are specificatii de Bilstein B8

 

Incerc sa imi fac timp pentru un tabel cu informatii mai detaliate(valori compresie/decompresie...)

 

Dar pe scurt, sper sa fiu inteles, gama Bilstein are B4/B4 Mtech/B6/B8

B4/B4 Mtech/B6 au aceasi lungime(comprimat/decomprimat) cu specificatia logica: B4 Mtech e mai tare ca B4(nu cu mult), iar B6 mai tare ca B4 Mtech(se apropie de B8).

B8 este mai scurt decat celelalte B-uri si valorile de forte sunt putin mai mari fata de B6.

 

Pentru o tinuta de show si nu numai recomand Kitul Bilstein B10, tare cat sa satisfaca pofta de circuit si destul de coborata 60/40mm :)

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.

 

Am gasit pe Sachs 31312227485 / 31312227486 pe la 500-550 lei bucata.

 

Pe realoem vad ca scrie "3' E36 328i MOTORSPORT CHASSIS SPRING STRUT". Deci sunt cele de M-Tech, nu? Daca respecta specificatia de M-Tech, le iau pe astea, e suficient. Dar chiar si asa, mai am o problema. Ce arcuri imi trebuie? Nu gasesc nicaieri codul la arcurile pentru amortizoarele astea. Sau sunt aceleasi arcuri ca cele pentru suspensia normala? Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Pe OE nu m-am chinuit sa caut arcuri, am preferat ceva aftermarket. Cele OE sunt liniare, iar cele AM gen Eibach sunt progresive.

Teoretic orice arc sport este bun pentru amortizoarele echivalente la codurile date de tine.

 

Codurile trecute de tine mai sus sunt cele echivalente si cu B8(scurte si mai tari). Nu fac lobby pentru Bilstein fiind de la Sibiu, dar sunt mai calitative.

B6 si B8 sunt produse si testate in Germania, pe Sachs cat am lucrat in service am vazut prea multe amortizoare made in Turcia ca sa mai am incredere. Plus ca Sachs la testarea de dupa inlocuire nu excelau.

 

Acum depinde de ce convingeri are fiecare si ce marca prefera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.