Jump to content

Jante 16/18 BMW F30


BmwF30

Recommended Posts

Salut ! Am un Bmw f30 x drive din anul 2014 si nu stiu daca sa imi pun jante pe 16” pe timp te iarna sau sa le las pe cele de 18”. Ce imi recomandați si de ce e mai bine pe 16, respectiv de ce nu e mai bine pe 18?

Imi poate spune cineva care este ET la modelul acesta masina ?

Va mulțumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca ai ceva modele din care sa alegi, uite mai jos jantele originale pe F30:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/182030-jante-1618-bmw-f30/page__pid__2425557#entry2425557

 

Pe 16 cele mai ok sunt Style 390 din punctual meu de vedere, totusi vor parea mai mici din cauza balonului mare (205 60-16)

 

Pe 18 imi plac style 397

 

http://www.bmwstylewheels.com/bmw/397

 

pe 17 style 413:

 

http://www.bmwstylewheels.com/bmw/413

 

Eu as merge pe 16 iarna sau pe 17-18 vara.

 

 

Pe 16- vei aveai consum mai bun si masina va fi mai confortabila la denivelari, vei pierde putin la capitolul sportivitate si aspect din cauza balonului inalt.

 

Pe 17-18 -automat jantele vor fi mai grele, consum ceva mai ridicat (maxim 1 litru probabil fata de 16), aspect mai placut, masina va sta mai bine pe viraje din cauza talonului mic si a latimii anvelopelor.

 

 

PS:De luat in calcul ca daca anvelopele sunt runflat nu vor fi asa de confortabile, chiar si cu 16.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Eu la F30 as merge cu jante de 16 iarna si 16 sau 17 vara. Motive:

-confort

-preturi mult mai mici la anvelope, un set de 4 anvelope de iarna "premium" 205 60 16 costa ~1500 lei. Niste anvelope similare pe 18 din cate stiu o sa te coste 2500-3000 lei

-protejezi caseta de directie, brate, amortizoare etc.

-consum mai bun

-iarna vei avea rezultate mult mai bune cu niste anvelope cu balon mare

-riscuri mult mai mici sa indoi/crapi jantele la minunatele gropi din Romania si/sau sa faci galme la anvelope. De cate ori ai auzit de oameni care au jante sudate/crapate/indoite de 18 si de cate ori pentru cele de 16? De cate ori ai vazut anvelope cu galme pe 16?

 

Eu cand am cumparat masina actuala avea 225 45 17, acum mi-am cumparat jante+anvelope de 16 de iarna si cand vine sezonul cald tot cu cele de 16 raman.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru rĂŁspunsuri ! O sa imi achiziționez jante pe 16”, style 390 imi plac si mie. Pe vara am deja jante de 18, de cat timp am masina am fost mulțumitĂŁ la consum. O sa vad acum pe timp de iarna modificarea, iar apoi pot sa le schimb si cele de vara daca consider necesar. O seara frumoasa sa aveți !

 

Si referitor la anvelope, credeți ca cele XL sunt ok si pe jante de 16?

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru rĂŁspunsuri ! O sa imi achiziționez jante pe 16”, style 390 imi plac si mie. Pe vara am deja jante de 18, de cat timp am masina am fost mulțumitĂŁ la consum. O sa vad acum pe timp de iarna modificarea, iar apoi pot sa le schimb si cele de vara daca consider necesar. O seara frumoasa sa aveți !

 

Si referitor la anvelope, credeți ca cele XL sunt ok si pe jante de 16?

Dar ce cari cu ea ? Lemne ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.