BMWClub: Probleme f10 535 - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme f10 535 Probleme la rece si socuri la cutie Rate Topic: -----

#1 User is offline   dorutzzzu 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 15 November 2017 - 02:16

Salut!
Am cumparat recent un f10 535d.
Masina are 210000 km si nu are niciun fel de istoric service.
In momentul in care plec dimineata cu ea de oe loc, am impresia ca intrerupe motorul...merge in suturi.
In acesta seara am constatat ca atunci cand schimb din R in D am un soc foarte puternic, care in ultimele 2 luni nu il avea.
Masina e 535d 299 cp, fab 12/2010, cutie automata 8+1.
Rog sfaturi, totusi sunt foarte dezamagit si nu imi vine sa cred ca e o masina asa slaba!!!
Multumesc anticipat!
-1

#2 User is online   OPaul 

• Pasionat

Posted 15 November 2017 - 02:26

Motorul merge in suturi doar in turatii mici (pana in 2000rpm) si doar cand e rece ?
Cutia are socurile alea mari doar la cald si nu sunt tot timpul ?
1

#3 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 15 November 2017 - 08:13

View Postdorutzzzu, on 15 November 2017 - 02:16, said:

Salut!
...
Rog sfaturi, totusi sunt foarte dezamagit si nu imi vine sa cred ca e o masina asa slaba!!!
Multumesc anticipat!

Da. Km fara numar,fara istoric, veche de 7 ani si are ceva defecte. E naspa masina.

Tare asta :popcorn:

#4 User is offline   RaYn3 

• Pasionat
  • Interests:F1

Posted 15 November 2017 - 09:27

Salut!
In momentul in care plec dimineata cu ea de oe loc, am impresia ca intrerupe motorul...merge in suturi.
In acesta seara am constatat ca atunci cand schimb din R in D am un soc foarte puternic, care in ultimele 2 luni nu il avea.
Multumesc anticipat!

Presupun ca ai luat-o la un pret "bun" si ai zis ca ce castana ai prins. Chiar crezi ca masina aia are 210k Km din 2010 chiar si cu carte de service nu-i o garantie ca este asa. O carte din aia se cumpara cu 50Euro cu tot ce vrei tu sa apara in ea. Sunteti culmea mai oameni buni. Nu stiu cand noi romanii ne vom da seama ca ieftin si bun nu exista. Poti spune cat ai dat pe ea? Pana una alta, trebuie sa mergi la un service pt constatare. Pentru socurile din cutie, poate scapi ieftin daca schimbi uleiul si filtrul din cutie.
6

#5 User is offline   dorutzzzu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 November 2017 - 09:31

View PostOPaul, on 15 November 2017 - 02:26, said:

Motorul merge in suturi doar in turatii mici (pana in 2000rpm) si doar cand e rece ?
Cutia are socurile alea mari doar la cald si nu sunt tot timpul ?

Dap motorul merge in turatii joase in suturi si pentru 2/3 min atunci cand e rece...
In schimb cutia a facut socurile alea la cald dupa ce o si chinuisem un pic.

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#6 User is offline   djmanianfs 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 09:41

Este clar ca trebuie sa mergi la un service pentru o testare!
Referitor la cutie: daca ai noroc poate scapi de soc dupa un schimb de ulei la cutie (cum a scris si RaYn3), daca nu se rezolva dupa schimb e posibil sa ai probleme cu mecatronicul cutiei...
La motor e mai delicat, numai rezultatele unui tester te poate ajuta s-o rezolvi
0

#7 User is offline   CatalinP 

• Membru

Posted 15 November 2017 - 10:22

Daca mai ai banii pe care i-ai economisit cumparand o masina fara istoric, o vei putea repara.
Daca nu, vei incerca sa pacalesti si tu pe altul.
-3

#8 User is online   OPaul 

• Pasionat

Posted 15 November 2017 - 12:44

View Postdorutzzzu, on 15 November 2017 - 09:31, said:

Dap motorul merge in turatii joase in suturi si pentru 2/3 min atunci cand e rece...
In schimb cutia a facut socurile alea la cald dupa ce o si chinuisem un pic.

Curata toata admisia, supapa EGR si verifica clapetii cu tot ansamblul ...
Trebuie sa schimbi din cutie selonoidul principal , ala verde ce este singur in colt ... vezi dupa lucrare sa schimbi uleiul si filtrul de la cutie.

Diagnoza o faci degeaba , nu o sa apara nimic , in unele cazuri mai apare o eroare pentru clapeti (swirl flaps) si la cutie o sa apara doar cand pica de tot selonoidul.
0

#9 User is offline   LYM 

• Pasionat

Posted 15 November 2017 - 15:51

@OPaul - solenoidul de care zici este cel de PARK, adica atunci cand faci schimbi in si din pozitia de Park, nu R<->D.

@dorutzzzu - Daca socul din cutie este doar la cald este posibil ca problema sa fie din blocul de valve. Daca facea tot timpul poate scapai mai ieftin.
0

#10 User is offline   six in line 

• Senior
  • Interests:Fast cars, hot women, exotic destinations and M O N E Y

Posted 15 November 2017 - 15:56

In primul rand fa-i o diagnoza cu ISTA si nimic altceva. Nu baga pe ea Delphi sau alte aberatii multi-marca. La cutie incepe prin a ii schimba uleiul (2200 de ron) si reinitiat adaptarile.
-6

#11 User is offline   coco1382 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 16:00

Dar daca o cutie automata de pe F10 are socuri doar pe treptele 1 si 2, doar la rece cu toate ca uleiul a fost schimbat ?
0

#12 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 15 November 2017 - 16:03

Nu stiu de ce toata lumea recomanda schimbul de ulei la cutie.
Cand cutia incepe sa dea socuri cum sunt cele descrie in topic, nici mama uleiului nu o mai repara pentru ca e deja stricata. Nu e uleiul cu proprietati magice care reface uzura unei cutii, sau cel putin eu nu stiu sa se fi inventat inca.
Plus de asta, se observa din primele randuri profilul utilizatorului.
Cinsute treijcinci dizăl biturbo, luat pă combinație pă bani putini, la care ii dai gonetă nițel ca doar e Bemveu si se stie ca dă bordul peste cap, apoi constatat absolut fantastic si cu stupefactie ca merge in suturi.
Masina e proasta, ca cinsute treijcinci n'are voie sa se strice, evident, mai ales una batjocorită si cu kilometrii minim dublu.
Doamne ajută, face-s-ar bine cu un schimb de ulei, not. http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/goodjob.gif
5

#13 User is offline   ckh 

• antipatic
  • Interests:Dezmembrari BMW E46

Posted 15 November 2017 - 16:18

E greu sa platesti un F10 cinstit cu istoric si la un pret mai mare fata de toate rupturile de pe net, dar deh, ne face cu ochiul pretul...hai sa cumparam F10 fara istoric cu km de 2 ori mai multi in realitate si dupa sa ne plangem pe forum ce masini proaste sunt...

This post has been edited by ckh: 15 November 2017 - 16:20

0

#14 User is offline   Eugen B 

• Senior

Posted 15 November 2017 - 16:34

Colegul poate a fost un cumparator de buna credinta si a avut incredere in vanzator si in folclorul tipic romanesc conform caruia noi romanii avem un talent ascuns sa cumparam chilipiruri, facem inginerii financiare/evaziune si obtinem beneficii maxime fata de fraierii ce platesc taxe, si avem un talent natural la orice business, inclusiv auto/imobiliare.....chiar daca aici pe forum exista useri avizati, zilnic mai apare cineva increzator ca a facut o super achizitie/afacere, cineva care doreste sa ia masina cu doi ani vechime si putin rulata cu toate dotarile posibile la 40% din pretul de achizitie, sau cineva debusolat, ca incepe sa constate ca masina viselor este de fapt o sursa de cosmaruri costisitoare.

On topic: de reparat, la ce probleme descrii acolo, nu ai sanse sa o faci on-line, pe forum. Cel mai bine ar fi sa completezi locatia de profil, in acest fel colegii vor putea sa te indrume catre un service profesionist, care va putea indentifica sursele problemelor tale, si iti pot comunica solutiile de remediere, si costul aferent.
Mai poti plati 5 euro, intri pe autorecords.com, introduci seria de sasiu, si vei avea un raport al intrarilor in service in reteaua bmw, precum si rulajul la data respectiva. Ca suntem o comunitate ce incercam sa ne ajutam,si sa fim transparenti, sa ne ajutam unii pe altii, ar fi fair-play din partea ta sa impartasesti cu noi raportul, poate colegii mai experimentati vor face corelatii intre intrarile din service, rulaj si problemele tale.

Mult succes!
2

#15 User is offline   Crysis21 

• Membru

Posted 15 November 2017 - 16:47

Salut!

Ce-ai facut ma Dorele ma... ai vrut 300 de cai cu 14000 de euro? :rolleyes:
-3

#16 User is offline   Andrei525 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 17:03

Dorele pune si tu un VIN sa vedem ce este cu masina ta. Nu ai spus de unde esti ca nu stim unde sa te indrumam.

Oricum dupa cum ai zis si tu poate ai chinuit-o prea rau si acum trebuie sa dai bani pentru distractie.
Stii cum este: 3 minute de placere 100 eur. In cazul asta posibil sa nu scapi fara o mie.

Sau poate masina are 535 000 km

This post has been edited by Andrei525: 15 November 2017 - 17:20

0

#17 User is offline   coco1382 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 17:08

Omul si-a facut cont azi, voi chiar credeti ineptiile pe care le spune ?!

This post has been edited by coco1382: 15 November 2017 - 17:08

-1

#18 User is online   OPaul 

• Pasionat

Posted 15 November 2017 - 17:10

Nu toti care au BMW intra pe forumurile dedicate , majoritatea isi fac cont cand incep sa apara problemele, au impresia ca aici se practica ceva ''voodoo magic'' si se repara singure.

This post has been edited by OPaul: 15 November 2017 - 17:11

2

#19 User is offline   six in line 

• Senior
  • Interests:Fast cars, hot women, exotic destinations and M O N E Y

Posted 15 November 2017 - 17:30

OPaul, aici pe forum nu se repara masini? Fie ele si cincitreijcinci full da full ? care nu bate, nu troncane, pentru pretetiosi? nu se repara nici daca sunt negre? pfff, ce forum de 2 bani!

This post has been edited by six in line: 15 November 2017 - 17:31

-7

#20 User is offline   Catalin Paraschiv 

• Începător

Posted 15 November 2017 - 17:44

*
POPULAR

A dracu natie de oameni suntem!!! Tipul asta poate a gresit, poate a fost pacalit... cauta si el aici un sprijin... in schimb gaseste numai flegmatici si tupeisti care jignesc o persoana pe care nu o cunosc... cat mi-ar placea sa se intalneasca “Dorel” cu cativa dintre voi iar “Dorel” sa fie si rugbist...

16

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro