Jump to content

Probleme f10 535


Recommended Posts

Salut!

Am cumparat recent un f10 535d.

Masina are 210000 km si nu are niciun fel de istoric service.

In momentul in care plec dimineata cu ea de oe loc, am impresia ca intrerupe motorul...merge in suturi.

In acesta seara am constatat ca atunci cand schimb din R in D am un soc foarte puternic, care in ultimele 2 luni nu il avea.

Masina e 535d 299 cp, fab 12/2010, cutie automata 8+1.

Rog sfaturi, totusi sunt foarte dezamagit si nu imi vine sa cred ca e o masina asa slaba!!!

Multumesc anticipat!

  • Like 6
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am cumparat recent un f10 535d.

Masina are 210000 km si nu are niciun fel de istoric service.

...

Masina e 535d 299 cp, fab 12/2010, cutie automata 8+1.

Rog sfaturi, totusi sunt foarte dezamagit si nu imi vine sa cred ca e o masina asa slaba!!!

Multumesc anticipat!

 

Da. Km fara numar,fara istoric, veche de 7 ani si are ceva defecte. E naspa masina.

 

Tare asta :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am cumparat recent un f10 535d.

Masina are 210000 km si nu are niciun fel de istoric service.

In momentul in care plec dimineata cu ea de oe loc, am impresia ca intrerupe motorul...merge in suturi.

In acesta seara am constatat ca atunci cand schimb din R in D am un soc foarte puternic, care in ultimele 2 luni nu il avea.

Masina e 535d 299 cp, fab 12/2010, cutie automata 8+1.

Rog sfaturi, totusi sunt foarte dezamagit si nu imi vine sa cred ca e o masina asa slaba!!!

Multumesc anticipat!

 

Presupun ca ai luat-o la un pret "bun" si ai zis ca ce castana ai prins. Chiar crezi ca masina aia are 210k Km din 2010 chiar si cu carte de service nu-i o garantie ca este asa. O carte din aia se cumpara cu 50Euro cu tot ce vrei tu sa apara in ea. Sunteti culmea mai oameni buni. Nu stiu cand noi romanii ne vom da seama ca ieftin si bun nu exista. Poti spune cat ai dat pe ea? Pana una alta, trebuie sa mergi la un service pt constatare. Pentru socurile din cutie, poate scapi ieftin daca schimbi uleiul si filtrul din cutie.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motorul merge in suturi doar in turatii mici (pana in 2000rpm) si doar cand e rece ?

Cutia are socurile alea mari doar la cald si nu sunt tot timpul ?

Dap motorul merge in turatii joase in suturi si pentru 2/3 min atunci cand e rece...

In schimb cutia a facut socurile alea la cald dupa ce o si chinuisem un pic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este clar ca trebuie sa mergi la un service pentru o testare!

Referitor la cutie: daca ai noroc poate scapi de soc dupa un schimb de ulei la cutie (cum a scris si RaYn3), daca nu se rezolva dupa schimb e posibil sa ai probleme cu mecatronicul cutiei...

La motor e mai delicat, numai rezultatele unui tester te poate ajuta s-o rezolvi

Link to comment
Share on other sites

Dap motorul merge in turatii joase in suturi si pentru 2/3 min atunci cand e rece...

In schimb cutia a facut socurile alea la cald dupa ce o si chinuisem un pic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Curata toata admisia, supapa EGR si verifica clapetii cu tot ansamblul ...

Trebuie sa schimbi din cutie selonoidul principal , ala verde ce este singur in colt ... vezi dupa lucrare sa schimbi uleiul si filtrul de la cutie.

 

Diagnoza o faci degeaba , nu o sa apara nimic , in unele cazuri mai apare o eroare pentru clapeti (swirl flaps) si la cutie o sa apara doar cand pica de tot selonoidul.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@OPaul - solenoidul de care zici este cel de PARK, adica atunci cand faci schimbi in si din pozitia de Park, nu R<->D.

 

@dorutzzzu - Daca socul din cutie este doar la cald este posibil ca problema sa fie din blocul de valve. Daca facea tot timpul poate scapai mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

E greu sa platesti un F10 cinstit cu istoric si la un pret mai mare fata de toate rupturile de pe net, dar deh, ne face cu ochiul pretul...hai sa cumparam F10 fara istoric cu km de 2 ori mai multi in realitate si dupa sa ne plangem pe forum ce masini proaste sunt... Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul poate a fost un cumparator de buna credinta si a avut incredere in vanzator si in folclorul tipic romanesc conform caruia noi romanii avem un talent ascuns sa cumparam chilipiruri, facem inginerii financiare/evaziune si obtinem beneficii maxime fata de fraierii ce platesc taxe, si avem un talent natural la orice business, inclusiv auto/imobiliare.....chiar daca aici pe forum exista useri avizati, zilnic mai apare cineva increzator ca a facut o super achizitie/afacere, cineva care doreste sa ia masina cu doi ani vechime si putin rulata cu toate dotarile posibile la 40% din pretul de achizitie, sau cineva debusolat, ca incepe sa constate ca masina viselor este de fapt o sursa de cosmaruri costisitoare.

 

 

On topic: de reparat, la ce probleme descrii acolo, nu ai sanse sa o faci on-line, pe forum. Cel mai bine ar fi sa completezi locatia de profil, in acest fel colegii vor putea sa te indrume catre un service profesionist, care va putea indentifica sursele problemelor tale, si iti pot comunica solutiile de remediere, si costul aferent.

Mai poti plati 5 euro, intri pe autorecords.com, introduci seria de sasiu, si vei avea un raport al intrarilor in service in reteaua bmw, precum si rulajul la data respectiva. Ca suntem o comunitate ce incercam sa ne ajutam,si sa fim transparenti, sa ne ajutam unii pe altii, ar fi fair-play din partea ta sa impartasesti cu noi raportul, poate colegii mai experimentati vor face corelatii intre intrarile din service, rulaj si problemele tale.

 

 

Mult succes!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dorele pune si tu un VIN sa vedem ce este cu masina ta. Nu ai spus de unde esti ca nu stim unde sa te indrumam.

 

Oricum dupa cum ai zis si tu poate ai chinuit-o prea rau si acum trebuie sa dai bani pentru distractie.

Stii cum este: 3 minute de placere 100 eur. In cazul asta posibil sa nu scapi fara o mie.

 

Sau poate masina are 535 000 km

Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

OPaul, aici pe forum nu se repara masini? Fie ele si cincitreijcinci full da full ? care nu bate, nu troncane, pentru pretetiosi? nu se repara nici daca sunt negre? pfff, ce forum de 2 bani!

 

Locul unde se repara masini se numeste service...cred ca incurci putin termenii. OPaul are dreptate, nu poti lua o masina in virtutea inertiei si apoi sa apelezi la forum sa faca o diagnoza completa a problemelor si sa vina si cu solutia. Daca omul era asa mare fan forum si tinea la parerea publica a celor cu ceva experienta, venea sa ceara pareri si inainte sa dea banul, nu cand a inceput sa vada ca da rateuri.

Link to comment
Share on other sites

A dracu natie de oameni suntem!!! Tipul asta poate a gresit, poate a fost pacalit... cauta si el aici un sprijin... in schimb gaseste numai flegmatici si tupeisti care jignesc o persoana pe care nu o cunosc... cat mi-ar placea sa se intalneasca ââŹĹDorelââŹÂ cu cativa dintre voi iar ââŹĹDorelââŹÂ sa fie si rugbist...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Da saracii, fii tu justitiarul de care era nevoie pe forum, cum de ne-am permis sa batjocorim verbal pe saracul om, care de fapt si de drept cauta o rezolvare, posibil gratis.. A dracului natie, intr-adevar..

  • Like 1
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Se numeste selectie naturala. Fiind un forum de pasionati cand apare unu dubious si la mocangeala normal ca are parte de reactia asta. Dorel putea sa practice si MMA ca tot nu il ajuta cu nimic.

 

Acum ce fel de om ia o masina si primul lucru a fost sa-i dea o chinuia buna...

 

Un pasionat ar fi spalat-o apoi o ceara, o verificare, anvelope noi..etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.