Jump to content

Sfaturi cumparare - E39 530d


gaboy

Recommended Posts

Buna ziua, sunt mare pasionat al marcii, nu sunt la primul BMW, dar sunt nou in lumea lui e39. Am sansa de a achizitiona un e39 din 2003, 530d, automat, sub 100.000 km din Germania. Masina arata foarte bine, as putea spune intr o conditie perfecta pentru varsta pe care o are, rare modele mai se pot gasi in asa stare. Este pastrata numai in garaj, fara urme de rugina sau alte defecte. Fiind familiar cu preturile pieselor BMW sau cu intretinerea lor, acum, intrebarea mea este, fiind o masina nu la prima tinerete, la ce ma pot astepta din partea ei, ce surprize imi poate produce, ce sume de bani trebuiesc investite pentru a folosi masina regulat, se merita efortul sa achizitionez asa model, cu asa vechime si asa motor? Va cer parerea si ajutorul, chiar daca sunt mare iubitor al acestui model, unul dintre cele mai frumoase modele BMW desenate vreodata dupa parerea mea si a multora, nu as vrea sa fac greseala si sa ma arunc cu inima inainte si sa nu mi permit sa o intretin cum se cuvine pentru ca pica ceva in continuu de pe ea si sa fiu fortat sa o vand. Tine sa mentionez ca si pretul ei de achizitie nu este unul deloc de neglijat, consider chiar foarte mare pentru o masina de varsta asta, deci undeva la peste 10.000 euro, dar stiu pasiunea necesita sacrificii. Va multumesc pentru pareri si ajutor !
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce a zis colegul de mai sus. Am e39 si intr-adevĂŁr sunt maĂâ˘ini foarte reuĂâ˘ite, dar nici nu concep ca urmĂŁtoarea sa nu fie Euro6. Mi-ar pĂŁrea sa renunĂâş la e39 ca am bagat bani de i-am dublat lejer valoarea de achiziĂâşie, vreo 7K acum 5.5 ani., dar daca se porcesc ai noistri cu impozite dupa norma de poluare o schimb, asta e. Ai 10k pe mana, nu stiu de ce alte finanĂâşe dispui, dar cu o mica ajustare iei un e60 euro 5 pana in 150k km.
Link to comment
Share on other sites

Mie ĂŽmi place E39 mai mult decât E60 , la exterior . Eu chiar ĂŽl am la vânzare pe al meu si vreau sa iau un E39 525i sau 530i și sa rĂŁmân cu el pt mai mult timp . Dar vreau sa ĂŽl gĂŁsesc in stare perfecta , tot așa la 9-10000 euro . Nu ma intereseazĂŁ de impozitele lor și taxele lor aberante ca ĂŽl țin pe Germania , are tata rezidenta acolo . Dau mai mult la asigurare dar este ceva stabil si in timp scade .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.