Jump to content

e39 2003, aripa+usi indoite in partea inferioara si vopsea usor zgariata, un sfat va rog


fanatycme

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am un e39 2003, si vroiam sa va cer sfatul.

Acum cateva luni am atins o bara de opel, si mi-am atins partea inferioara a masinii, partea dreapta, aripa fata, si ambele usi.

Am vorbit in 3 locatii si mi s-au spus urmatoarele:

-la primul: Ma costa 750 lei, la ambele usi se duce pana in badou si aripa o face completa

-la al doilea: Ma costa 300 lei, se duce pana in badouri la usi, iar la aripa zicea ca se opreste el pana mai sus pe undeva. Mi-a mai spus ca deoarece este intr-o zona inferioara, lucrarea ar trebui sa tina mai mult. Mi-a spus ca lucrarea va tine 3-5 ani, in principiu daca nu o lovesc nu cade chitul. Dar am un prieten care si-a facut masina la fel, are un vw si a trebuit sa-i faca aripa spate+usa din spate (Dreapta), si dupa nici 1 an, i-a sarit intr-o parte din vopsea (nu stiu sigur daca i-a facut-o la cuptor)

-al treilea: Ma costa 4 milioane daca reuseste pana in bandouri si la aripa sa se opreasca undeva, daca la aripa nu reuseste, va trebui sa o faca complet, iar o piesa completa la ei este 350 lei - 400 lei, aproximativ 700 lei daca la usi face pana in bandouri+aripa complet. Mi-a spus ca lucrarea ar tine vre-o 3 ani, 4 ani. Mi-a mai spus ca e posibil, daca o las asa cum e sa inceapa sa rugineasca, deoarece e posibil ca vopseaua sa fi fost afectata de la soc...

Toti mi-au spus ca la nuanta se va potrivii, daca iese mai lucios cica cand o spal, dupa putin timp se uniformizeaza.

Lucrarea cica ar dura aproximativ 3 zile, toti mi-au spus asta.

Al treilea l-am intrebat si mi-a spus ca o face la cuptor, probabil si ceilalti doi la fel... nu stiu sigur.

 

 

Poze: https://imgur.com/a/mayOl

In poza nu prea se vede bine, dar in realitate, mai ales cand e spalata si bate soarele se vede clar. Aripa este cea mai afectata deoarece de acolo a inceput lovitura, pana la aripa din spate (chiar si umpic din bara din spate), dar aripa spate+bara nu ma deranjeaza, nu sunt indoite si ies la polis.

O alta varianta ar fi sa caut o la dezmembrari, macar aripa (pe culoare), daca usile nu s-ar merita.

Pe mine m-ar interesa sa o fac, dar bineinteles ca pretul conteaza, dar daca peste 1 an incepe sa-mi pice lucrarea, mai degraba o las asa cum e decat sa arunc cu banii.

Voi ce spuneti? Ce ati face?

 

Multumesc anticipat!

Edited by fanatycme
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.