Jump to content

Sfat achizitionare BMW


Benu

Recommended Posts

Buna ziua/seara. Sunt la o rascruce de drum si cer un pic de ghidare. Cat de curand imi voi cumpara un BMW , seria 3 va fi. Ma zbat intre E46 si E90 320d, ambele cu motorul M47. Acuma intervin curiozitatiile mele , le voi numerota si imi raspundeti cum puteti :

1)Am inteles ca este acelasi motor pe amandoua, dar, E46 - M47N si E90 - M47N2. Ce difera ca si compozitie a motorului pe ele ? Cu ce este mai diferit motorul de E90 si daca aceasta diferenta este inspre mai bine sau inspre mai rau (cativa spun ca este doar mapa schimbata, adica este pus un alt soft pe el si atata)

2)Ce motor este mai fiabil dintre cele doua, care rezista la resoftari si lucruri de genul mai mult ? (daca va fi cazul)

3)Uleiul cel mai potrivit pentru el ( sa nu aud de BMW TWINPOWER TURBO de la ei sau uleiuri de astea ca nu mi se par ok)

- Daca mai aveti si alte sfaturi , sunt deschis si chiar as aprecia, in special de la cei care au avut aceste masini, nu barfe goale.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.