Jump to content

Probleme Bi Xenon F30


Saghy

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt proaspat posesor de BMW(2 luni) si deja m-am lovit de prima problema:(.

 

Este vorba de F30 din 2014, si astazi am observat ca farul dreapta are o lumina rozie/rozalie. Mentionez ca este vorba de faza scurta. Iar cand aprind farurile timp de 2 sec lumineaza ambele la fel(alb/albastru), apoi cel din drepata isi schimba culoarea.

 

Din ce am mai citit se pare ca este vorba de bec-ul xenon care este pe duca.

 

Poate cineva, care s-a mai lovit de aceasta problema, sa ma ajute cu cateva informatii? As dori sa stiu:

 

- Ce tip de bec xenon imi trebuie, daca masina este echipata cu bixenon? Ma intereseaza tipul de bec cu care vine masina echipata din fabrica.

- Ce producator de becuri folosesc cei de la BMW?

- Puteti sa imi recomandati un service xenon in Bucuresti? Unde sa pot schimba bec-ul sau sa pot face invesitigatii suplimentare in cazul in care problema nu e generata de bec...

 

Multumesc

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E dus becul xenon si trebuiesc inlocuite amandoua pe set ca sa nu ai ulterior diferenta de intensitate. Se schimba relativ usor, du-te la un mecanic care are elevator. Am impresia ca trebuie sa dai roata jos ca la E90 ca sa ai acces mai usor in spatele farului. Cred ca se pun becuri Xenon D1S, dar cel mai bine vezi pe realoem ce si cum. Daca-mi dai VIN_ul masinii tale, iti dau direct codul becului tau original. Cumpara becuri de pe ebay, te duc cam 75-100 euro. La BMW te costa 1800 de ron...alegerea e a ta! Firme producatoare de Xenon D1S sunt Xenarc, Phillips, etc.

 

Mai jos ai link cu diverse oferte de becuri:

 

https://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=bmw+f30+xenon+scheinwerfer&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xbmw+f30+xenon+light+bulb.TRS0&_nkw=bmw+f30+xenon+light+bulb&_sacat=0

 

Spor la cumparaturi!

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Salut, de pe ebay poti sa iei teapa foarte usor cu d1s china si eticheta de philips.

Eu la fostul e90 cu xenon de fabrica( d1s ) am folosit niste chinezisme aproximativ 4 luni si cand am vandut masina erau perfecte. E adevarat ca le-am schimbat pereche.

Acum depinde de cati bani esti dispus sa cheltui.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentu detali si recomandari.

 

Am cautat pe RealOEM piesa (dupa seria J558360) si am gasi: http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=3D31-EUR-02-2014-F30-BMW-320d&diagId=63_1356

 

Este cea cu nr 1. In principiu imi trebuie un bec D1S de 35W....

 

Acum a ramas sa ma hotarasc intre 2 bec-uri Philips sau Osram de la Emag. Nu le-as comanda de pe Ebay deoarece plec in concediu sapt viitoare si am nevoie de ele destul de repede.

 

Becurile de la Emag sunt:

 

https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-osram-d1s-cool-blue-intense-35w-1-buc-66140cbi01c/pd/DDD982BBM/

 

https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-far-philips-d1s-blue-vision-ultra-85v-35w-1-buc-85415bvuc1/pd/DKMLLBBBM/

 

Inclin mai mult spre Osram, deoarece pare ca se apropie cel mai mult de cele de fabrica.

 

 

Mulumesc inca o data

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.