Jump to content

Update sistem audio F30


Msk01

Recommended Posts

Salut !

As vrea sa fac un upgrade la sistemul audio al masinii ( F30 ) si vreau sa ma sfatuiesc cu voi in privinta alegerii sistemului. Vreau sa stiu daca cineva dintre voi foloseste unul din aceste doua produse. Daca nu, pe care mi l-ati recomanda ?

Multumesc !

 

http://www.mtxaudio.eu/products/caraudio/spk/item/tx6bmw

 

https://m.emag.ro/difuzoare-auto-tip-sistem-dedicate-bmw-difuzoare-de-bass-match-ms-83c-bmw-2/pd/DZ2C6MBBM/

Edited by Msk01
Link to comment
Share on other sites

eu as merge pe Match.

 

citeste si aici

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/181758-f30-upgrade-ampboxe/

 

in primul rand - ce sistem de sunet ai pe masina?

daca schimbi doar boxele, diferenta va fi destul de mica; iti trebuie 2 seturi de boxe de care ai zis tu, in acelasi buget schimbi aplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

La sistemul de baza, daca nu adaugi amplificator, nu prea ai de ce sa schimbi subwooferele.

Singurul lucru care merita si face o diferenta, daca ai buget limitat, e sa adaugi tweetere si suporturile originale de usi pentru ele.

 

Orice vrei mai mult, te costa minim 600-700 euro si inseamna sa cam desfaci prin masina destule lucruri.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, la sistemul de baza NU EXISTA SUBWOOFERE!

@ SKW: Exact asta vreau - un sistem audio complet. Nu am buget limitat, vreau doar sa gasesc un service in Buc care sa monteze statie, subwoofere si tweetere. Astept feedback daca a mai facut cineva.

 

 

Asa ceva caut

 

 

Edited by Alexxx
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Omule, sistemul de baza are subwoofere. Mai degraba woofere, dar lucrul asta e valabil si pentru restul optiunilor de sunet disponibile pt F30.

 

Sistemul Alpine l-am instalat si eu, mi se pare cea mai ieftina optiune/upgrade pentru sistemul de baza.

 

Si apropo de ce zici tu, nu vine cu subwoofere, o sa ramai cu cele pe care le ai deja.

 

SKW, nu e atat de usor, plus ca e si nevoie de codare. Eu n-as merge la orice service sa il instalez.

Edited by paul_e88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am tras scaunele si are woofere sub scaune. Am insistat ca nu ar avea, pentru ca nu se simt deloc; vin de pe un Audi cu woofere din fabrica si se auzea infinit mai bine; sistemul sotck este atat de penibil si suna atat de ieftin pe F30 LCI, incat ai putea sa juri ca in afara de ce se vede in fetele de usi nu mai are nimic.

@NRC - Asta caut, dar m-am gandit ca fiind un forum BMW primesc indrumare de le/catre cineva care a mai facut...

Link to comment
Share on other sites

Reglează Bass la 3/4 spre maxim(dreapta). Treble puțin peste 0.

 

La volum mare cedează și cârâie dar pentru non-melomani e ok; mai ales că nu asculți 99% din timp cu volumul la blană. Până la volum mediu face ok cât de cât.

 

Față de noile A4/A6 Basic-ul BMW este superior. Dacă vii de la un Audi cu B&O la F30 cu basic normal că ceva ți se pare că e greșit :)

Edited by deeJayOg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RegleazĂŁ Bass la 3/4 spre maxim(dreapta). Treble puțin peste 0.

 

La volum mare cedeazĂŁ și cârâie dar pentru non-melomani e ok; mai ales cĂŁ nu asculți 99% din timp cu volumul la blanĂŁ. PânĂŁ la volum mediu face ok cât de cât.

 

FațĂŁ de noile A4/A6 Basic-ul BMW este superior. DacĂŁ vii de la un Audi cu B&O la F30 cu basic normal cĂŁ ceva ți se pare cĂŁ e greșit :)

 

Stiu cum sa reglez sunetul, dar orice i-as face, nu se ridica la un nivel decent.

 

La Audi exista 3 tipuri de sonorizare: standard, Audi Premium Sound si B&O. Eu am avut premium sound (echivalent cu HIFI la BMW). Diferenta este de la cer la pamant. Audi Premium sound se auzea similar cu HK pe BMW. B&O mult peste HK. Stiu pentru ca am avut F30 de la serviciu cu HK in paralel cu Audi si am facut comparatie.

 

Daca nu intervine nimeni pe de-aici cu o indrumare catre un magazin/pers din Buc care face treaba buna la BMW ma voi duce la BELoud sau alte magazine dedicate...

Link to comment
Share on other sites

Despre ce Audi vorbim? Nu de alta dar am avut ocazia să aud și A4 B9 FL și A6 C8 iar sunetele stock sunt varză totală. La A6 chiar avea acel Audi Sound System (echivalentul HiFi) și nu era deloc ok. Chiar se auzea foarte "spart" așa, fără profunzime.

 

Premium Sound nu este echivalent cu HiFi ci cu H&K la Audi.

 

Ai Basic (cel cu 8 boxe pasive și atât), apoi Audi Sound System (ăsta ar fi HiFi la BMW), B&O Premium (echivalent H&K la BMW) și B&O Advanced (ăsta din urmă costă peste 7000EUR ca opțiune).

 

Comparația nu e chiar corectă cu cer/pământ.

 

Încearcă cu băieții de la Audiolab.RO. Au destule F30 în portofoliu. Îi găsești pe farcebook

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit Audi Sound System pe A4 B8.5, nu m-a dat pe spate deloc. Se aude decent, peste basicul de la BMW clar, dar nimic deosebit.

 

Audi a avut foarte mult timp un sunet nenatural, "spart" cum a zis colegul mai sus, lucru foarte evident pe voci. Suna destul de artificial, nu stiu cum mai e acum.

Bass aveau, pentru ca aveau subwoofer dedicat, dar dpdv al calitatii sunetului, era o bubuiala suprapusa cu niste medii-inalte neclare si artificiale.

 

BMW e mai natural, chiar si pe sistemul basic, dar il dezavantajeaza foarte mult lipsa tweeterelor. Cu tweetere se schimba foarte mult situatia, calitativ.

 

Cantitativ, fara un amplificator nu faci nimic.

 

Sistemul Alpine e surprinzator de bun, DSP-ul e sesizabil peste Hi-Fi. La volum mic/mediu/putin inalt, e foarte ok. Se aude detaliat si face treaba foarte buna si pe radio/bluetooth.

Dar la volum inalt-inalt, o sa sara wooferele de sub scaun, pentru ca nu fac fata. Amplificatorul duce, wooferele nu.

 

Practic, daca urmaresti mult bass, nu o sa fii multumit cu sistemul Alpine decat daca schimbi wooferele.

Edited by paul_e88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am Hifi pe F30 si am obtinut o evidenta imbunatatire a sunetului play-ind din Tidal.com (nivel Hifi, din pacate aplicatia mobila nu permite Master/lossless)...se aude peste sistemul Bose de pe masina sotiei (tot 7 incinte si amplificator dedicat).
Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit Audi Sound System pe A4 B8.5, nu m-a dat pe spate deloc. Se aude decent, peste basicul de la BMW clar, dar nimic deosebit.

 

Audi a avut foarte mult timp un sunet nenatural, "spart" cum a zis colegul mai sus, lucru foarte evident pe voci. Suna destul de artificial, nu stiu cum mai e acum.

Bass aveau, pentru ca aveau subwoofer dedicat, dar dpdv al calitatii sunetului, era o bubuiala suprapusa cu niste medii-inalte neclare si artificiale.

 

BMW e mai natural, chiar si pe sistemul basic, dar il dezavantajeaza foarte mult lipsa tweeterelor. Cu tweetere se schimba foarte mult situatia, calitativ.

 

Cantitativ, fara un amplificator nu faci nimic.

 

Sistemul Alpine e surprinzator de bun, DSP-ul e sesizabil peste Hi-Fi. La volum mic/mediu/putin inalt, e foarte ok. Se aude detaliat si face treaba foarte buna si pe radio/bluetooth.

Dar la volum inalt-inalt, o sa sara wooferele de sub scaun, pentru ca nu fac fata. Amplificatorul duce, wooferele nu.

 

Practic, daca urmaresti mult bass, nu o sa fii multumit cu sistemul Alpine decat daca schimbi wooferele.

 

Audi sound system nu este Audi Premium Sound. B8.5 e o masina gandita in 2008. Eu am avut Audi ultimul model; nu se compara. Practic am facut un usor downgrade la trecerea la F30 LCi, insa am facut-o din motive personale. Am renuntat la ideea de upgrade dupa ce am discutat cu cateva magazine de specialitate si am ajuns la concluzia ca sub 1.000 EUR e imposibil sa fac ceva elegant.

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Nu e ca si cum Audi a reinventat roata cu B9.

B8.5 e facelift din 2013, nu 2008.

 

Nici BMW nu a facut minuni de la E90 la F30 la capitolul sunet, NBT-ul a adus o oarecare imbunatatire a calitatii semnalului, dar difuzoarele sunt tot p-acolo.

 

Cand ti-am spus ca scoti 700 euro minim daca vrei sa faci ceva, ai spus ca bugetul nu e limitat.

 

Alpine e cel mai decent si de buget upgrade. Un sistem bun te duce 1000-1500 euro minim.

 

HiFi de fabrica e decent si era bun daca il aveai deja, scapai doar cu o schimbare de amplificator. (tot 700 euro)

 

Cam asta e situatia din pacate, se poate mult mai bine decat sistemul de baza, si problema e ca multe F30/F10 vin cu el.

Link to comment
Share on other sites

 

Cam asta e situatia din pacate, se poate mult mai bine decat sistemul de baza, si problema e ca multe F30/F10 vin cu el.

 

Exista un motiv precis pentru care BMW nu pune sisteme audio de calitate.

Le e mai usor sa prosteasca marea majoritate spunand in o reclama bine plasata ce mult gandesc inginerii lor de sunet sa adapteze "perfect" sunetul, calitatea muzicii..

Cand, in fapt fiind pus sa alegi dupa buzunar, ca potential cumparator, descoperi cat de piperat este pretul unui sistem audio de calitate si ca e o optiune si bine ca e...

Deodata cei mai multi devin pragmatici si se multumesc cu un sistem MEDIOCRU de basi si inalte pe doua canale, fie el si auzit in 4 sau 6 difuzoare, tot un stereo cu frecvente medii atenuate foarte mult(!) ramane.. si numai muzica hip-hop (pare ca) suna bine..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hi-Fi-ul la E90 era 550 euro. La F30 parca 500e, si la G20 360e.

Harman-ul e in aceeasi situatie, la E90 1100e, F30 maxim 1000e, G20 parca 900e.

 

Nu sunt scumpe deloc, daca te gandesti ca ulterior te costa mult mai mult sa ajungi acolo.

Cel mai bine e sa il iei din fabrica, dar cred ca explicatia, cel putin pentru cele din Germania, e ca sunt leasinguri si nu le pasa atat de mult de sistemul de sunet.

 

Oricui ii pasa macar un pic, dupa ce a avut experienta cu sistemul de baza, cred ca va cauta pentru urmatoarea masina de la Hi-Fi in sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hi/Fi costa 330-360ââÂŹ , atât pe E90 cât Ăâ˘i F30 . Eu am avut sistemul de baza pe E90lci ( 4 medii+2woofere) cu navigaĂâşie CIC profesional Ăâ˘i se auzea destul de ok . Acum pe F30lci am sistemul Harman/Kardon , este ĂŽntr-adevĂŁr o diferenĂâşa majora , Ăâ˘i Ăâşin sa precizez ca sunetul conteazĂŁ foarte mult Ăâ˘i de unitate . De ce zic lucrul asta , pentru ca pe E90lci la mine se auzea mult mai bine decât la alta persoana ce avea tot basic doar ca nu avea navigaĂâşie profesionalĂŁ . AcelaĂâ˘i lucru am observat Ăâ˘i acum cu F30lci , maĂâ˘ina am cumparat-o cu navigaĂâşie profesionalĂŁ NBT Evo id4 (07/2016) Ăâ˘i am fĂŁcut retrofit la Evo id6 , pot sa va spun ca este o schimbare a sunetului in bine ce o sesizeazĂŁ oricine imediat .

Sistemul de baza se aude foarte bine dacĂŁ i se AdaugĂŁ tweetere pe ramele uĂâ˘ilor fata Ăâ˘i un amplificator cu dsp , nimic mai mult , veĂâşi fi surprinĂâ˘i cât de bine se va auzi dupĂŁ chiar dacĂŁ nu schimbi difuzoarele Ăâ˘i wooferele .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca am scris valorile alea acolo, le-am scris cu un sens. Atasat o poza din lista de preturi de E90 in Romania.

 

Bun sfatul cu un amplificator cu DSP si nimic mai mult. Cat e cel mai ieftin amplificator cu DSP cu 6 canale?

 

PS: Wooferele stoc sunt praf. Paradoxul e ca, investesti 500 euro, dar daca nu schimbi wooferele, degeaba ai bagat banii aia in altele. Real vorbind, ori nu ii faci nimic, ori te duci aproape de 1000 euro cu investitia ca sa merite.

post-34245-0-33998400-1585686347_thumb.jpg

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.