Jump to content

Jante f10


Magnusy

Recommended Posts

Salut. Am un seria 5 f10 lci echipat cu jante style 365 pe 18.

 

Din ce am observat, are cauciucuri pe 245 cu 45 pe toate 4 rotile. Din cate stiu, spatele trebuiau mai late insa si janta trebuie sa suporte( 275 cu 40).

 

Are cineva idee daca toate vin standard si pot pune sigur sau sunt mai multe versiuni de jante?

Link to comment
Share on other sites

aici vezi aproape toate modelele de jante originale pt F10

http://www.bmwstylewheels.com/5/F10+

 

jantele tale au 8J pe fata si 9J pe spate, deci ar fi trebuit sa ai 245/45/r18 pe fata si 275/40/r18 pe spate

 

vezi pe interiorul jantelor de pe spate ce scrie

 

Nu cred ca este obligatoriu sa pui anvelope mai late daca difera J-ul, eu am exact aceste jante pentru iarna (365), am cautat jante pe 18 pentru iarna si acest model este unul din cele recomandate de producator, DAR, tot acelasi producator pe stalp imi recomanda dimensiunile pentru anvelopele de iarna (M+S) 245/45/18.

In concluzie, am incaltat masina cu ce imi recomanda producatorul, jante si anvelope, fara sa ma intorc dupa o parte pe alta cu intrebari gen: "dar de ce e J-u diferit? dar de ce aia si ailalta?.."

Edited by tirese66
Link to comment
Share on other sites

De ce ar fi jantele replici? ca sunt diferite ca J? Daca esti din Bucuresti ne putem intalni si le poti compara cu ale mele daca ai dubii.

Ce as vrea eu sa inteleg este daca tu folosesti (sau ai de gand) anvelope de iarna pe aceste jante, daca da, sfatul meu este sa lasi treaba asta cu anvelope mai late spate si sa pui pe jante ceea ce iti scrie pe tabelul lipit pe stalpul masinii.

 

 

Masina este intr'adevar xdrive. Ma gandeam sa nu fie cumva jantele replici?

Ideea ar fi daca se poate, i'as pune mai late spate. Mi se pare dubios faptul ca accepta aceleasi roti, diferente asa mari de cauciucuri

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

De ce ar fi jantele replici? ca sunt diferite ca J? Daca esti din Bucuresti ne putem intalni si le poti compara cu ale mele daca ai dubii.

Ce as vrea eu sa inteleg este daca tu folosesti (sau ai de gand) anvelope de iarna pe aceste jante, daca da, sfatul meu este sa lasi treaba asta cu anvelope mai late spate si sa pui pe jante ceea ce iti scrie pe tabelul lipit pe stalpul masinii.

 

Nu, nu ma intelege gresit. Stiu si eu in mare ce sunt dimensiunile la o janta/cauciuc si cu ce se mananca.

Am spus ca poate sunt replici in sensul ca poate nu sunt originale si nu pot pune cauciuc mai lat pe spate.

Daca ma intrebi pe mine, cu cat mai alt cauciucul , cu atat mai mare stabilitate.

 

O sa ma uit pe stalp si vad exact ce recomanda baietii.

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Masina este intr'adevar xdrive. Ma gandeam sa nu fie cumva jantele replici?

Ideea ar fi daca se poate, i'as pune mai late spate. Mi se pare dubios faptul ca accepta aceleasi roti, diferente asa mari de cauciucuri

 

Las-o asa cum scrie pe stalp, adica aceleasi dimensiuni si pe fata si pe spate mai ales daca ai xdrive. O sa pui in cap cutia de transfer daca pui jante diferite. Pt xdrive se merge cu aceleasi dimensiuni fata-spate. Si eu am xdrive si am pe ambele punti tot 245/45/R18. Doar daca este non-xdrive atunci merge sa pui in doua dimensiuni.

Link to comment
Share on other sites

Sunt unele x5, x6 care au jantele si anvelopele in doua dimensiuni din fabrica chiar daca sunt xdrive. La fel am observat si la 435xd, daca are jante pe 19 pe fata are 225 si pe spate 255. Ar fi ciudat ca pe f10 sa nu poti pune anvelope mai late pe spate daca e xdrive.

 

Sau doar pentru anvelopele de iarna e necesar sa fie aceeasi latime?

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura latimea jantei cu xDrive. Pentru xDrive crucial este ca diametrul rotilor sa fie egal. De exemplu, 275/40R20 fata si 315/35R20 spate au diametru aproape egal si pot fi montate pe X5. Acel 40 sau 35 din dimensiunea anvelopei este procent din latime, adica 275x40% va fi aproape egal cu 315x35%.

 

Nici iarna nu e necesar sa fie la fel de late, dar prin zapada o anvelopa mai ingusta e mai eficienta.

Edited by CatalinP
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, chiar si atunci cand avem ceva simplu de rezolvat, ne place sa ne complicam, sa vorbim, sa.... orice numai sa nu facem ca la carte.

Avem tabel cu dimensiunile, se poate mai simplu de atat?

 

PS - ar fi mai productiv daca unii care posteaza, si-ar arunca ochii si pe posturile anterioare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Deci, jantele pe 18 vin in doua variante:

 

- 8JX18 ET:30 toate 4, pe care se pun gume 245/45 R18 ; ex: style 328 care vin doar in configuratia asta.

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FW51-EUR-07-2010-F10-BMW-530d&diagId=36_1459

 

- 8JX18 ET:30 fata si 9JX18 ET:44 spate, pe care se pun 245/45 R18 fata si 275/40 R18 spate. ex: style 365.

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FW51-EUR-07-2010-F10-BMW-530d&diagId=36_1596

 

Cand mi-am cautat jante de iarna pe 18 pentru F10-le meu, aici in Ro si pe ebay Germania am vazut multe seturi de style 365 care erau toate 4 8Jx18 ET:30 pe care nu se poate pune altceva decat 245/45 R18. Din moment ce ele vin de la producator in configuratia 8JX18 si 9JX18 ma gandesc ca unii au renuntat la cele mai late de pe spate si au luat inca 2 ca si cele de pe fata.

 

Deci, daca ai style 365 in varianta de 2 dimensiuni 8JX18 ET:30 fata si 9JX18 ET:44 spate, neaparat trebuie echipate cu 245/45 R18 si 275/40 R18, nu e ok sa pui 245/45 toate 4 pentru ca nu difera doar latimea jantei, cea de pe spate are si alt ET.

 

Daca ai style 365 si toate 4 sunt la fel 8Jx18 ET:30 se pune doar 245/45 R18 pe toate 4, nu e recomandat sa pui 275 pe spate.

 

Uita-te pe interiorul jantei si o sa vezi acolo daca le ai pe alea in 2 dimensiuni diferite, iti scrie J-ul si ET pe fiecare janta.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

@tirese66, la al meu F10 530d 2010, am trecut si 245/45/18 cu 275/40/18 pe tabelul de dimensiuni si inclusiv in certificatul de conformitate.

 

Am intrat acum pe realoem si am selectat un 525xd LCI si intradevar pentru modelul asta nu exista pe 18 varianta in doua dimensiuni.

 

Tot style 365:

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=5J91-EUR-10-2013-F11N-BMW-525dX&diagId=36_1596

 

M-am uitat si la jantele pe 19 pentru modelul asta si vin doar intr-o singura varianta 8,5JX19 ET:33:

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=5J91-EUR-10-2013-F11N-BMW-525dX&diagId=36_1462

 

Eu am jantele astea pe F10 si la mine sunt 8,5JX19 ET:33 si 9JX19 ET:44.

 

Oricum, e diferenta intre Xdrive si RWD asa ca trebuie avut grija ce jante pui, pentru ca poti da "peste cap" cutia de transfer.

 

Cel mai bine, intri pe realoem, pui VIN-ul si vezi in ce configuratie vin jantele pentru masina ta. Oricum, ai si pe stalp si in certificatul de conformitate dimensiunile corecte care trebuie respectate.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.