Jump to content

Seria 3 E46(probleme turbo)


Recommended Posts

Va salut , detin un e46 din 2000 motorul de 136CP , de curand a fost schimbat un piston+biela. Masina merge bine , dar sunt momente in care masina numai trage ca si cum nu ar m-ai intra turbina(ajunge pana la 2500rpm, si apoi imi taie pedala ) daca o tin intre 2000-2500rpm timp de cateva secunde isi revine . Orice parere este buna venita . Tin sa mentionez ca s-a umblat la pompa si schimbat furtunul de vacuum care pleaca din consola si intra in “bulbul” de langa turbina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va salut , detin un e46 din 2000 motorul de 136CP , de curand a fost schimbat un piston+biela. Masina merge bine , dar sunt momente in care masina numai trage ca si cum nu ar m-ai intra turbina(ajunge pana la 2500rpm, si apoi imi taie pedala ) daca o tin intre 2000-2500rpm timp de cateva secunde isi revine . Orice parere este buna venita . Tin sa mentionez ca s-a umblat la pompa si schimbat furtunul de vacuum care pleaca din consola si intra in “bulbul” de langa turbina.

SaLUT,Aceeasi problema am avut si eu(msina identica) si am rezolvat in felul urmator:In Iasi am mers la un baiat care se ocupa numai de bmw si am schimbat tot ce inseamna furtunase (originale bmw a folosit, nu din silicon) si a inlocuit senzorul de presiune aer.Acum am alta masina...ininte dupa 90-100 la ora se taia alimentarea,nu se mai accelera...acum parca isi ia zborul.Trebuie sa-i faci tester(dar unul de bmw ,nu cum fac toti copii).Sa fie intr-un ceas bun :)
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Fa o diagnoza si abia apoi ia decizii. Faptul ca s-a umblat in multe locuri poate induce in eroare (poate fi o mufa scoasa sa contact imperfect). Daca s-a umblat la pompa, este dificil de reglat, pompa se pune la punct si montat cu axele motorului blocate, nu se umbla oricine si oricum in acea pompa. Pompa o verifici prin valorile de avans in DIS sau cu INPA - dar aici este mai dificil ( trebuie vazuta valoarea doar la 90 grade, si apoi sa muti punctul de "0" corespunzator ).

Nu pierde vremea cu alte testere (gen Delphi) deoarece arunci cu banii pe fereastra si nu iti va folosi la nimic ( eu vorbesc din proprie experienta)! Multa rabdare, motorul este unul foarte fiabil si merita reparatia, chiar si mai costisitoare, doar ca iti trebuie un mecanic serios si care sa mai fi umblat in astfel acareturi!

Link to comment
Share on other sites

Daca e common rail pompa nu se pune la punct. Se monteaza oricum. Ea baga presiune non stop in rampa. Doar la clasicile diesel pompa-injector se pune pompa la punct. Pt un test rapid,daca are de la cine lua (masina cu acelasi motor si hp),poate lua senzorul de presiune de pe galerie (e montat in spatele ei,sub parbriz,intr.un surub de 6) treaba de 10-15 minute,si elimini o posibila cauza.
Link to comment
Share on other sites

Daca e common rail pompa nu se pune la punct. Se monteaza oricum. Ea baga presiune non stop in rampa. Doar la clasicile diesel pompa-injector se pune pompa la punct. Pt un test rapid,daca are de la cine lua (masina cu acelasi motor si hp),poate lua senzorul de presiune de pe galerie (e montat in spatele ei,sub parbriz,intr.un surub de 6) treaba de 10-15 minute,si elimini o posibila cauza.

Este vorba despre e46 320d nfl de 136 cp...sigur are pompa vp44 bosch! Common rail este la cel de 150 cp dupa 2002.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.