Jump to content

Anvelope Iarna - BMW E90 - Recomandari/Pareri


AFk^

Recommended Posts

Oricum, ideea este ca au ramas in discutie 3 anvelope din cate am citit eu si nu cred ca se pune problema la una dintre cele 3 anvelope sa dezamageasca cumva sau sa fie testele platite. Edited by ckh
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A devenit o paranoia chestia asta cu vechimea DOT, stim si noi acum sa citim vechimea unei anvelope si gata ..vrem doar anvelope cu DOT mic desi producatorii premium considera ca un DOT nu mai mare de 3 ani este acceptabil...de ex in reprezentanta VW doar anvelopele cu DOT mai mare de 3 ani intra la vreaun discount.Exista test facut de Michelin intre o anvelopa Michelin uzata si una nonpremium noua si surpriza nu a aparut....premium a fost mai bun decat nonpremium.Testul asta a fost facut de francezi cand a inceput lobby-ul pentru marirea valorii minime de uzura de la 1,6 mm la 3 mm....evident vrajeala asta nu ii avantaja pe francezi si baietii au demolat vrajeala.Un alt argument ar fi ca la nonpremium carcasele sunt mai proaste din motiv de economie si atunci se deformeaza mai repede si stai toata ziua sa le echilibrezi...sau poate nu daca esti nesimtit si stai cu Parkinsonu in volan.

Pe de alta parte si sa rulezi cu anvelope pe care platesti mai putin dar sa nu astepti sa se faca slick-uri este un avantaj.....si aici are dreptatea lui WIN60.Problema oricum nu este la anvelopa ci la milogul de la volan.......daca are Logan si anvelope ieftine de cele mai multe ori merge incet si nu se risca dar daca milogul are X5 si anvelope SAILUN(o marca chinezeasca de mare anvergura...una bucat pe 20 costa 300 ron) atunci putem avea o problema .....si sunt destui in situatia asta.

Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

Eu am deschis topicul sa citesc pareri/recomandari cu modelele alese de mine. M-am gandit ca sunt colegi care le au deja si isi pot da cu parerea despre cum se comporta.

 

Asta era scopul topicului.

 

 

 

Am ramas pana la urma sa aleg intre michelin alpin 5, continental ts860 si dunlop winter sport 5 (dunlop am luat in vonsiderare pentru ca pe dimensiunea 225/45/17 au luat primul loc pe ADAC).

 

M-au ajutat parerile/recomandarile celor care au postat strict despre modelele astea, si le multumesc!

 

Inca astept pareri, pe vineri cred ca fac comanda.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/Winguard-Snow-G-WH2.htm

 

Eu astea le-am luat la pretul de 326 de lei, am incercat sa caut un best-buy, referitor la ce se discuta aici, eu zic ca adevarul este undeva la mijloc, exista si anvelope de mijloc, dar daca comparam premium cu cele mai ieftine este clar ca premium, pretul se justifica din nenumaratele teste ce le fac producatorii pana sa le scoata la vanzare, pe cand la cele de buget noi suntem cobaii, dar totusi daca te uiti si la bani eu zic ca exista si acele anvelope best-buy, am citit undeva ca Porsche echipeaza pe Cayenne marca Nexen, ca si pret mi se par super nu ma pot pronunta in privinta lor le am doar de 1 luna

Inca o chestie ar fi ca mici producatorii vin tare din spate cu anvelope apropiate de cele premium si se pare ca marii producatorii nu au ales sa scada pretul asta din cauza pastrarii unei imagini premium pe piata, dar au ales sa produca anvelope sub o denumire de buget, mi se pare foarte ok abordarea, dar pentru cei care cumpara anvelope premium inseamna un anumit procent din pret platit doar pentru brand

O alta chestie foarte importanta este si dimensiunea cauciucului, cu cat este balonul mai mic cu atat ar trebui sa ne indreptam mai mult spre calitate, fiind mai sensibil la deformari/trepidatii

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da, poti alege si best-buy. Poti alege si anvelope de nivel mediu, daca te satisfac ca si produs, insa eu vreau cel mai bun produs. Asta pentru ca acum am ceva mediu (Hankook) si nu sunt acceptabile pentru confortul si siguranta mea. La asa ceva nu vreau sa fac compromis.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Continantal vara/iarna de mai bine de 6 ani pe e90, iarna trecuta am pus TS860 nici o problema de aderenta nu am avut cu ele, de pe charger am aruncat michelin crapate toate, undeva la 2 ani de utilizare, neuzate dar crapate, fabricate in 2015, am pus ceva nexen la jumate de pret, daca le folosesc un an si nu crapa sunt multumit(cu toata garantia de 2 ani primita) fabricate in iulie 2017

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Alex_wly probabil a dat minus ca am schimbat anvelope purtate doar doua ierni. Asa am cumparat masina, astea de iarna era dot 2014, dar praf. La modul ca imi patinau pe asfalt uscat daca plecam mai in forta. Pe asfalt umed parca stateam pe loc.

 

Azi le-am montat, 2442 lei, montaj inclus, echilibrare jante, valve si azot. Le-am luat de la best-tires.ro, foarte amabili, e al treilea an de cand cumpar de la ei ( am mai schimbat 2 masini in astia 2 ani si ceva de absenta), si le-am luat noi, la ambele, de iarna. Asa am vandut ambele masini si n-am cerut bani extra, pentru anvelope/jante.

 

Pe masina actuala, cele de vara sunt aproape noi, dot 2016, dar vedem in primavara cum se comporta.

 

Masina s-a schimbat total, acum dupa ce le-am pus, am facut o tura pe autostrada si cam 2-3 ore prin oras si sunt multumit momentan, pe asfalt uscat. Sa vedem zilele astea cum se comporta, o sa dau o fuga si pe la munte. Si ca sa primesc iar minus (nu imi pasa de sistemul asta, fiecare cu parerea lui), o sa ma duc doar sa testez anvelopele, ca sa ajung la 3000 lei cu ele. :-D

 

 

Multumumesc tuturor care mi-au dat sfaturi!

Edited by AFk^
  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Goodyear Ultragrip 8?

Mi-am echipat masina cu acest tip de anvelope si tin sa va spun ca sunt foarte silentioase atat pe uscat cat si pe asphalt ud.

Aderenta impecabila.

Astept sa vad comportamentul pe zapada.

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Arabu, citeste tu mai atent, de fapt lipseste virgula :)), nu face referire la alex.

 

O virgula schimba total contextul, ce a scris asta am inteles, gramatica e importanta in scriere, mesajul pe care vrei sa il transmiti poate suna altfel din cauza semnelor nepuse(a nu se intelege ca il atac pt orotgtafie) sau puse aiurea

Citeste fara virgula win60 si spune ce intelegi

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dap, greseala mea, lipseste virgula. Era de fapt raspuns la postul lui Alex. Nu pot sa mai modific.

 

Ps: mie pe telefon nu imi apare sistemul cu minus/plus. Si pe desktop nu prea folosesc foarte putin forumul. Sa curga minusurile. Fac colectie.

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@arabu09 are dreptate. Este o greseala de ortografie si se intelege cu totul si cu totul altceva. Cat face o virgula... inca odata imi cer scuze. Am mai facut odata o greseala de genul, si s-a inteles cu totul si cu totul altceva. Incerc sa fiu mai atent pe viitor. Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.