Jump to content

Anvelope Iarna - BMW E90 - Recomandari/Pareri


AFk^

Recommended Posts

Chiar ieri am avut de facut o pana (cui), la echilibrat au intrat, doar pe o parte a jantei, 50g. Nu stiu exact cati km am de la montaj dar vreo 6000 tot am. Sper sa fie la fel in continuare.

 

 

hai sa iti explic, daca erau la buza jantei adica plumb normal cum se pun la jantele de tabla atunci gramajul era mai mic , adica cu cat sunt mai aproape de centru jantei cu atat intra mai mult gramaj , in cazul tau 50 grame adeziv egal cu 30-35 grame plumb clema , deci stai linistit ca e ok , cu ce au reparat gaura de cui ?

Link to comment
Share on other sites

hai sa iti explic, daca erau la buza jantei adica plumb normal cum se pun la jantele de tabla atunci gramajul era mai mic , adica cu cat sunt mai aproape de centru jantei cu atat intra mai mult gramaj , in cazul tau 50 grame adeziv egal cu 30-35 grame plumb clema , deci stai linistit ca e ok , cu ce au reparat gaura de cui ?

Au polizat, au dat cu o solutie albastra, am asteptat vreo 5-7 min., au pus un petic peste care au aplicat o alta solutie neagra care pur si simplu a acoperit peticul, de nici nu se mai vede.

Am fost la Autosoft Fundeni, iar cel care a lucrat a lucrat f.ingrijit. Dupa ce a facut pana, a bagat roata la spalat, apoi a dat jos plumbii f.atent sa nu zgarie, a polizat cu o pasla ca sa ia adezivul de la vechii plumbi apoi a echilibrat-o si a montat-o.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salutare, am și eu o ĂŽntrebare, am intrat in posesia unor jante și anvelope de iarna date jos de pe un BMW 318i nu știu ce an cu dimensiunea de 205/60 r16. Eu am un e90 320d din 2011, in cartea mașinii nu am gĂŁsit aceasta dimensiune la recomandĂŁri, poate afecta ĂŽntr-un mod negativ masina dacĂŁ le pun pe astea ?
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea ! michelin ,nokian , continantal , dunlop , bridgestone ,goodyear , bf-goodrich , vredestein , viking ,..etc , pe urma gama poloneza/ceha dupa china si dupa reconstruitele ( nu recomand reconstruite) , fiecare face cum doreste pana la urma .. mai este vorba si de buget pana la urma.

Avad in vedere experienta ta, merita achizitionat run flat sau sunt bune si cele normale? Ma gandesc din punct de vedere al performatelor/uzurii diferitelor parti ale directiei.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 2 masini / e90 si f20 , vin din fabrica cu anvelope runflat , nu am pe niciuna runflat , le-am dat jos si le-am vandut , am pus normale pentru ca merg foarte mult in oras cu ambele masini

 

In oras ( bucuresti in cazul meu ) sunt foarte multe gropi / canale ... iar din acest motiv eu persoanl am optat pt anvelope standard

 

Daca aveam de facut drumuri in afara orasului / autostrada ... etc atunci optam pentru runflat

 

Este evident faptul ca anvelopele runflat sunt rigidide ( au flacurile foarte groase pentru a sustine greutatea masini ) si din acest motiv toata articulatia masinii sufera inclusiv caroseria !

 

Eu personal fiind de meserie .... am dupa mine 2 doape , o pila , o inglita , compresor auto , cric , coarba

 

Cand plec in concediu iau dupa mine o roata slim si cele descrise mai sus...

 

Daca vrei sa protejezi articulatia recomand anvelope standard

 

Daca ai drumuri lungi ... iesiri repetate din oras sau din tara recomand runflat

 

Si anvelopa runflat face pana ... dar poti merge fara sa strici janta cu o viteza mai mica (40/50km/h ) pana la primul service , daca ai pana pe fata trebuie mers mai incet , daca ai pana pe spate atunci poti merge putin mai repede ... dar fara sa depasesti 60km/h , testat de mine cu un e46 si un e90 ( din lipsa de ocupatie :) )

 

Anvelopele runflat mai au un avantaj ! , masina devine mult mai stabila in curbe , flancul fiind mai rigid nu prea mai lucreaza/indoaie ca sa zic asa in viraje/curbe ! , anvelopa standard fiind subtire in flanc atunci lucreaza si iti da senzatia ca masina fuge ( te plimba ) in viraje ...

 

In ultimul timp am observat ca majoritatea anvelopelor imbatranesc prematur ... dupa 3/4 ani se vad fisuri pe banda de rulare ... in special la cele de iarna ... nimic nu se mai face ca alta data !

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

La naiba.... deci e posibil sa nu se potriveascĂŁ sa atingĂŁ caroseria sau ceva de genu ?

 

Nu ating , am mers eu cam 1 an cu un set , masina devine ceva mai elastica la gropi , nu sunt recomandate de producator dar merg fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu alte dimensiuni. Un prieten de-al meu a fost oprit de catre rar in trafic, iar la verificari au constatat ca in loc de 55 avea 60, i-au luat certificatul pe loc. L-au pus pe drumuri. Nu va riscati aiurea.

Am verificat certificatul de ĂŽnmatriculare și am vĂŁzut ca nu mai e trecutĂŁ nici o dimensiune de anvelopa, oare verifica ei intr-o baza de date sau ceva de genu ?

 

@wtww mersi de rĂŁspuns chiar ĂŽmi fĂŁceam griji ca atinge pe undeva sau ceva de genu, iarna asta o fac cu setul asta dacĂŁ tot am dat banii pe ele și sunt intr-o stare foarte buna fiind folosite doar 1 sezon și poate la anu schimb e90 cu un f30 și nu mai am problema asta :p

Link to comment
Share on other sites

Am verificat certificatul de ĂŽnmatriculare și am vĂŁzut ca nu mai e trecutĂŁ nici o dimensiune de anvelopa, oare verifica ei intr-o baza de date sau ceva de genu ?

 

@wtww mersi de rĂŁspuns chiar ĂŽmi fĂŁceam griji ca atinge pe undeva sau ceva de genu, iarna asta o fac cu setul asta dacĂŁ tot am dat banii pe ele și sunt intr-o stare foarte buna fiind folosite doar 1 sezon și poate la anu schimb e90 cu un f30 și nu mai am problema asta :p

cred ca e f simplu sa se uite pe stalpul masinii dar cu siguranta ca au si ei datele exacte.

Link to comment
Share on other sites

Stâlpul mașinii nu e relevant, acolo sunt informații pentru o platformĂŁ, dar existĂŁ diferențe la anvelopele omologate de RAR, ĂŽn funcție de motorizare (pentru a se ĂŽncadra ĂŽn limite cu noxele). Pe baza vin-ului, gĂŁsesc ei ĂŽn baza lor de date anvelopele omologate...Tot de ei.
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnțeles, mulțumesc de rĂŁspunsuri. Cred ĂŽmi voi asuma riscul pentru iarna asta având in vedere ca eu nu merg foarte mult cu masina. Prefer transportul in comun in București. Iar drumuri in exterior pe timpul iernii nu prea fac. Nu as vrea sa mai cumpĂŁr ĂŽncĂŁ un set de anvelope de iarna când la primĂŁvara trebuie sa iau un set de vara.
Link to comment
Share on other sites

Eventual poti refuza verificarea masinii. Nu prea au ce sa iti faca, numai ca politistul de fata iti va aplica o amenda. Ceea ce mi se pare incorect.

Totusi, nu inteleg. De ce te mai verifica atata timp cat ai itp-ul valabil? Adica itp-ul ala il treci dupa dispozitia rar-ului. E ca si cum azi fac itp-ul si peste o saptamana ma opreste rar-ul sa vada ce probleme sunt la masina! Alo!!! Tocmai ce-am facut itp-ul, pentru ce sa ma mai verifici? Eu i-as refuza din start. Le arat ca am itp-ul valabil si sanatate. Pot merge la statia de itp sa verifice datele acolo. Ei stiu bine ca inca se incaseaza spagi pe la statiile de itp si pe premiza asta merg, ca vor gasi nereguli. Sa ii verifice pe aia de acolo si apoi situatia se schimba. Atata timp cat am trecut itp-ul si este valabil pe o perioada de 1-2 ani, sanatate! Din punctul meu de vedere, astfel de controale n-au ce cauta in trafic.

Edited by FVA 28
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.