Jump to content

Anvelope Iarna - BMW E90 - Recomandari/Pareri


AFk^

Recommended Posts

Intre michelin a5, continental ts860 si nokian wr d4 ce sa aleg?

 

Am avut Nokian wr d4 pe 16" anul trecut pe un golf gti si s-au comportat exemplar.

 

Acum am trecut inapoi la BMW si am setul cu jatele de iarna echipate cu hankook, dot 2014, si pe umed imi patineaza in draci, desi au pe spate 5,5mm si pe fata 6mm.

 

Stiu ca nokian sunt foarte bune in zapada, desi s-au cam tocit - le-am schimbat cand au inceput temperaturile de -7 grade si le-am tinut pana in aprilie parca, la inceputul lunii - fata de celelalte 2 modele, dar as avea nevoie mai mult de anvelope foarte bune pe umed.

 

Am nevoie pe 17" (din ce am vazut acum sunt toate 4 cu dimensiuile 225/45/17).

 

Nu am gasit niciun topic pentru anvelope de iarna model 2017.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu tot spre michelin as merge, dar pe fostul e90 am avut alpin 4, deci model diferit oarecum.

 

Astept mai multe pareri, ca pana marti/miercuri sa fac comanda.

 

Nokian wr d4 am inteles ca doar cele made in rusia se tocesc repede...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta testele facute de ADAC sau diverse reviste. Sunt prezentate foarte detaliat si cu siguranta te vei edifica. Cauciuc de iarna nu inseamna doar ca e folosit atunci cand e zapada, mai inseamna si uscat si ud si nivel de zgomot etc. Pana acum cele mai bune de ceva ani sunt Conti.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca o luam pe studii avansate trebuie sa te decizi ce tip de anvelopa vrei, asa cum zicea colegul de mai sus.

Eu as merge pe Continental si am ales varianta asta pentru multe din masinile ce le am/avut. Am fost foarte multumit si de Dunlop.

Ca varianta extrema de iarna am luat Vredestein si sunt super tari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am gasit topul asta de la ADAC pentru cele pe 17"

 

FKhsSBw.jpg

 

Total diferit fata de cele pe 15"/16". M-a bagat si mai rau in ceata.

 

Din ce am vazut, la Continental sunt doua modele de TS860. Diferenta de pret nu este mare, dar ce sa aleg? Doar cele "WinterContact" apar in teste si review-uri.

 

25oYg4D.jpg

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe michelin, dunlop, conti..astea sunt supreme. Nokian este foarte bun pe zapada,umezeala chiar si la franare dar se toceste extrem de repede, nu conteaza ca e facut in rusia sau finlanda.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pirelli Winter Sottozero 3 sunt niste anvelope superbe, foarte bune in orice conditii.

 

Nokian-urile sunt cele mai bune anvelope pe zapada, dar la clima de la noi nu se prea justifica, de aceea se tocesc repede, compozitia cauciucului este una foarte moale si nu se impaca bine cu asfaltul curatat in 90% din timp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din ce vad sunt pe locul 2 in testele ADAC, de luat in considerare. Multumesc pentru parere/recomandare.

 

Intr-adevar, Nokian sunt super bune pe zapada, din cauza asta le-as elimina, ca nu prea am nevoie de zapada, am nevoie de aderenta buna pe umed si sa ma tina 2, maximum 3 ierni, cat o sa tin masina probabil.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

din ce vad sunt pe locul 2 in testele ADAC, de luat in considerare. Multumesc pentru parere/recomandare.

 

Intr-adevar, Nokian sunt super bune pe zapada, din cauza asta le-as elimina, ca nu prea am nevoie de zapada, am nevoie de aderenta buna pe umed si sa ma tina 2, maximum 3 ierni, cat o sa tin masina probabil.

 

Sunt, foarte bune! Am condus un bmw si un mercedes cu multi cai echipate cu ele si nu derapau mai deloc la plecarea de pe loc in forta pe gheata si ud, la fel si la abordarea virajelor mai agresiv, in aceleasi conditii. Daca aveam un buget mai mare le luam cu ochii inchisi, dar din pacate eu m-am orientat spre o solutie de buget, si imi pare rau in fiecare moment ca m-am zgarcit la ce nu trebuia, si masina mea nu e una cu prea multi cai, dar tot se simte diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Am avut Pirelli Winter Sottozero...parca erau mai bune decat astea brigestone blizzak de 6 mm care cica sunt cine stie ce anvelope de bune..franeaza rau si pe uscat si pe umed, fuge imediat spatele, sunt curios pe drum inghetat/zapada cum sunt. Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Ia Continental ...de cativa ani fac anvelope care ies in TOATE testele pe primele locuri atat in varianta iarna cat si vara.Daca nu mergi mult iarna pe zapada.....adica sa locuiesti in zona de munte(Harghia ,Covasna etc) si folosesti masina si iarna mai mult pe uscat eu as merge pe varianta de Conti All Season ,o anvelopa noua cu un profil frumos si o compozitie de exceptie (Black CHILL) si as profita de franarea buna pe uscat si ud a acestei anvelope.Fiecare face cum vrea pe banii lui...eu asa as face.Am mers acum cativa ani destula vreme cu anvelope Nokian pe masina de la firma(si multi colegi) si toata lumea a fost multumita.inclusiv subsemnatul.Dupa vreo 3 ierni am aflat si eu ca am anvelope All Season Plus pentru ca asa scria pe ele....allseason pentru Finlanda si super de iarna pentru noi...din acelasi motiv eu am acum tot o varianta allseason de la Nokian ....WR A3...de care sunt multumit.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pret calitate, in primele 4 la teste sunt Goodyear Ultragrip 9, am pus si nu misca masina pe udatura, le-am invartit zilele astea ploioase sunt super.

Nu prea ma intereseaza raportul pret/calitate. Adica nu sunt interesat de pret, cat sunt interesat de calitate. Din cauza asta caut sa fie cele mai bune, nu de buget.

 

Vrei runflat sau normale? Vezi ca unii producatori nu au runflat pe anumite dimensiuni.

 

Normale.

 

Sunt, foarte bune! Am condus un bmw si un mercedes cu multi cai echipate cu ele si nu derapau mai deloc la plecarea de pe loc in forta pe gheata si ud, la fel si la abordarea virajelor mai agresiv, in aceleasi conditii. Daca aveam un buget mai mare le luam cu ochii inchisi, dar din pacate eu m-am orientat spre o solutie de buget, si imi pare rau in fiecare moment ca m-am zgarcit la ce nu trebuia, si masina mea nu e una cu prea multi cai, dar tot se simte diferenta.

 

Din cauza asta vreau si eu sa iau pe cele mai bune, anvelope bune = siguranta mea. Caut pentru 600nm, deci e ceva putere.

 

Am avut Pirelli Winter Sottozero...parca erau mai bune decat astea brigestone blizzak de 6 mm care cica sunt cine stie ce anvelope de bune..franeaza rau si pe uscat si pe umed, fuge imediat spatele, sunt curios pe drum inghetat/zapada cum sunt.

 

Este posibil sa fie slabe pe anumite masini. Am inteles ca aceelasi model si marime de anvelopa, montata pe marci de masini diferite, se comporta diferit. Nu stiu cat adevar este in treaba asta, dar eu caut ceva sa nu imi fuga spatele rau (ca de fugit fuge oricum), pe asfalt umed/mazga.

 

Ia Continental ...de cativa ani fac anvelope care ies in TOATE testele pe primele locuri atat in varianta iarna cat si vara.Daca nu mergi mult iarna pe zapada.....adica sa locuiesti in zona de munte(Harghia ,Covasna etc) si folosesti masina si iarna mai mult pe uscat eu as merge pe varianta de Conti All Season ,o anvelopa noua cu un profil frumos si o compozitie de exceptie (Black CHILL) si as profita de franarea buna pe uscat si ud a acestei anvelope.Fiecare face cum vrea pe banii lui...eu asa as face.Am mers acum cativa ani destula vreme cu anvelope Nokian pe masina de la firma(si multi colegi) si toata lumea a fost multumita.inclusiv subsemnatul.Dupa vreo 3 ierni am aflat si eu ca am anvelope All Season Plus pentru ca asa scria pe ele....allseason pentru Finlanda si super de iarna pentru noi...din acelasi motiv eu am acum tot o varianta allseason de la Nokian ....WR A3...de care sunt multumit.

 

 

Sincer, nu cred ca s-a inventat anvelopa care sa fie buna si vara si iarna. Este doar o parere personala si prefer sa am si de vara si de iarna.

 

Multumesc pentru parere/recomandare!

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am citit mai multe review-uri de acolo, dar se pare ca cele de la continental ies castigatoare, cel putin pe dimensiunea pe care o vreau eu.

Nu este diferenta mare, bineinteles intre primele 4-5 clasate, deci banuiesc ca pot alege un model din cele 3-4.

 

Scopul topicului este sa aleg din acelea, cu pareri si recomandari de la voi, colegii de forum, care le-ati testat deja.

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Express-Winter-Tyre-Test.htm

 

PS: am iesit mai devreme pe afara, si pe asfalt uscat, imi patineaza rau spatele. Mi se par super slabe hankook, cele care sunt pe masina, dar au dot 2014, au trecut 3 ierni deja, exact cat ma astept sa tine un set.

Edited by AFk^
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alegi ce vrei pana la urma, dar orice alegi, nu o sa dai gres cu niciuna dintre astea doua, sunt la un nivel inalt si diferentele intre ele sunt mici. Eu as alege ceea ce as gasi mai ieftin dintre ele. Ia in calcul si Dunlop, daca le gasesti la pret ok. Toate sunt pneuri adevarate, nici nu se compara cu chinezariile de buget.

 

LE: Am avut pe masina Dunlop sp winter sport 3. Jalnice, foarte tari, tractiune zero la temperaturi scazute, le-am schimbat cu prima ocazie. E drept, dot 2009, mm mai aveau destui, dar si-au aratat varsta. De-aia nu pot sa le recomand sau nu, sunt totusi anvelope foarte vechi. Oricum, desi nu stiu cum le-a exploatat fostul proprietar, am fost surprins ca in 2017 ele inca aveau 6mm. Deci cel putin durabile sunt.

Edited by Sylk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Continental TS860 le-am gasit la 586 lei bucata, la emag. Michelin Alpin 5 sunt undeva la 615 lei, pirelli sottozero 3 la 569 lei si dunlop winter sport 5 la 584 lei. Este diferenta foarte mica intre preturi.

 

CdzCYz9.jpg

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.