Jump to content

Recomandare service cutii automate ZF


Recommended Posts

Revin cu mic update, am fost la automatico, am fĂŁcut un test inițial au crezut ca e posibil sa fie o problema la valvele de blocul hidraulic dacĂŁ am ĂŽnțeles eu bine.. dar ĂŽn timpul testului a fĂŁcut o resetare a valorilor se adaptare ai acuma schimba mult mai bine adicĂŁ parca tot e micĂŁ micĂŁ smucitura când schimba din 2 in 3 dar parca acuma e și când schimba din 3 in 4 e posibil sa ĂŽși mai facĂŁ adaptĂŁri ĂŽncĂŁ ? Oricum e mult mai bine acuma poate nici eu nu știu cum ar trebuii sa schimbe. O sa ii fac un schimb de ulei și odatĂŁ cu el o sa ii rog sa verifice și acel bloc hidraulic dacĂŁ e Ok. Revin cu update.

Problema cu socul din 2->3 am avut-o si eu pana saptamana trecuta, cand am schimbat uleiul si au resetat adaptarile. De atunci a disparut, nu se mai simte deloc.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu socul din 2->3 am avut-o si eu pana saptamana trecuta, cand am schimbat uleiul si au resetat adaptarile. De atunci a disparut, nu se mai simte deloc.

Mulțumesc de rĂŁspuns as vrea sa te mai ĂŽntreb câteva chestii:

Unde ai fĂŁcut schimbul de ulei ?

Și ce cutie ai ? 6 trepte sau 8 ?

Ai schimbat tot uleiul in cutie ? Ca am ĂŽnțeles ca unii schimba doar cât curge gravitațional fĂŁrĂŁ aparat special.

Și cât te-a costat ca sa ĂŽmi fac o idee la cati bani sa mĂŁ aștept ?

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de răspuns as vrea sa te mai întreb câteva chestii:

Unde ai făcut schimbul de ulei ?

Și ce cutie ai ? 6 trepte sau 8 ?

Ai schimbat tot uleiul in cutie ? Ca am înțeles ca unii schimba doar cât curge gravitațional fără aparat special.

Și cât te-a costat ca sa îmi fac o idee la cati bani sa mă aștept ?

am schimbat fara aparat, 6 trepte, 1450 ron, la s-team

Edited by cristian4aaa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Revin cu o ĂŽntrebare, momentan nu am ajuns ĂŽncĂŁ sa schimb uleiul urmeazĂŁ in sĂŁptĂŁmânile viitoare, dar am observat de curând ca in sport dacĂŁ o calc la turații mai mari simt cum schimba vitezelele din 2-3, 3-4, 4-5, voiam sa va ĂŽntreb cum e normal ? La voi când ii dați kickdown se simte ceva sau schimba perfect fĂŁrĂŁ sa simți absolut nimic? Sau e posibil ca dupĂŁ resetare sa nu ĂŽși fi fĂŁcut adaptĂŁrile cum trebuie și pentru turații mari ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Se simte in DS, da. Incearca sa mergi ceva mai mult prin oras in DS (fara sa o calci neaparat), mie mi s-a parut ca a inceput sa schimbe mai ok in DS dupa ce am facut asta, dupa reset. Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Revin cu un update, astazi am schimbat uleiul in cutie la s_team, daca urmariti acest video

cei de la service au omis cateva lucruri:

1. Cei de la service nu mi-au pus suruburi noi la baia de ulei le-au folosit pe cele vechi, desii toate kit-urile de pe net vin cu suruburi noi, plus ca ei spun ca fac conform procedurii BMW, desii eu am cerut oferta de la BMW Bavaria unde in deviz erau prevazute si acele suruburi.

2. Au bagat cutia doar in D si R si au lasat rotile sa se invarta desii in filmuletul de mai sus de la ZF spune clar ca rotile nu trebuie sa se invarta si nici nu au trecut prin cele 3 viteze pe manual.

2. Dupa schimb acuma pare ca e mai ok, dar nu schimba perfect, si anume la schimbul din 2-3 agata putin, nu se simte foarte tare doar daca sunt atent simt cum schimba in rest celalte trepte nu agata deloc.

3. Cand schimba vitezele 2-3 si 3-4 dupa 2300 de turatii inainte sa treaca la urmatoarea treapta acul de la turometru mai urca 100-200 de turatii si apoi schimba viteza, am observat ca nu tot timpul se intampla si doar la o anumite turatii.

 

Voiam sa va intreb daca voi aveti chestia asta cu crescutul turatiilor inainte de schimbul treptei, sau acul cade instant inainte de a trece la urmatoarea treapta?

Edited by mariuck
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Boala serviceuri-lor din tara noastra, nu respecta procedura nici daca le-o legi de gat dar in cazul tau e ciudata doar partea cu suruburile. Pentru cultura generala sa stii ca exista si o procedura ISTA unde nu spune nimic ca sa nu misti rotile, deci probabil nu conteaza prea mult daca le misti sau nu. Referitor la schimbarea de trepte manual, eu ma indoiesc ca aia nu au schimbat manual treptele, e cumva la mintea copilului sa vezi daca mai schimba bine pe manual doar daca nu aveau angajat pe cineva caruia ii era frica sa atinga ceva ca sa nu se strice :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.