Jump to content

Impozitul auto pentru capacitatile cilindrice mari ar putea sa scada


Cristi DUM

Recommended Posts

Să fim serioși, nu doar impozitul e un impediment în a-ți lua o masină cu motor de 4.0-5.0-6.0 Sunt multe alte costuri enorme la o mașină de genul până se ajunge la impozit.

a zis un coleg mai sus si dau si eu exemplu:

E34 535 540 sau E39 535 540 masinile astea au disparut de pe piata tocmai datorita impozitului. As mai putea pune in asta si ARO de exemplu unde impozitul depasea valoarea de piata a masinii.

Un E34 bun acum cativa ani vorbim de 535i era maxim 3000 eur dupa dublarea impozitului s-a ajuns la 1000 eur, acum mai toate sunt la fiare vechi,stiu 2 540 E34 facute bucati datorita impozitului.

si nu intretinerea unui E34 nu este un capat de tara.

Oricum in final nu cred ca reducerea va fi asa de mare,prbabil se va reveni la vechea grila.

Edited by alex230ro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca dai 80 de mii de euro pe un x5 nou, stai linistit, ca platesti din suma aia destule industrii pe orizontala si locuri de munca si profitul unor baieti destepti.

In schimb daca iei un cazan din 1999 cu 2000 euro, platesti doar banii vanzatorului.

 

corect, banii vanzatorului si cate 7000 de lei anual la stat

nu stiu ce sa zic referitor la restul postului tau, consider ca ai dreptate in tot ce-ai scris dar in acelasi timp nu acoperi "nemultumirea" mea, anume ca nu mi se pare echitabil ca masinile foarte scumpe cu motoare <2000 (volvo xc90, bmw x5, bmw 530 g30, sunt si pe la audi sau mercedes etc etc etc) sa plateasca impozit de 6 ori mai mic decat un entuziast care isi cumpara o masina depreciata din placere, pt hobby, pe care mai mult o repara* si cu care abia face 5000 de km anual.

 

daca vrei, putem duce discutia si mai departe si sa ne intrebam de ce trebuie sa platesti impozit de la bun inceput, dar mi-e ca o dam in balarii. strict modelu' actual e inechitabil si trebuie schimbat.

 

nu mi se pare corecta marginalizarea comunitatii de entuziasti ai masinilor vechi. eu mi-am dorit un m5 e39 mai mult de jumatate din viata. am detectat ironiile de pe pagina anterioara si pot sa garantez cu facturi daca e nevoie ca inclusiv pe rabla mea actuala am anvelope de iarna si de vara noi (cele de vara au 18 inch) si am intretinut masina cat am putut eu de bine exclusiv cu piese noi si OEM unde a fost cazul. si nu sunt in minoritate, nici pe departe.

 

mi se pare sanatos si normal ca oamenii sa aiba suficient timp liber si suficiente resurse sa poata sa-si alimenteze un hobby atat de costisitor ca o masina veche. de ce e nevoie sa apara statul si sa te mai taxeze inca o data? ca M5-u' nou a fost 90.000 de euro acum 17 ani ?

 

sunt insa ABSOLUT de acord ca fiecare propietar de masini ar trebui sa aiba o masina 100% sigura dpdv uzura anvelope si capacitate de franare cat si 100% conforma dpdv poluare. la imbunatatirea calitatii aerului trebuie sa contribuim cu totii, nu mai putem sa argumentam cu "whatabout"-uri de genu' "da' la industria termoelectrica de ce nu se uita nimeni?? pana atunci eu imi scot DPFul ca e insemnificativ!".

 

_______

*apropo de industrii pe orizontala, tu te refereai la linia de productie si de desfacere, dar ala cu rabla contribuie si el la industria pieselor de schimb / service-urilor.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

daca vrei, putem duce discutia si mai departe si sa ne intrebam de ce trebuie sa platesti impozit de la bun inceput, dar mi-e ca o dam in balarii. strict modelu' actual e inechitabil si trebuie schimbat.

 

 

Totusi , de ce trebuie sa platim impozit pe masina , dar pe alte bunuri este suficent un TVA ?

 

PS:Pentru o pisicuta de 600euro platesc impozit in functie de motorizare dar pentru un cross KTM in 2 timpi ce a costat 6000euro nu platesc nimic inafara de TVA.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu este faptul ca destula lume se inflameaza la subiect, insa nimeni nu cred ca va contacta initiatorul legii pentru a isi spune punctul de vedere.

 

Oricum, multi viseaza in Romania inca la o viata ca in Jermania, cu masini cu motor mare la bani putini si 100 euro un cos cu mancare ce le ajunge 2 saptamani.....trist este ca daca vom continua sa vedem doar ceea ce ne convine, vom ramane in bezna foarte mult timp.

 

Inteleg ca nu locuiesti in tara, dar ai urmarit stirile in ultimul timp? Romanii (care nu traiesc in bezna cum zici tu), sunt calare pe parlament, insa astia in continuare fac ce vor si ne f*t.

 

Deja sunt satul, de ce trebuie eu, ca cetatean simplu, sa stau sa imi bat capul cu legile si sa fiu cu ochii pe dezbaterile parlamentare ca pe butelie? Asta imi zicea si un prieten de-al meu, e groaznic ce se intampla la ora actuala in Ro, sper ca de azi incolo sa inceapa proteste masive (si s-ar putea ca si astea sa fie insuficiente).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi , de ce trebuie sa platim impozit pe masina , dar pe alte bunuri este suficent un TVA ?

 

PS:Pentru o pisicuta de 600euro platesc impozit in functie de motorizare dar pentru un cross KTM in 2 timpi ce a costat 6000euro nu platesc nimic inafara de TVA.

 

prin "cross" presupun ca te referi la un 2T neinscris in circulatie.

cred ca *teoria* e ca de impozitul ala se mai construiesc sau se mentin drumuri... si vehiculul in discutie nemergand pe drumuri publice si nefiind in evidenta vehiculelor, e ca o bicicleta gen ... da, stiu, sunt tone de alte taxe pentru acelasi lucru, dar....

 

deci da, impozitu' cum e el acum, mai ales la motoare mari, e asa, ca o forma de manie proletara... ce baaaaaaaa, daca tot ai bani sa-ti iei porsche, marca si aici ceva sa ajunga si la amarati. problema e ca nici macar asa nu e implementat :)) vezi exemplul cu x5 nou impozit 180 ron

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca nu locuiesti in tara, dar ai urmarit stirile in ultimul timp? Romanii (care nu traiesc in bezna cum zici tu), sunt calare pe parlament, insa astia in continuare fac ce vor si ne f*t.

 

Deja sunt satul, de ce trebuie eu, ca cetatean simplu, sa stau sa imi bat capul cu legile si sa fiu cu ochii pe dezbaterile parlamentare ca pe butelie? Asta imi zicea si un prieten de-al meu, e groaznic ce se intampla la ora actuala in Ro, sper ca de azi incolo sa inceapa proteste masive (si s-ar putea ca si astea sa fie insuficiente).

Cred ca am mai discutat subiectul, faptul ca nu traiesc in Romania nu ma face deloc deconectat de realitatile cotidiene din tara mea natala, cum nu imi nici limiteaza dreptul la opinie sau vot, deci am aceleasi drepturi civice. Ca demult era o tema securistica conform careia cei care nu au mancat salam cu soia nu au dreptul sa se exprime, reluata de catre PSD in ultimul timp, conform careia diaspora habar nu are si ar trebui sa isi vada de treaba ei, bonus sa nu mai influenteze ce se intampla in tara, e alta poveste.

 

Si cred in continuare, ca da, inca romanii traiesc in bezna, iar cei ce ii vezi tu ingrijorati, sau cei ce protesteaza, sa stii ca reprezinta o minoritate fata de cei ce se gandesc la taiatul porcului, cei ce se vor alinia pe dn1 si vor injura, cei ce vad coruptia si spaga ca o normalitate, cei ce vor asalta centrele comerciale, cei ce vor cumpara in continuare bmw "tipla" din germania la pret de geeley, ca sa nu ii mai enumar pe cei aproape 50% care statistic sunt cu wc in curte , analfabeti functionali , si consumatori de alcool cronici in mediul rural- la acestia m-am referit, metaforic, ca traiesc in (inca) in bezna.

 

Si sa stii ca ma deranjeaza foarte mult acest aspect, si nu sunt multumit deloc,eu am decis ca pentru confortul meu psihic, sa nu mai stau sa ma enervez in fiecare zi, si am pus o distanta(fizica), pentru nu stiu cat timp, intre mine si lumea aceasta, deoarece simteam ca nici nu ii apartin, nici eforturile mele nu sunt suficiente pentru a o schimba.

 

Ia vezi tu cata lume protesteaza zilele astea si cata lume se plimba in hypermarketuri?Ia uita-te la rata de absenteism de la vot, si nu avem o scuza ca nu avem cu cine vota, ai niste optiuni, alegi ce crezi ca e mai bun pentru tine si iti asumi alegerea, nu stai pe margine si doar te plangi si arati cu degetul.

 

Repet, daca tot lumea considera subiectul portivit pentru o reala dezbatere, de ce crezi ca nu contacteaza nimeni initiatorul legii???? Faptul ca in alte tari nu se plateste impozit auto, sau este in valoare redusa, se datoreaza faptului ca acei bani la buget sunt colectati in alt mod, prin alte mijloace.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti naiv sa crezi ca daca dai un mail, ti-l citeste cineva. Sunt proteste in curtea parlamentului, vorba aia, si pe ei ii doare-n paula.

 

Referitor la proteste au fost totusi 600k in strada, cele mai mari proteste de dupa revolutie.

 

Da, probabil o sa plec si eu din tara, cum ai plecat si tu, si o sa mai plece si altii si ne bagam **** in ea Romanie. Sa vedem dupa aia pe cine mai impoziteaza, si ce mai fura repetentii astia de la conducere.

 

Cu absenteismul de la vot sunt de acord, niste inconstienti cei care nu au votat, oameni pe care ii duce capul au considerat ca nu au cu cine sa voteze. Iar PSD acum tot asta repeta zilnic, am fost alesi prin vot direct.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

cand ii numesti incostienti pe aia care n-au votat omiti faptul ca ei au un alt sistem de valori fata de al tau cu privire la acest subiect, deci daca ar fi sa va angajati intr-o disputa argumentativa, acesta ar fi de prisos, pentru ca ati vorbi despre lucruri diferite.

 

explic: tu consideri ca 'raul cel mai mic' e preferabil retardatilor astora de la PSD (care e raul cel mai mare)

cei care n-au votat (majoritatea) isi seteaza niste asteptari si niste exigente atunci cand evalueaza cine merita votu' lor. seteaza o nota de trecere. daca nimeni nu se califica, vor considera ca n-au cu cine sa voteze, asa ca n-o vor face. considera ca "dreapta" (whatever the fuck that is) mai trebuie sa lucreze pana la a produce un candidat viabil. SAU considera ca un rezultat dezastruoos va accelera dezbinarea cancerului aluia de PNL ca sa lase loc in opozitie altcuiva.

 

exact asa a fost si la hilari vs trump. eu ii inteleg perfect p-aia care n-au putut sa puna pur si simplu stampila pe hilari, chiar daca alternativa e trump.

 

democratia e minunata, votul e un drept nu o obligatie. pentru toata lumea. e imoral sa imputi cuiva ca n-a votat 'ca tine'.

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Totusi eu zic ca acum chiar este opozitie. Astia din USR fac tot ce e legal posibil, prin toate parghiile sa opreasca hienele.

 

Cunosc oameni care nu au votat, ca sa zica dupa 10 luni ca data viitoare vor vota numai sa nu mai iese PSD. Deci da, teoria cu raul cel mai mic e mai buna decat NIMIC.

 

PNL a avut o strategie de rahat (sau mai degraba lipsa ei), USR a fost pe nicaieri, iar PSD a venit cu "programul" populist.

 

Si chiar si cu programul lor de ca**t, ce au rezolvat..au marit punctul de pensie, iar alimentele, carburantii, energia, Roborul, euro..toate au crescut. Deci pensia alegatorilor valoreaza de fapt mai putin la ora actuala.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...au trecut aproape 30 de ani de la revolutie si noi unde suntem:cateva sute de km de autostrada si ne mai da statul una calda una rece si timpul trece...30 ani ce demnezeu...eu sustin ca omul este un animal care DOAR de frica stie...dar nu puscarie cu TV si alea alea dupa care scrii 12 carti intr-un an (vezi "Felix" ) iesi si iti vezi de milioanele tale in continuare..de frica aia ca daca iesi pe strada lumea te linseaza si te taie/impusca DOAR atunci se va face ceva in Romania...pana atunci indiferent cine o sa vina la putere stanga sau dreapta toti o sa ne fure sau cel putin o sa isi vada de ale lor si nicedecum de binele tarii...30ani...oare poate intelege cineva ca is 30ani???
  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu sunt de acord cu tine; metodele pe care le-ai descris catalizeaza instaurarea unui regim autocratic.

orice autocrat se instaleaza la putere prin violenta si are sustinere populara cand evenimentele de strada devin violente "foarte bine dom'le, asta e om dintr-o bucata, avem nevoie de un lider ca el"

 

solutia e educatia

Link to comment
Share on other sites

*o autocratie izolata pe plan extern (UE, NATO...)

ca sa nu mai zic ca autocratii se inteleg foarte bine intre ei: rusia, turcia, ungaria, etc

nu mi se pare deloc o cale buna de urmat

 

cat despre vot cel mai ok ar fi cum e in UK (parca, nu sunt sigur, oricum e si in alte tari) unde alegi sortezi candidatii dupa preferinte. de ex pe 1 pui orice vrei tu, chiar si un obscur independent, pe 2 USR, pe 3 PNL... dupa aia daca avem doua scrutinuri (si ar trebui!!) si trece mai departe candidatu' tau de pe 2 iar cel de pe 1. iese din cursa, atunci acesta e luat in considerare

Link to comment
Share on other sites

nu sunt de acord cu tine; metodele pe care le-ai descris catalizeaza instaurarea unui regim autocratic.

orice autocrat se instaleaza la putere prin violenta si are sustinere populara cand evenimentele de strada devin violente "foarte bine dom'le, asta e om dintr-o bucata, avem nevoie de un lider ca el"

 

solutia e educatia

 

 

Mda...noi imediat suntem in democratie cat am fost sub comunism..."educatia" nu prea si-o facut treaba...

 

Ce e drept...speranta moare ultima...dar dupa un timp moare si ea...

Edited by MuscleMike
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

corect, banii vanzatorului si cate 7000 de lei anual la stat

nu stiu ce sa zic referitor la restul postului tau, consider ca ai dreptate in tot ce-ai scris dar in acelasi timp nu acoperi "nemultumirea" mea, anume ca nu mi se pare echitabil ca masinile foarte scumpe cu motoare <2000 (volvo xc90, bmw x5, bmw 530 g30, sunt si pe la audi sau mercedes etc etc etc) sa plateasca impozit de 6 ori mai mic decat un entuziast care isi cumpara o masina depreciata din placere, pt hobby, pe care mai mult o repara* si cu care abia face 5000 de km anual.

 

daca vrei, putem duce discutia si mai departe si sa ne intrebam de ce trebuie sa platesti impozit de la bun inceput, dar mi-e ca o dam in balarii. strict modelu' actual e inechitabil si trebuie schimbat.

 

nu mi se pare corecta marginalizarea comunitatii de entuziasti ai masinilor vechi. eu mi-am dorit un m5 e39 mai mult de jumatate din viata. am detectat ironiile de pe pagina anterioara si pot sa garantez cu facturi daca e nevoie ca inclusiv pe rabla mea actuala am anvelope de iarna si de vara noi (cele de vara au 18 inch) si am intretinut masina cat am putut eu de bine exclusiv cu piese noi si OEM unde a fost cazul. si nu sunt in minoritate, nici pe departe.

 

mi se pare sanatos si normal ca oamenii sa aiba suficient timp liber si suficiente resurse sa poata sa-si alimenteze un hobby atat de costisitor ca o masina veche. de ce e nevoie sa apara statul si sa te mai taxeze inca o data? ca M5-u' nou a fost 90.000 de euro acum 17 ani ?

 

sunt insa ABSOLUT de acord ca fiecare propietar de masini ar trebui sa aiba o masina 100% sigura dpdv uzura anvelope si capacitate de franare cat si 100% conforma dpdv poluare. la imbunatatirea calitatii aerului trebuie sa contribuim cu totii, nu mai putem sa argumentam cu "whatabout"-uri de genu' "da' la industria termoelectrica de ce nu se uita nimeni?? pana atunci eu imi scot DPFul ca e insemnificativ!".

 

_______

*apropo de industrii pe orizontala, tu te refereai la linia de productie si de desfacere, dar ala cu rabla contribuie si el la industria pieselor de schimb / service-urilor.

 

 

 

Apropo si eu sunt o fire entuziasta si am suficient timp liber si suficiente resurse sa-mi iau un palat cu 2 piscine (vara -iarna ) hipodrom cas' cu caii si un aerodrom si neste barci dalea cu hydradrive de 500CP ca sa mai testez vreun bombeu pe lacul personal, tot un Hobby ....

 

Dar nu mi se pare corect sa platesc vreun ban la stat ce basca mea, ca e doar un Hobby nu? daca vreau dau drumul la centrala si daca nu am Chef la martoage le dau sau nu de mancare, le dau doar hash si narghilea

 

Da' daca trebuie sa revenim la masini fara HK si Led nu ma sparge asa ca degeaba ai M5 ca fara astea e dageaba, uite sa bagi melodia asta la patefonu din hobbycar sa vezi ca nu o sa-ti placa cum se aude

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

e misto melodia.

 

 

da, absolut toata lumea zice ca cel mai semnificativ punct slab al M5-ului E39 e sistemul audio, deci daca-mi iau vreodata promit ca-i fac upgrade urgent! :)

 

 

apropo, daca vrei sa sugerezi vreo paralela intre mesajul tau si ultima strofa a piesei, sa stii ca acolo e vorba de bani obtinuti usor prin mijloace ilicite (in speta vanzare de stupefiante dar sunt multe altele) si spanzurati apoi la fel de usor.

gen x6 nou nu m5 vechi :)

cred ca tu ai suparari si nemultumuri pe un pic altceva si ai cautat un post pe care sa-l contrezi ca sa le arati, dar nu stiu daca l-ai ales tocmai pe cel potrivit.

Link to comment
Share on other sites

democratia e minunata, votul e un drept nu o obligatie. pentru toata lumea. e imoral sa imputi cuiva ca n-a votat 'ca tine'.

 

Ba votul este fix o obligatie, tot ca aia de a suna la 112 cand vezi un accident, nu sa stai ca mu*a si sa filmezi de pe trotuar.

 

Omuletii astia de au ei standarde si nu isi misca fundul la urne o singura data la 4 ani dupa o noapte grea de rupt bautura in carciumi, la prezidentiale cum de au ajuns?

 

Cat despre subiectul de drept, nu stiu daca puteti sa priviti mai departe de ce masini vreti voi si atat. Si eu vreau un e39 540i, dar sa dai liber la motoare de 3-4-5000cmc la ce infrastructura si dementi avem noi e omucidere...

 

Legat de subiectul Germania: aveti idee ce asigurari sunt la ei? Da, impozitul e mic, ia faceti-va asigurare in Germania si eventual intrebati cat costa o revizie ;)

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ba votul este fix o obligatie, tot ca aia de a suna la 112 cand vezi un accident, nu sa stai ca mu*a si sa filmezi de pe trotuar.

 

Omuletii astia de au ei standarde si nu isi misca fundul la urne o singura data la 4 ani dupa o noapte grea de rupt bautura in carciumi, la prezidentiale cum de au ajuns?

 

Cat despre subiectul de drept, nu stiu daca puteti sa priviti mai departe de ce masini vreti voi si atat. Si eu vreau un e39 540i, dar sa dai liber la motoare de 3-4-5000cmc la ce infrastructura si dementi avem noi e omucidere...

 

Legat de subiectul Germania: aveti idee ce asigurari sunt la ei? Da, impozitul e mic, ia faceti-va asigurare in Germania si eventual intrebati cat costa o revizie ;)

ce asigurari sunt? eu am intrebat de salarii prima oara :)

Link to comment
Share on other sites

Moaaa cat a degenerat discutia, trist e ca nu ne facem bine si ma refer la faptul ca fiecare ar trebui sa ne vedem de ograda noastra. Ce va pasa voua de x sau y ca vrea sa-si ia masina cu motor mare si nu o sa poata sa o intretina. Banii lui treaba lui. Fiecare face ce vrea cu banii si viata lui, de aia e democratie dar.... VOTUL este o OBLIGATIE MORALA. Desigur x nu trebuie sa voteze ca y.

Din cauza absenteismului la vot si din cauza misreupismului, pe principiul nu votez ca n-am cu cine, suntem in situatia de fata condusi de ciuma rosie.

Si atunci imi sare mustaru pentru ca eu n-am nici o vina ca esti tu cretin si n-am fost la vot.

 

In concluzie liber la impozit mic ca sa-mi iau si eu pe viata asta macar un 3.0 fie i sau d, nu ca nu mi-am permis pana acum, am si avut dar n-am conceput sa platesc 2200 ron impozit catre statul de cacat roman. Pentru ce? Ce face statul pt mine?

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce va pasa voua de x sau y ca vrea sa-si ia masina cu motor mare si nu o sa poata sa o intretina. Banii lui treaba lui. Fiecare face ce vrea cu bani lui.

 

Ce face statul pt mine?

 

 

Corect, bani lui, treaba lui.

No intretine cum trebuie, nu isi intretine sistemul de franare(nu are bani) e si problema ta/a noastra, de ce? Pt ca vine ca tembelu cu v6-le lui si se baga in mine/in tine pt ca ca sistemul de franare nu mai raspunde, vor fi plin de schumacher-ri pe sosele, si acuma sunt dar mai putini

 

Statul tocmai isi bate joc de justieie si il doare la basca de tine, de cand au castigat alegerile(psd) euro a atins cel mai inalt prag din ultmi ani ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by arabu09
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Corect, bani lui, treaba lui.

No intretine cum trebuie, nu isi intretine sistemul de franare(nu are bani) e si problema ta/a noastra, de ce? Pt ca vine ca tembelu cu v6-le lui si se baga in mine/in tine pt ca ca sistemul de franare nu mai raspunde, vor fi plin de schumacher-ri pe sosele, si acuma sunt dar mai putini

 

Statul tocmai isi bate joc de justieie si il doare la basca de tine, de cand au castigat alegerile(psd) euro a atins cel mai inalt prag din ultmi ani ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

De ce nu iti place sa vorbim lucruri reale?! Lucruri care se intampla in realitate.

Bizonul despre care spui tu ca o sa aiba un v6 si o sa il lase franele astazi crezi ca el nu are masina? Sau cumva astazi are o masina an bun si super intretinuta si pentru ca maine scade drastic impozitul o sa isi cumpere un v6 din 2002 unde o sa il lase franele?

Nici vorba, astazi bizonul pe care tu il descrii mai are un 1.8-2.0. Sansa sa il lase franele si sa intre intre este la fel de mare si astazi dar si peste 2 luni daca impozitul va scadea si sa zicem ca isi va lua un v6.

 

Faptul ca bizonul are un cazan este la fel de grav indiferent ce motor are cazanul sau. Daca esti impotriva acestui gen de oameni trebuie sa militezi pentru cu totul altceva, nu sa sustii o cauza buna cu niste metode comuniste. Ti se pare in regula diferenta de la 2.0-2.5-3.0 si anume 200-800-2200 lei?! Are vreo aplicare reala pentru care sa pui un impozit de 2200 lei la un 3.0 in timp ce ala la 2.0 plateste de 10 ori mai putin?

 

Faptul ca de multi ani un 2.5-3.0 are impozit nejustificat de mare ti se pare cumva ca a salvat tara de cazane? Problema cazanelor se rezolva cu controale RAR in trafic, cu alte mijloace nu cu impozite aberante si fara nicio legatura cu realitatea.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.