Jump to content

Impozitul auto pentru capacitatile cilindrice mari ar putea sa scada


Cristi DUM

Recommended Posts

- nu ai platit impozit?

- 2200 roni e un mizilic pe langa totalul taxelor si impozitelor directe si indirecte pe care le platesti intr-un an catre stat :huh:

 

Uite tu esti unul din aia care nu poate sa doarma noaptea de grija altora. Vorba vechiului proverb " Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"

 

Stim cu totii suma taxelor si impozitelor platite anual catre star direct sau indirect de fiecare din noi macar nu ma arde la impozitul masinilor sa am o portita sa ma bucur de ele.

Link to comment
Share on other sites

Un lucru e clar, daca vor scadea impozitele, vor creste preturile la masini cu motor mare, iar cum la noi in romanica, ce se da cu o mana se ia cu alta.. eu as fi foarte rezervat. Asa ca sa ne vedem de treaba noastra, asteptam vestile noi si apoi vedem, ori o tinem pe cumatra, ori o schimbam.
Link to comment
Share on other sites

Un lucru e clar, daca vor scadea impozitele, vor creste preturile la masini cu motor mare, iar cum la noi in romanica, ce se da cu o mana se ia cu alta.. eu as fi foarte rezervat. Asa ca sa ne vedem de treaba noastra, asteptam vestile noi si apoi vedem, ori o tinem pe cumatra, ori o schimbam.

 

posibil sa creasca preturile la cele mai vechi de care pomenea colegul cosmine46, un 3.0 din 2015 e in jur de 30k euro si nu cred ca va urca mai mult, sunt putini cred din cei care dau suma aia pe un 2.0 si din cauza impozitului nu isi iau un 3.0, e doar o parere, ramane sa vedem ce facem cu, cumatra, eu probabil ca nu voi da e90-ul, ne-a slujit bine, a fost credincios :good: , poate mai aduc un 3.0 langa el :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Te-ai mira sa vezi cĂŁ sunt persoane ce dau 5-60.000 pe un seria 5 sau 7-80.000 pe un X5 și aleg motorul de 2000 cmc tocmai din cauza impozitului la motorul de 3000 cmc. Și apropo ,probabil cĂŁ nu va creste prețul mașinilor cu motoare de 2.5-3.0 ĂŽnsĂŁ se vor vinde mai repede/multe cĂŁ pânĂŁ acum, tot din acest motiv:cumpĂŁrĂŁtorul are 30.000 de mașina ĂŽnsĂŁ nu vrea sa plĂŁteascĂŁ anual 500 euro impozitul. Edited by danypop
Link to comment
Share on other sites

Uite tu esti unul din aia care nu poate sa doarma noaptea de grija altora. Vorba vechiului proverb " Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"

 

Stim cu totii suma taxelor si impozitelor platite anual catre star direct sau indirect de fiecare din noi macar nu ma arde la impozitul masinilor sa am o portita sa ma bucur de ele.

 

Referitor la: "... am si avut dar n-am conceput sa platesc 2200 ron impozit catre statu..." ... speram sa divulgi artificiul prin care probabil ai reusit sa "fentezi".

 

Nu mi-am permis sa cuget despre plata sau neplata impozitului si sa fac vreo analogie sau caracterizare succinta despre capacitatile tale intelectuale.

Link to comment
Share on other sites

Votul a fost o obligatie pe vremea comunistilor, sau ai ramas in trecut?

 

mai citeste o data ce ai scris.

 

 

mai zicea cineva ca e dementa sa reduci impozitul la motoare mari pt ca avem infrastrctura de cacat sau ni se va pune viata in pericol de catre cei care cumpara astfel de masini si nu le intretin corespunzator.

 

ganditi-va putin la genu de om caruia nu i-ar pasa de chestiuni plictisitoare cum ar fi siguranta sa sau a celorlalti participanti la trafic, el vrea doar sa aiba v8... nu cumva isi cumpara si acum v8 si il are scos de la impozit sau il tine la bulgari? orice masina sub 3000 de euro de pe olx cu motor mai mare de 3000 e scoasa de la impozit.

 

e strict treaba RAR / guvern (prin legi) sa ii oblige pe toti sa aiba masini sigure si cu poluare conforma.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Au ĂŽnceput protestele?

 

LĂŁsați impozitul ca e praf in ochi, sa ne atragĂŁ atenția de la justiție.

 

Care a dat minus sa fie bĂŁrbat sa zicĂŁ de ce. O inițiativa de genul asta cu impozitele, când țara pur și simplu a explodat e fix pix pe lângĂŁ ce mânĂŁresc ĂŁștia.

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gataaa, s-a dus minunea: http://adevarul.ro/news/eveniment/noua-taxa-auto-intra-vigoare-martie-2018-ministrul-mediului-nu-stie-noua-forma-timbrului-mediu-1_5a2fee0f5ab6550cb81f60ab/index.html

 

Taxa care ĂŽnlocuieÂşte timbrul de mediu va intra ĂŽn vigoare ĂŽn martie 2018, a afirmat marĂži ministrul Mediului, fĂŁrĂŁ a putea preciza care va fi noua formulĂŁ de calcul a acestei noi taxe auto.

 

Ăn cadrul audierilor din comisiile de specialitate pentru aprobarea bugetului ministerului de resort pe anul viitor, ministrul GraĂžiela Gavrilescu le-a spus parlamentarilor cĂŁ ĂŽnlocuirea timbrului de mediu se va face ĂŽnainte de aprobarea bugetului de venituri Âşi cheltuieli a AdministraĂžiei Fondului pentru Mediu (AFM). "Bugetul AFM va fi aprobat undeva ĂŽn martie — aprilie, anul viitor. Sper ca, pânĂŁ atunci, sĂŁ avem o ĂŽnlocuire a Timbrului de mediu, conform directivelor europene. Vrem ca poluarea sĂŁ fie diminuatĂŁ. Nu Âştiu cum va ieÂşi forma finalĂŁ a acestei penalitĂŁĂži pentru maÂşinile care vor polua Âşi sper ca, ĂŽn martie anul viitor, ĂŽnainte ca bugetul de venituri Âşi cheltuieli al AFM sĂŁ fie aprobat, sĂŁ avem Âşi o formĂŁ finalĂŁ.

Principiul va fi acelaÂşi, adicĂŁ 'Poluatorul plĂŁteÂşte!". Amprenta trebuie sĂŁ fie neapĂŁrat carbonul ca emisie", a spus Gavrilescu.

 

[...]

 

Ăn varĂŁ, statul avea de restituit cetĂŁĂženilor 1,42 miliarde de euro, plus dobânda aferentĂŁ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ba are chiar o foarte mare treaba. Sa zicem ca ai un 530d euro 3. Deja platesti 2000 ron impozit.

 

Ei vin cu un timbru de mediu anual, sa zicem tot 2000 ron (motor mare euro 3). Nu puteai sa platesti de 2 ori, doua sume exorbitante.

 

Si au facut o olteneasca, scad impozitele la motoare mari, se compenseaza CRED cu cresterea la motoarele mici, dupa care bum, ne lovesc cu noul timbru de mediu, deasemenea cred ce va fi platit de toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

hahaha, pe cealalta parte (reducerea impozitului) cica alearga prin parlament toti aia de au semnat proiectul de lege, ca ar fi fost pacaliti, n-ar fi inteles de la inceput ca scade "atat de mult" impozitul la masinile cu motoare mari :)))))

tocmai ce au zis la jurnalul economic de la gigi24

Link to comment
Share on other sites

Ba are chiar o foarte mare treaba. Sa zicem ca ai un 530d euro 3. Deja platesti 2000 ron impozit.

 

Ei vin cu un timbru de mediu anual, sa zicem tot 2000 ron (motor mare euro 3). Nu puteai sa platesti de 2 ori, doua sume exorbitante.

 

Stai putin, uiti cat era la un 530d euro3 timbrul de mediu acum 1 an? :)) pe vremea aia le-a fost vreo greata sa platesti de 2 ori sume mari (taxa de inmatriculare/poluare/mediu plus impozitul) ? :))

 

despre noua taxa de mediu momentan nu putem decat sa speculam. nu stim nimic de valoarea ei si mai important poate decat valoarea, despre modalitatea de plata. anual, la prima inmatriculare, la fiecare inmatriculare etc

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Se doreste CRESTEREA impozitului la cele sub 2000 cc, si ca sa mascheze golania vor ieftini impozitul la cele peste 2000cc...De ce sa mulga 2-3000 de oameni cand pot sa le dea la bot catorva milioane?...strategie de hoti...

EDIT: imi sopteste cineva ca pragul va fi 2500 cc...

Edited by pireutz
Link to comment
Share on other sites

@Cosmin Pai si ce s-a intamplat cu toate taxele auto din ultimii 10 ani? Au fost declarate ilegale.

 

Tocmai de aceea, un timbru de mediu (anual, eventual corelat in impozit) suportabil, si echitabil, platit indiferent de unde si cum ai cumparat masina, e solutia pt ei sa nu mai se ajunga la CEDO.

 

Dar scaderea impozitelor de fapt vrea sa aiba alt efect, inmatricularea cat mai multor masini pe Ro, si nu la vecini (cu scopul final de a le arde cu timbrul de mediu).

 

Oricum, ceva bun nu poate sa iasa, din tot circul asta din 2017.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Bun, se pare ca e abia la stadiul de proiect toata legea asta cu impozitele.

 

Ce zic ei, e ca vor sa aduca masinile inmatriculate in alte tari (BG), inapoi pe RO.

 

Mai ramane problema celor care circula fara impozit platit. Fara fiscal oricum nu le mai poti baga din 2018 inapoi in sistem.

 

USR se pare ca sustine proiectul (pe ideea inmatricularii inapoi in RO a bulgaroaicelor).

 

Desi, lectia de istorie ne spune ca in 6-12 luni, impozitul poate fi marit la loc, tot peste noapte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.