Jump to content

Curatare galerie de admisie


Recommended Posts

  • 4 months later...

am curatat galeria de admisie saptamana trecuta, si senzatia e ca motorul functioneaza mai echilibrat, mai rotund; poate sa fie placebo, dar cred ca merita curatata galeria la fiecare 120-150k km

Nu e placebo, doar fizica

 

Salut. Am tot ce trebuie sa ma apuc sa curat EGR si admisia. Ma intereseaza pentru partea cu montatul inapoi, cat de tare se strang suruburile la galerie. Cati Nm ? Stie cineva?

Nu cred ca e trecut undeva cuplul de strangere, dar trebuie stransa ff bine, iar daca are garnitura de etansare, ar trebui schimbata

Link to comment
Share on other sites

Sa nu faceti greseala sa strangeti foarte tare suruburile care fixeaza galeria de admisie, se rup foarte usor!

Se apropie cu 5 Nm, iar strangerea finala este la 10 Nm.

Folositi o tubulara de 10 atasata la un clicket mic daca nu aveti cheie dinamometrica.

Pentru motor N47.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Daca e vorba de galerie, demontare, curatare,aici ma bag si eu ca tocmai ce am terminat operatiunea. este vorba de un 320d e90 2006.

Cam acum un an jumatate am demontat galeria sa o curat si sa verific clapetele, cum toate se miscau putin pe ax am zis sa le anulez, dar acum m-am decis sa le pun la loc pentu ca se simtea o mica diferenta la turatii joase si consum.

Am cumparat o altra galerie cu clapete, le-am dat jos,curatat dar si asetea se miscau putin pe ax. Asa ca am alest 4 mai bune din 8, le-am strans surubelele, le-am nituit inca putin si totul ok.

Galeria ce-a cumparata am lasat-o la inmuiat, clatit, inmuiat iar cu degresant de bucatarie cam 2 saptamani. Va spun ca a iesit ca noua dupa clatire, zero depuneri in ea, era ca din fabrica. Am lasat si clapetele la inmuiat cu degresant intr-un borcan ca sa se curete orice depunere, cu o seringa si cu un ac de umflat mingea am injectat pe langa axul clapetei silicon de temperatura dupa care am umplut orificiul din exterior pentru o etansare cat mai buna. Am cumparat furtune noi pentru vacuum si montat.

Daca tot am desfacut, am schimbat si filtrele (cam era timpul, 10000 km), am montat galeria cea curatata cu clapete pe masina. Va spuna ca masina se simte foarte bine, lucreaza la turatii joase altfel, mi-a scazut consumulcam cu o jumatate de litru. Am verificat si functionalitatea vacuumului, clapetele se deschid cam dupa 2300 rotatii sioprirea motorului este mai lina.

In legatura cu borna de +, da, la modelul meu nu poti da galeria jos daca nu o desfaci, dar eu am desfacut si borna de la baterie cat am lucrat la ea,

Asa ca daca pot ajuta pe cineva cu aceasta operatiune sau sfaturi, cu mare placere.

Link to comment
Share on other sites

 

 

vezi ca tot in tis, gasesti si cuplu de strangere. :rolleyes:

 

Dupa se o demontezi, curata grosul mizeriei cat poti si dupa las-o la inmuiat vre-o 2-3 ore in apa fierbinte cu Ariel, iar dupa cu o pensula incepi iar sa cureti mizeria. O curata foarte bine, nu are rost sa cumperi solutii scumpe. Eu asa am curatat-o si a iesit perfect.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Tot am zis ca ma apuc si eu de curatat galeria dar inainte trebuie sa imi cumpar cheile necesare pentru demontare ...

Sper sa reusesc in wekend sau saptamana ce vine , o sa fac ceva poze si filmare cu actiunea :D

Link to comment
Share on other sites

Parca este ceva sectiune, dar putem sa facem una unde sa postam DIY-ul facut de noi si nu ala de pe net, asa putem sa cerem detalii suplimentare exact de la ''mecanic'' ...

Care vine primu cu un DIY facut de el poate sa deschida un post nou, sa fie ca si un video, chiar daca sunt doar poze dar sa fie facut ca si un clip, sa nu scrolam prin zeci de poze.

Link to comment
Share on other sites

Si eu o sa refac aceasta operatiune, sper sa reusesc sa fac si un DIY, ultima oara a fost acum un an cand am schimbat motorul insa am gasit ceva urme gen de ulei unde de abia pot sa vad cu lanterna, o sa desfac si eu din nou tot sa curat si eventual sa schimb garniturile. Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Iese greu deoarece e bagata prin presare, are si o garnitura care normal ar trebui schimbata... trage tare de ea, incearca cu o surubelnita dreapta fara sa spargi galeria sau altceva sa mai ridici usor si dupa sa tragi iaras cu mana, trage cat poti de tare de ea, nu prea ai ce sa strici, iar cand vrei sa o bagi inapoi dai cu putina vaselina pe garnitura.

 

De ce nu o scoti cu tot cu galerie de pe masina si o desfaci cand e jos galeria?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.