Jump to content

Curatare galerie de admisie


Recommended Posts

Salut. Am nevoie de putin ajutor sa desfac teava de retur gaze care intra in admisie. Am tras de ea si am incercat sa o misc stanga dreapta dar nu iese.

Cum o pot face sa iasa?

Asigura-te ca ai demontat toate suruburile de pe alte elemente care tin teava aia prinsa. Suruburile 2-3 se pot desface ultimile. Dupa ce scoti cele doua suruburi ai loc sa strecori (una sau poate doua, sau alternativ - pe o parte a prinderii apoi pe cealalta) surubelnita/e lata cam de 5-7 mm dar si cu varful mai ascutit.., sub aripile acele unde erau suruburile cat mai aproape de centru, spre teava, apoi rotesti surubelnita, astfel iese gatul acela dintre suruburi.

 

Trage/scoate colierul acela intr-o parte, in lateral, care e strans de surubul 1 din poza 2. O sa ai o surpriza cand o sa vezi cum sunt tevile alea stranse. Te va ajuta mult demontarea colierului. Trebuie slabit aproape de capatul capatului ala din tabla cu "filet" pe el, ca sa iasa. Tot o surubenita lata (mai ingusta) bagata pe dedesupt te ajuta.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Revin cu doua intrebari despre curatarea admisiei.

 

1. Cum se curata in siguranta orificiile de la supape si cum inchid supapele ?

2. Daca acele flapsuri "swirl flaps" se pot inlocui? Am tras de unu si s-a rupt apoi mi-am dat seama ca este o tija care trebuie scoasa inainte de scoate flapsurile.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Revin cu doua intrebari despre curatarea admisiei.

 

1. Cum se curata in siguranta orificiile de la supape si cum inchid supapele ?

2. Daca acele flapsuri "swirl flaps" se pot inlocui? Am tras de unu si s-a rupt apoi mi-am dat seama ca este o tija care trebuie scoasa inainte de scoate flapsurile.

 

 

Uite aici cum se curata: https://www.youtube.com/watch?v=qnjeq715wKM. uita-te de la min 6,05.

 

 

Vezi ca si la noi la reprezentanta se face aceasta operatie. :rolleyes: Costa ceva. <_< Se face curatarea cu praf de nuca, suflat cu presiune, iar in acelasi timp se face si aspirarea lui.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Uite aici cum se curata: https://www.youtube.com/watch?v=qnjeq715wKM. uita-te de la min 6,05.

 

 

Vezi ca si la noi la reprezentanta se face aceasta operatie. :rolleyes: Costa ceva. <_< Se face curatarea cu praf de nuca, suflat cu presiune, iar in acelasi timp se face si aspirarea lui.

 

 

AM vazut pe youtube clipuri despre asta dar ideea era de DIY . As vrea sa fac operatiunea eu si poate mai sunt ca mine care prefera sa mestereasca in timpul liber.

Apoi la reprezentanta la cate minuni se intampla as prefera sa ajung acolo doar daca o sa fie ultima solutie.

 

Astazi am rupt o clapeta si caut sa o cumpar dar sunt multumit per total.

Link to comment
Share on other sites

AM vazut pe youtube clipuri despre asta dar ideea era de DIY . As vrea sa fac operatiunea eu si poate mai sunt ca mine care prefera sa mestereasca in timpul liber.

Apoi la reprezentanta la cate minuni se intampla as prefera sa ajung acolo doar daca o sa fie ultima solutie.

 

Astazi am rupt o clapeta si caut sa o cumpar dar sunt multumit per total.

 

Ai grija la uzura clapetelor. Mai bine le schimbi pe toate.Se uzeaza si ele in timp.

 

Verifica cu atentie si racitorul de gaze, se fisureaza conducta din spate, cea subtire. Daca este afumat pe acolo, 100% conducta fisurata.

Edited by radu95
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se vand separat noi, dar sa stii ca o sa ai alte probleme pe la axul lor, se duc garniturile si curge ulei, eu le-as anula in caz de nu gasesti noi.

 

Este motorul N57 din 2011. Dupa cum se vede au constructie solida. Nu pare ca se rup usor. Eu am tras din nestiinta. Am vazut pe youtube ca se trag in sus dar in video nu a aratat si ca se scoate tija aceea inainte. Dupa ce am rupt plasticul ala mi am dat seama ca trebuie scoasa. Sa zicem ca am câștigat experienta.

 

Un alt motiv ca acele clapete sa ramana este ca formeaza un vartej (swirl) care face ca arderea sa fie mai eficienta.

Edited by Andrei525
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

'redeschid' topicul asta, are cineva niste preturi ca sa imi fac o idee cat ar costa la un service curatarea galeriei de admisie?

nu vreau sa ma apuc eu de inginerie, ii las pe profesionisti :)

Ms!

intre 250 -450 ron . eu am platit 250 ron . Am avut oferte pana la 450

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut.

 

Am ajuns si la admisie. A mers relativ usor cu cartea in fata. E mai usor decat am crezut.

Doar ca am ajuns intr-un punct unde mi-e cam teama sa dau in altele.

Admisia este curata ca din fabrica dar canalul catre supape in chiulasa nu stiu cum sa il curat fara sa scape ceva in capul pistonului.

 

Ma ajutati cu un sfat? Cum inchid supapele si cum ma asigur ca sunt inchise?

 

Multumesc.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am ajuns si la admisie. A mers relativ usor cu cartea in fata. E mai usor decat am crezut.

Doar ca am ajuns intr-un punct unde mi-e cam teama sa dau in altele.

Admisia este curata ca din fabrica dar canalul catre supape in chiulasa nu stiu cum sa il curat fara sa scape ceva in capul pistonului.

 

Ma ajutati cu un sfat? Cum inchid supapele si cum ma asigur ca sunt inchise?

 

Multumesc.

Dar de ce crezi ca trebuie neaparat curatat si acele canale?

E suficient daca maresti volumul "plamanului", ca atunci cand era noua, decat sa crezi ca canalul acela face diferenta...

 

Dar daca tii neaparat foarte probabil trebuie sa dai jos bujiile sa poti inchide usor supapele, implicit caderea mizeriei/substantelor folosite la curatire.

Link to comment
Share on other sites

Sa termin si eu treaba pana la capat. Am curatat tot traseul, de la turbina pana la admisie (inclusiv) si a ramas canalul ala. Parca imi sta pe cap dar vad ca nu prea am ce sa fac.

Am citit ca la manuala pur si simplu impingi masina in viteza, pana se inschide supapa respectiva. La automata mai greu.

 

Inca ceva. Se poate trata cumva admisia sa nu se faca depuneri asa usor?

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu c'hiuloasa se curata la reprezentanta cu ceva scule speciale, gen sablare cu nisip.

@bimmer90f30 ulei in motorina merge la masini mai noi (f10 si filtru de particule)?

Nu pune altceva decat 2T jaso FC sau si mai bine FD.

Un link de la "rivali":

https://forums.mercedesclub.org.uk/index.php?threads/2-stroke-oil-question.152924/

Necitit:

https://www.bmwccgbforum.co.uk/use-of-two-stroke-oil-in-dieselbmw_topic8653.html

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie adevarat asta cu ulei 2T. Am citit pe un forum ca sa pui ulei 2T in motorina cu care cureti/degresezi diverse repere.

Parca patrunde mai bine in uleiul ars si mi-a terminat rapid 2 perechi de manusi de cauciuc din acelea mai groase de spalat vase.

Zilele acestea am reusit sa curat cam tot ce avea depuneri sau urme de ulei (furtune, EGR,racitor,intercooler,admisie) cu exceptia turbinei pe care o las in pace.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie adevarat asta cu ulei 2T. Am citit pe un forum ca sa pui ulei 2T in motorina cu care cureti/degresezi diverse repere.

Parca patrunde mai bine in uleiul ars si mi-a terminat rapid 2 perechi de manusi de cauciuc din acelea mai groase de spalat vase.

Zilele acestea am reusit sa curat cam tot ce avea depuneri sau urme de ulei (furtune, EGR,racitor,intercooler,admisie) cu exceptia turbinei pe care o las in pace.

Ultima data cand am umblat sa schimb termostatul EGR-ului sa il fac "luna" ca nu aveam ce face (nu avea depuneri decat sub 1mm in mijloc unde e tija/supapa..) am folosit cu succes lichid de frana vechi, scos de la frane si pus la pastrat pentru suruburi ruginite. Lichid de frana e un mai bun penetrant. De-ar fi vreodata sa mai curat cumva admisii sau EGR .. asta voi folosi mai intai.

Mare atentie ca ruginesc metalele unde atinge si ramane lichid de frana. Atat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.