Jump to content

Lupe


lazarcosmin92

Recommended Posts

Milițienii noștri sunt in stare sa ți ia talonul și cu cele se fabrica , ca poate le ai montat tu și nu sunt ale mașinii .

Nu conteazĂŁ ca in spatele tĂŁu eu unu cu fum de 2 metri .

M ai da i draqu....

 

Ai dreptate..sunt foarte multe rable care circula fara probleme..dar totusi sunt destul de rari agentii cate se iau de faruri.chiar daca vezi foarte multi cu xenon pe far normal fara lupa si instalatie de spalare

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca imi pot pune lupe pe becurile normale sau trebuie sa pun xenon la lupe ? Presupun ca cu becuri xenon lumineaza mai bine nu ?? Lupele ce dimensiuni trebuie sa fie ca am vazut ca sunt de 2' de 3'?

 

Poti sa pui si becuri halogen in lupe si asa nu mai ai nevoie de instalatie de spalat faruri. Gasesti lupe de 2,5" si de 3" .dar depinde si aici ce masina ai. Daca ai e46 fl iti recomand de 3".daca e nfl de 2,5". Si da,confirm din experienta ca un kit xenon de calitate si specificatii alese corect este peste orice bec halogen.

Link to comment
Share on other sites

Momentan nu le.am montat.. am achizitionat niste becuri h1 osram halogen si nu stiu ce sa fac . Sa fac modificari la soclu de la bec sau sa imi iau si un chit de xenon. Daca cumpar un kit xenon h1 se potrivesc la soclu de h7 ? Fara sa mai modific cv la instalatie?

 

Eu nu am avut o mufa speciala, am facut niste fire cu papuci .

Tu ai montat becuri normale in lupe? Ai modificat soclu de h7 si ai pus papuci ? Merita modificarea sau nu are rost sa ma complic?

Link to comment
Share on other sites

Cu xenon s-au parlit oglinzile din lupe in cam 1 an jumatate , efectiv s-a desprins cromul de pe partea metalica . Evidrnt ca nu mai lumina calumea . La xenon e plig and play , nu trebuie nicio adaptare , doar sa ascunzi droserele pe sub far.

 

Ulterior am cumparat alte lupe noi , de 3 inch parca , in ele am prins un bec osram h1 , fara soclu, nici nu ai cum sa folosesti soclul ala de plastic original. Bagi becul direct, pui clema aia de sarma ca sa stea prins si ulterior conectezi firele : aici vine adaptarea despre care am spus mai sus .

 

Oricum trebuie facuta o mica adaptare pentru faza lunga deoarece trebuie conectat motorasul de la clapeta care obtureaza fascicolul luminos ( pt a se face trecerea faza scurta , faza lunga) .

Link to comment
Share on other sites

Cu xenon s-au parlit oglinzile din lupe in cam 1 an jumatate , efectiv s-a desprins cromul de pe partea metalica . Evidrnt ca nu mai lumina calumea . La xenon e plig and play , nu trebuie nicio adaptare , doar sa ascunzi droserele pe sub far.

 

Ulterior am cumparat alte lupe noi , de 3 inch parca , in ele am prins un bec osram h1 , fara soclu, nici nu ai cum sa folosesti soclul ala de plastic original. Bagi becul direct, pui clema aia de sarma ca sa stea prins si ulterior conectezi firele : aici vine adaptarea despre care am spus mai sus .

 

Oricum trebuie facuta o mica adaptare pentru faza lunga deoarece trebuie conectat motorasul de la clapeta care obtureaza fascicolul luminos ( pt a se face trecerea faza scurta , faza lunga) .

 

Pai da,pt treaba cu "bixenon" trebuie legate firele care ies de la lupe la faza lunga..si atunci o sa se deschida placutele si o sa fie lumina maxima din lupa. Treaba cu prajitul oglinzii de la lupa tine si de calitatea lupelor si alegerea becului..eu am de 2 ani lupe fx-r cu xenon de 35w si 4300k si nu s-a intamplat absolut nimica in interiorul lupei.

Edited by Silviu G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.