Jump to content

Bec Xenon


CostiBogdan

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am un bmw e90 LTE 2010, echipat cu bi-xenon din fabrica.

Am fost la electrician si mi-a spus ca este becu gata(NU balastul)

Dupa seria de sasiu modelul de bec este D1S.

 

Intrebarea mea este urmatoare:

Cu bec de la ce producator vine E90 LTE echipat din fabrica. exemplu: Osram; Philips, Hella etc?

 

ca si ex: stiu ca la placutele de frana producator ATE.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am un bmw e90 LTE 2010, echipat cu bi-xenon din fabrica.

Am fost la electrician si mi-a spus ca este becu gata(NU balastul)

Dupa seria de sasiu modelul de bec este D1S.

 

Intrebarea mea este urmatoare:

Cu bec de la ce producator vine E90 LTE echipat din fabrica. exemplu: Osram; Philips, Hella etc?

 

ca si ex: stiu ca la placutele de frana producator ATE.

 

Multumesc

 

 

Sfatul meu este sa le schimbi pe amandoua.

 

De exemplu am cumparat unele bune din china cu 16 dolasri perechea, le-am pus pe un e46 si spre surprinderea mea au aproape 1 an si lumineaza perfect si fa ra fluctuatii.

 

Uite aici, foare buna calitate. , https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-D1S-HID-xenon-bulb-35W-super-brightness-and-longer-life-4300K-6000K-8000K-D1S/32795420775.html?spm=2114.10010108.1000013.12.71549b51Rs2pbR&traffic_analysisId=recommend_2088_6_90158_shotall&scm=1007.13339.90158.0&pvid=5953ec70-8537-4904-a854-214752151f36&tpp=1

Oricum tu faci cum vrei, este decizia ta.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Aha am inteles.

 

Mersi mult de raspuns tuturor.

Atunci voi lua 2 becuri D1S Osram. 230/bucata si le montez eu.

Un electrician mi-a cerut 170lei manopera.mi se foarte mult.

 

Mersi

 

Si Osram sau Philips unde crezi ca se face? Tot in China. :laugh:

 

Daca tu vrei sa platesti eticheta, cumpara cu 230 lei buc.! Eu am cumparat cu 60 lei 2 buc si lumineaza exact la fel ca Osram. :thumbsup: Singura diferenta ca pe cutie nu scria Osram.

Edited by radu95
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Osram se fabrica in Germania, scrie si pe cutie, nu se compara cu astea China de 10$

 

 

Si ce daca scrie made in Germany! :LMAO: Stai sa vezi ca imediat OSRAM va fi cumparata de chinezi :thumbsup:

 

iphone care il ai sau televizorul tau, unde crezi ca e facut ?

 

De ce nu spui ca si telefonul tau e de 10 $ si nu il mai cumperi. :laugh:

 

Tu pe ce lume traiesti? :frantics: Sa stii ca toate marile multinationale si-au mutat productia in China

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Osram Mai bine citeste, pana sa dai un raspuns.

 

Totul este marketing in ziua de azi. uite http://www.dci.com.br/2.209/osram-inaugura-f%C3%A1brica-de-led-na-china-1.405796

Edited by radu95
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu o da ca la Ploiesti, nu compara Osram cu ce cacaturi ai aratat tu ca iei de la chinezi. Ce treaba are unde le fabrica, calitatea e aceeasi, si Continental face curele la Timisoara, Garrette turbinele la Bucuresti, asta nu inseamna ca firma nu isi respecta blazonul. Osram si Phillips sunt premium in obiecte de iluminat. Edited by calinus68
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o da ca la Ploiesti, nu compara Osram cu ce cacaturi ai aratat tu ca iei de la chinezi. Ce treaba are unde le fabrica, calitatea e aceeasi, si Continental face curele la Timisoara, Garrette turbinele la Bucuresti, asta nu inseamna ca firma nu isi respecta blazonul. Osram si Phillips sunt premium in obiecte de iluminat.

+1.

 

CostiBogdan: Ia-le pe cele "de firma" si nu-ti bate capul cu chinezarii.

Link to comment
Share on other sites

Nu o da ca la Ploiesti, nu compara Osram cu ce cacaturi ai aratat tu ca iei de la chinezi. Ce treaba are unde le fabrica, calitatea e aceeasi, si Continental face curele la Timisoara, Garrette turbinele la Bucuresti, asta nu inseamna ca firma nu isi respecta blazonul. Osram si Phillips sunt premium in obiecte de iluminat.

 

Asta dovedeste ca tu nu citesti tot si nu intelegi absolut nimic. Invata-te sa nu mai citesti pe sarite, citeste tot. Sau scuza-ma, tu citesti doar ce scrie pe cutie. Parca erai convins ca este made in Germani! Asa ca cine o intoarce ca la Ploiesti! :twitch:

 

Eu am spus ca am luat acele xenoane si comparativ cu cele osram, lumineaza exact la fel. Nu este nici o diferenta, folosite de aproape 1 an :thumbsup:

 

Daca tie iti place sa dai 500 lei, doar ca scrie Osram, cand poti sa incerci alta alternativa, atunci succes, arunca cu banii :thumbsup:

 

Te invit la mine sa vezi, sa faci o diferenta la xenoane, poate asa o sa crezi.Numai sa nu iti para rau ca bat mai bine ca lale tale.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

am comparat cu alte modele care au xenon osram.

 

Eu am dat o alternativa mai ieftina, nu am impus nimic, fiecare face ce vrea cu banii lui.

 

Si ca sa nu mai lungim vorba, cine vrea poate sa vina sa se convinga in Brasov si daca nu este cum am spus eu, ii fac cadou o pereche de xenoane Osram. :rolleyes:

 

Ceea ce NU stie calinus68, sunt firme in China care lucreaza la aceeasi calitate ca Osram sau Philips. Chinezii au furat cam toata tehnologia

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Si eu am tot chinezisme, de 40 ron. nu tin mai mult de 1 an, sunt convenabile dar mult mai slabe, de aici si diferenta. Seamana dar nu rasare, este exact la la piesele AM nu se ridica la nivelul celor de origine chiar daca sunt fabricate de acelasi producator, scumpe dar de calitate, e greu cu BMW si salariu de Romania. Edited by calinus68
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am tot chinezisme, de 40 ron. nu tin mai mult de 1 an, sunt convenabile dar mult mai slabe, de aici si diferenta. Seamana dar nu rasare, este exact la la piesele AM nu se ridica la nivelul celor de origine chiar daca sunt fabricate de acelasi producator, scumpe dar de calitate, e greu cu BMW si salariu de Romania.

 

Le schimbi la un an iar platesti manopera, cred ca ale mele au trecut de 3 ani si nu dau nici un semn de oboseala, sunt multumit de ele(philips)

Poti nimeri si pe producator de calitate buna, cam in acelasi timp cand am schimbat becurile am schimbat si parbrizul, acelasi producator era diferenta de 500 lei, in plus pt cel cu sigla bmw, inca rezista si ala fara probleme, si fara sigla bmw :))

Sau un exemplu mai recent, regulatorul de pe pompa de inalta, am pus bosch, aveau cu peste 800 zicea tipu oe, si cu 250 parca tot bosch, l-am pus cel cu 250 si mi-am rezolvat problema, pe ce durata nu stiu, o sa vad

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

e greu cu BMW si salariu de Romania.

 

 

Asa este ai dreptate :rolleyes: ,

 

Vad ca iti face placere sa faci atac la persoana, dar vezi ca se intoarce impotriva ta. :thumbsup: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/177382-suport-cric-e90/page__p__2367930#entry2367930

 

Si nu am auzit de piese AM.

 

Oricum de aici ma retrag, am inteles cu cine am intrat in polemica.

Edited by radu95
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Din pacate ai timp sa acumulezi. Unde vezi atacul la persoana, eu ti-am raspuns civilizat cu argumente, nu ma intereseaza dialogul.

 

Piesele auto sunt clasificate in trei grupe principale: OE, OEM si AFTERMARKET.

 

Piesele OE (Original Equipment) sunt piesele de prim montaj, folosite de fabricantul masinii. Piesele originale au inscriptionate logo-ul producatorului (de ex. Sachs) si a marcii auto (de ex. BMW), avand pretul cel mai mare, dar si nivelul de calitate excelent. Acestea sunt vandute comerciantilor exclusiv de catre producatorul marcii auto (de ex. BMW).

 

Piesele OEM (Original Equipment Manufacturer) provin de la aceeasi producatori care fabrica si piesele originale. Piesele OEM sunt marcate doar cu logo-ul producatorului (de ex. Sachs), avand preturi accesibile si o calitate foarte buna sau excelenta in functie de producator. Acestea sunt vandute comerciantilor direct de catre producator.

 

Piesele AFTERMARKET sunt facute de alti producatori decat cei care fabrica piese OE si OEM, care au cumparat drepturile de a le produce. Aceste piese sunt marcate doar cu logo-ul producatorului, avand preturi foarte accesibile si un nivel de calitate bun sau foarte bun in functie de producator. Piesele AFTERMARKET sunt vandute comerciantilor direct de catre producator.

 

Nivelul de calitate a pieselor auto poate fi clasificat astfel: OE – excelent, OEM – foarte bun/excelent, AFTERMARKET – bun/foarte bun. Indiferent de nivelul de calitate, toti producatorii comercializati de AutoKarma respecta standardele impuse de fabricantii marcilor auto.

Edited by calinus68
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am un bmw e90 LTE 2010, echipat cu bi-xenon din fabrica.

Am fost la electrician si mi-a spus ca este becu gata(NU balastul)

Dupa seria de sasiu modelul de bec este D1S.

 

Intrebarea mea este urmatoare:

Cu bec de la ce producator vine E90 LTE echipat din fabrica. exemplu: Osram; Philips, Hella etc?

 

ca si ex: stiu ca la placutele de frana producator ATE.

 

Multumesc

 

Parca osram sunt...ideea este ca si restul din ce ai spus tu sunt bune doar sa fie originale pentru ca sunt si multe fake-uri.Pe chinezarii poti sa mergi daca stii deja ceva ...ca cica strica balastul in timp si tin putin.Vezi si tu pe youtube ca sunt o gramada de informatii......eu am masina de 3 ani deja si merg perfect.....daca or fi alea originale pai fac toti banii prietene ca deja au 7 ani si nici o chinezarie nu tine atat ...poate sa fie si 10 euro ca tot nu merita.La tine ca sa schimbi trebuie sa dai plasticul de la roata jos.....nu e chiar simplu.Treaba cu alesul depinde de cati bani ai in buzunar......punct.Ai banii ...originalul este cel mai bun.......nu ai banul si oricum vrei sa scapi de masina......chinezaria e de baza chiar daca se vede de cacat.Important este sa nu o busesti pana o vinzi din cauza ca nu a luminat bine chinezaria.

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu ma intereseaza sa fie OEM, dar sa fie de acelasi producator, pentru ca diferenta de la 900lei la 250lei o face doar stampila ca bmw. asa ca merge la fel de bine si cu 250lei

 

Exista si lucruri contrafacut de chenezi care tin aproape la fel ca OEM.

 

la fel am facut si cu placutele de frana. am luat ATE cu care vine din fabrica.dar ca nu am scris pe ele bmw si merg foarte bine.

 

Multumesc pentru pareri

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu ma intereseaza sa fie OEM, dar sa fie de acelasi producator, pentru ca diferenta de la 900lei la 250lei o face doar stampila ca bmw. asa ca merge la fel de bine si cu 250lei

 

Exista si lucruri contrafacut de chenezi care tin aproape la fel ca OEM.

 

la fel am facut si cu placutele de frana. am luat ATE cu care vine din fabrica.dar ca nu am scris pe ele bmw si merg foarte bine.

 

Multumesc pentru pareri

 

Ideea draga coleg este ca NICIODATA nu o sa fie asa cum ai spus tu mai sus.....poate doar in politica sa se aplice asta ....o sa fie de cacat in tara asta indiferent de culoarea lor .La piesele de masini nu e chiar asa, a explicat mai sus un coleg cum este cu OE samd.O varianta ok este sa iei oricare dintre Osr sau Phi ...doar sa fie originale ca sunt destule fake-uri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.