Jump to content

Retrofit cruise control BMW x1 - E84


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Am actualizat la reprezentanta softul mașinii (x1 din 2010) și nu îmi mai afișează pe bord viteza pe care o setez la cruise control - precizez că a fost instalat ulterior pe mașină, nu a venit din fabrica cu aceasta opțiune, dar înainte de actualizare functiona.

Pot sa fac ceva setări cu carly ca sa funcționeze? Am setat Speed cruise control la 3 secunde dar tot nu afișează viteza.

Mulțumesc!

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

O sĂŁ fac retrofitul asta și la mine.Deci mi ar trebui:

Szl cu dotĂŁrile mașinii - xenon senzori lumini și ploaie asistenta faza lungĂŁ și comenzi volan.Pana acum am gĂŁsit xenon senzori lumini și ploaie de asistențĂŁ faza lungĂŁ și comenzi volan nu zice nimic sunt prezente pe orice Szl acestea?part nr9169763

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Vreau sa fac si eu retrofit la cruise control, trebuie sa am in vedere doar optiunile pe care le am acum pe spira, senzor ploaie, stergator spate si comenzi volan, sau trebuie sa fie si compatibil cu codurile pe care mi le da in programul original? Acolo imi da vreo6 variante de coduri, dar e greu sa gasesc fix codurile alea.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

uitate in pozele puse de mine si vezi care cluster il ai, eu la asta ma refeream. cel high suporta mai multe functii fata de cel low. vezi in partea superioara unde sunt martorii, acolo e diferenta.

 

Primul e high si al doilea low.

post-15561-0-15582100-1562329815_thumb.jpg

post-15561-0-65454300-1562329820_thumb.jpg

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de ajutor “shady”. Am montat noul grup de manete cu pilot automat, functioneaza perfect, doar ca nu imi afiseaza nimic pe ceasuri . Sa nu fie compatibile cu functia ?

 

Când ĂŽl activezi, ĂŽți aratĂŁ viteza setatĂŁ câteva secunde - dar trebuie codata mașina pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Și eu am varianta simpla de ceasuri, trebuie sĂŁ gĂŁsești pe cineva care se pricepe. DupĂŁ ce mi-au actualizat softul la reprezentanta, tot așa nu mai afișa nimic in bord, dar ĂŽn rest funcționau - am fost la bĂŁiatul care le-a montat și a rezolvat in câteva minute...

 

La reprezentanta au zis cĂŁ nu se poate coda, deși ĂŽnainte sĂŁ merg la ei funcționa, iar alți 'meseriasi' din oraș au spus cĂŁ este o chestie complicata, și cĂŁ mĂŁ costĂŁ 500 de lei sĂŁ o rezolve. Am fugit la bĂŁieți la Cluj, și ĂŽn câteva minute au rezolvat - cu greu l-am convins sĂŁ ĂŽmi ia niște bani...

Link to comment
Share on other sites

am montat cruise control atat lui alex cat si lui sorin si la niciunul nu a mers sa afiseze viteza setata. e posibil sa mi fi scapat mie ceva insa am setat manual linia TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER atat pe wert 1 cat si pe wert 2 fara success. in mod normal trebuia sa fie pe wert 2 pentru a afisa cateva secunde pe ecranul cel mic viteza setata.
Link to comment
Share on other sites

Poate găsiți aici răspunsul:

 

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=505937

 

It works! I changed the following-

 

BC_2_ENABLE changed to aktiv

BC_LIMIT_ENABLE changed to aktiv

TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER changed to wert_2

 

I'm not sure if all three need to be changed, but comparing to woodpecka's file mine were different so decided to change then to see what changes there would be. When I have some more time I might try and isolate which one was required, probably as Toad335 suggested the TEMPOMAT_SETZ_ANZ_DAUER value. Thanks to you both for your help.

 

Now to see if I can get the Welcome lights to work, the car is a May '06 so I think I might be in trouble as the FRM module might not be capable.

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.